Yanvarın 28-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Rəngarəng qobelen dünyası. Tamilla Abdullayevanın fərdi sərgisi”nin rəsmi açılış mərasimi keçiriləcək.
Yanvarın 28-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Rəngarəng qobelen dünyası. Tamilla Abdullayevanın fərdi sərgisi”nin rəsmi açılış mərasimi keçiriləcək. Sərgidə sənətkarın 1990-2022-ci illərdə yaratdığı 50-dən artıq əsər – qobelen, xalça və xalça eskizi nümayiş olunacaq. Burada qobelen və xalça üzrə tanınmış rəssam Tamilla Abdullayevanın “Kəpənəklər”, “Ağaclar”, “Qədim Azərbaycan rəmzləri”, “Təbiət ünsürləri”, “Dörd fəsil” adlı silsilə əsərləri, o cümlədən abstrakt və çiçək kompozisiyalı əsərləri təqdim ediləcək.
Tamaşaçılar müxtəlif toxuma üsulları ilə ərsəyə gələn, sakit, həzin, tarazlaşdırılmış kompozisiyaları, elementlərin səthdə ustalıqla yerləşdirilməsi, isti, qəlboxşayan gözəl və zəngin rəng qamması ilə seçilən qobelenlərdə rəssamın ecazkar yaradıcı dünyasını müşahidə edəcəklər. Qeyd edək ki, rəssam bu əsərləri yaradarkən əksər hallarda hazır eskizdən deyil, yalnız bədii ideya və improvizasiya bacarığından bəhrələnib.
Sərgidə T.Abdullayevanın ustadı görkəmli rəssam Lətif Kərimovun yaradıcılıq yolunu davam etdirərək yaratdığı “İslimibəndlik”, “Əfşan”, “Saxsıda güllər” xalçaları da təqdim ediləcək. Yüksək zövq və romantik qəlbə sahib rəssamın bu əsərlərində rəng və ornamentlər arasında çox gözəl bağlılıq qurulub.
Sərgi çərçivəsində mühazirə, rəssamla görüş, qobelentoxuma üzrə ustad dərslər, tematik ekskursiyalar keçiriləcək.

28 января в Азербайджанском национальном музее ковра состоится открытие выставки «Мир красочных гобеленов.
28 января в Азербайджанском национальном музее ковра состоится открытие выставки «Мир красочных гобеленов. Персональная выставка Тамиллы Абдуллаевой», на которой будет представлено более 50 работ художницы – гобелены, ковры и ковровые эскизы, в том числе серии работ – «Бабочки», «Деревья», «Древние азербайджанские символы», «Природные стихии», «Времена года», а также абстрактные и цветочные композиции, созданные в период с 1990 по 2022 годы.
Сдержанность композиций, мастерское расположение элементов на поверхности, теплая, красивая и богатая цветовая гамма гобеленов, созданных с помощью самых разных техник, откроют посетителям выставки совершенно удивительный творческий мир художницы. Стоит отметить, что она создавала эти произведения зачастую не по эскизам, а полагаясь лишь на творческую идею и импровизацию.
Также на выставке будут представлены ковры Т. Абдуллаевой «Ислимибяндлик», «Афшан», «Цветы в вазе», являющиеся продолжением творчества ее наставника – выдающегося художника Лятифа Керимова. Созданные художницей с романтической душой и тонким вкусом, эти произведения отличаются гармоничным сочетанием цветов и орнаментов.
В рамках выставки будут организованы лекция, встреча с художницей, мастер-классы по ткачеству гобелена и тематические экскурсии.