Muzeyi peşəkardan öyrənək
17-18 iyun tarixlərində Lənkəran şəhər Heydər Əliyev Mərkəzində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova və muzey eksponatlarının qorunması və qeydiyyatı üzrə direktor müavini, baş mühafiz Mira Məmmədxanova tərəfindən “muzey sahəsində müasir çağırışlar”, “fond və mühafizə işi”, “dünya muzeyləri” mövzuları üzrə təlim-seminarlar keçirilib.
Tədbir Mədəniyyət Nazirliyinin “Muzeyi peşəkardan öyrənək” layihəsi çərçivəsində muzey işinin düzgün təşkili və eksponatların mühafizə qaydasına riayət edilməsi, dünya muzeylərinin təcrübəsinin region muzeylərində tətbiqi, regionlardakı muzeylərin daha da təkmilləşdirilməsi, əməkdaşların bilik və bacarıqlarının artırılması, onların fəaliyyətinin aktivləşdirilməsi, müasir çağırışlara cavab verən muzey mühitinin formalaşdırılması məqsədilə təşkil olunub.
İkigünlük təlim-seminarda Şirin Məlikova Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təcrübəsinə əsasən “Muzey menecmenti”, “Muzeydə təhsil proqramları” mövzularında, həmçinin Avropa Muzey Forumu tərəfindən ənənəvi olaraq hər il keçirilən “Avropada ilin muzeyi” (EMYA – European Museum of the Year Award) müsabiqəsinin 2022-ci il üzrə üzrə qalibləri barədə çıxış edib. Direktor “Avropanın ən yaxşı muzeyi – 2018” müsabiqəsində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin “Muzey sahəsində ictimaiyyətlə işin qurulmasında innovasiyaların tətbiqinə görə” sertifikatına layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Şirin xanım iştirakçılar üçün “Bir eksponatın təqdimatı” adlı ustad dərsi və müxtəlif mövzular üzrə sorğular keçirib.
Baş mühafiz Mira Məmmədxanova isə “Fond işi”, “Muzey əşyalarının təxliyə qaydaları” mövzuları üzrə çıxış edib.
Layihədə Lənkəran, Lerik və Astara rayonlarının Heydər Əliyev mərkəzlərinin, ev, xatirə və tarix-diyarşünaslıq muzeylərinin, rəsm qalereyalarının rəhbərləri, baş fond mühafizləri, həmçinin digər muzey mütəxəssisləri olmaqla 47 nəfər iştirak edib. İştirakçılar üçün maraqlı və səmərəli keçən təlim-seminarlarda onların sualları cavablandırılıb, mövcud problemlər haqqında fikir mübadiləsi aparılıb, fond və ekspozisiya işinin səmərəli və müasir tələblərə uyğun təşkili barədə tövsiyələr verilib.

Discover A Museum Together with Professionals
On June 17-18, Dr. Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum (ANCM), and Mira Mammadkhanova, Deputy Director for the Protection and Registration of Exhibits, Head Curator of ANCM facilitated the training at the Heydar Aliyev Center in Lankaran on the following topics: Contemporary Challenges in the Museum Field and Museum Fund and Protection of the Exhibits, World Museums.
The event is organized within the framework of the project Discover A Museum Together with Professionals by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan with the aim to organize the proper management of the museum work and to ensure compliance with the regulations of the exhibits’ protection, apply the world museums’ experience in the regional museums, increase museum employees’ knowledge and skills, trigger their activity and form an environment for the museums meeting the requirements of the contemporary challenges.
During the two-day training, Dr. Melikova deliver speeches about the ANCM’s experience on the following topics: Museum Management and Educational Program in the Museum. She also provided information about the winners of the EMYA 2022 (European Museum of the Year Award) contest annually held by the European Museum Forum. Dr. Melikova pointed out that the ANCM was awarded the certificate for innovations in public relations in the museum field in 2018. Sh. Melikova provided a masterclass Presentation of an Exhibit and organized a survey on different topics.Mira Mammadkhanova delivered speeches on the following topics: The Fund's Work and Evacuation Issues in the Museums.The heads of the Heydar Aliyev Centers from Lankaran, Lerik, and Astara, directors of the house museums, memorial museums, museums of local history, and art galleries, head curators, and other museum specialists, in total 47 participants, attended the event. The training arose a great interest, gave answers to the participants' questions, provided discussions on the current museum problems, and advice on productive and up-to-date museum management.