Yanvarın 28-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Rəngarəng qobelen dünyası. Tamilla Abdullayevanın fərdi sərgisi”nin rəsmi açılış mərasimi keçiriləcək.
Yanvarın 28-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Rəngarəng qobelen dünyası. Tamilla Abdullayevanın fərdi sərgisi”nin rəsmi açılış mərasimi keçiriləcək. Sərgidə sənətkarın 1990-2022-ci illərdə yaratdığı 50-dən artıq əsər – qobelen, xalça və xalça eskizi nümayiş olunacaq. Burada qobelen və xalça üzrə tanınmış rəssam Tamilla Abdullayevanın “Kəpənəklər”, “Ağaclar”, “Qədim Azərbaycan rəmzləri”, “Təbiət ünsürləri”, “Dörd fəsil” adlı silsilə əsərləri, o cümlədən abstrakt və çiçək kompozisiyalı əsərləri təqdim ediləcək.
Tamaşaçılar müxtəlif toxuma üsulları ilə ərsəyə gələn, sakit, həzin, tarazlaşdırılmış kompozisiyaları, elementlərin səthdə ustalıqla yerləşdirilməsi, isti, qəlboxşayan gözəl və zəngin rəng qamması ilə seçilən qobelenlərdə rəssamın ecazkar yaradıcı dünyasını müşahidə edəcəklər. Qeyd edək ki, rəssam bu əsərləri yaradarkən əksər hallarda hazır eskizdən deyil, yalnız bədii ideya və improvizasiya bacarığından bəhrələnib.
Sərgidə T.Abdullayevanın ustadı görkəmli rəssam Lətif Kərimovun yaradıcılıq yolunu davam etdirərək yaratdığı “İslimibəndlik”, “Əfşan”, “Saxsıda güllər” xalçaları da təqdim ediləcək. Yüksək zövq və romantik qəlbə sahib rəssamın bu əsərlərində rəng və ornamentlər arasında çox gözəl bağlılıq qurulub.
Sərgi çərçivəsində mühazirə, rəssamla görüş, qobelentoxuma üzrə ustad dərslər, tematik ekskursiyalar keçiriləcək.

On January 28, the Azerbaijan National Carpet Museum will host the exhibition World of Colorful Tapestries. Tamilla Abdullayeva’s Solo Exhibition.
The exhibition displays more than 50 tapestries, carpets, carpet sketches, series Butterflies, Trees, Ancient Azerbaijan Symbols, Elements of Nature, and Four Seasons, floral compositions, and abstractions designed by the prominent tapestry and carpet artist between 1990 and 2022.
The serene, pacifying, and harmonious compositions, the skillful placement of the elements, and a warm, pleasing, and rich color scheme created in various weaving techniques will immerse the viewer into the artist’s imaginative world. She usually works without a sketch and relies on her artistic ideas and improvisation.
Tamilla Abdullayeva perfectly combines colors and ornaments in the displayed Islimibandlik, Afshan, and Sakhsida Guller carpets continuing L. Karimov’s creative tradition.
The exhibition reflects the artist's delicate taste and a romantic soul. The project includes lectures, a meeting with the artist, master classes on tapestry weaving, and thematic tours.