Mayın 20-də saat 12:00-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində 18 may – Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə bir sıra tədbirlər keçiriləcək.
Gənc nəsli milli mədəni irsmizin qorunması istiqamətində maarifləndirmək, onların diqqətini muzeylərin, tarixi abidələrin mühafizəsinə cəlb etmək məqsədilə təşkil olunan tədbirdə ilk olaraq “Danışan abidələr” foto-sərgisi açılacaq. Sərgidə Qarabağın ermənilər tərəfindən işğalı dövründə dağıdılmış muzey və tarixi-mədəni abidələrimizin fotoları nümayiş etdiriləcək. Fotolardakı abidələr haqqında qonaqlara Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Muzeyşünaslıq, arxiv işi və abidələrin qorunması ixtisası üzrə təhsil alan tələbələri məlumat verəcəklər.
Bununla yanaşı, Əməkdar rəssam Yelelena Haqverdiyeva ilə tekstil vitrajların hazırlanması, Əməkdar rəssam Taryer Bəşirovla çətən üzrə ustad dərsləri keçiriləcək.
Muzeyin balaca dostları üçün isə ekspozisiyada maraqlı və əyləncəli kvest oyunu təşkil olunacaq. Onlara Şuşa ili münasibətilə muzeyin Uşaq şöbəsi tərəfindən səhnələşdirilən “Uçan xalça” marionet tamaşası göstəriləcək. “Uçan xalça” nağılı və onun əsasında hazırlanan ssenari, səhnə tərtibatı, həmçinin marionet kuklalar muzey əməkdaşları və muzeyin nəzdində fəaliyyət göstərən “Uşaq Birliyi”nin üzvləri tərəfindən ərsəyə gətirilib.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təşəbbüsü ilə 1977-ci ildə təsis olunmuş Beynəlxalq Muzeylər Günü hər il 18 may tarixində dünyada müəyyən bir deviz altında qeyd olunur. Bu il ICOM tərəfindən “Muzeylərin gücü” devizi elan edilib.

20 мая в 12:00 в Азербайджанском национальном музее ковра состоится ряд мероприятий по случаю 18 мая - Международного дня музеев.
Откроет этот цикл мероприятий фотовыставка «Говорящие памятники», организованная с целью просвещения подрастающего поколения в вопросах защиты нашего национального культурного наследия, привлечения его внимания к охране музеев и исторических памятников. На выставке будут представлены фотографии музеев и историко-культурных памятников, разрушенных во время оккупации Карабаха армянами. Студенты Азербайджанского государственного университета культуры и искусства, обучающиеся по специальности "Музейное дело, архивное дело и охрана памятников", расскажут о памятниках, изображенных на фотографиях.
Кроме того, в этот день заслуженная художница Азербайджана Елена Ахвердиева проведет мастер-класс по изготовлению текстильного витража, а заслуженный художник Азербайджана Тарьер Баширов - мастер-класс по плетению циновки-четена.
Для юных друзей музея будет организована интересная и занимательная квест-игра. Им также покажут кукольный спектакль «Ковер-самолет», поставленный детским отделом музея в рамках Года Шуши. Сказку «Ковер-самолет» и сценарий по ней, а также сами куклы-марионетки создали сотрудники музея и юные члены действующего при музее Детского объединения.
Международный день музеев, учрежденный в 1977 году по инициативе Международного совета музеев (ИКОМ), отмечается ежегодно 18 мая, причем каждый год - под новым девизом. В этом году ИКОМ провозгласил девиз «Сила музеев».