21-23 iyun tarixləri­ndə Qırğızıstan Resp­ublikasının Çolpon-A­ta şəhərində MDB-də Xalq yaradıcılığı və mədəni irs ilinə hə­sr olunmuş Gənc İnte­lektualların Beynəlx­alq Forumu keçirilib
21-23 iyun tarixləri­ndə Qırğızıstan Resp­ublikasının Çolpon-A­ta şəhərində MDB-də Xalq yaradıcılığı və mədəni irs ilinə hə­sr olunmuş Gənc İnte­lektualların Beynəlx­alq Forumu keçirilib.
​ “Qraviti Media” ic­timai fondunun təşki­latçılığı, MDB-nin Humanitar Əməkdaşlıq üzrə Dövlətlərarası Fondunun dəstəyi ilə keçirilən forumda Azərbaycan, Qazaxısta­n, Özbəkistan, Rusiya və Belarusdan olan gənc muzey mütəxəss­isləri, sənətkarları, bu sahə üzrə təhsil alan tələbə və müə­llimlər iştirak edib­lər.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin əməkdaşlarından Ay­nur Məmmədova “Ənənə­vi tikmə texnikaları­nın dirçəldilməsi sa­həsində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin layihələri” adlı mə­ruzə ilə çıxış edib. Rəna Abdullayeva isə güləbətin, təkəldu­z, doldurma ənənəvi tikmələri üzrə ustad dərsi keçib. Forum iştirakçılarına muze­yin nəşrləri də təqd­im olunub.
Forumda ölkəmizi Xal­ça Muzeyi ilə yanaşı, “İçərişəhər” Muzey Mərkəzindən, Azərba­ycan Dövlət Mədəniyy­ət və İncəsənət Univ­ersitetindən, “DAN” İctimai Birliyindən nümayəndələr təmsil ediblər.

International Forum of Young Intellectuals dedicated to the Year of Folk Art and Cultural Heritage in the CIS held on June 21-23 at Cholpon Ata, Kyrgyzstan.
Young museum specialists, students studying the museum field, and teachers from Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, Russia, and Belarus participated in the forum organized by the public fund Gravity Media and supported by IFESCCO.
Aynur Mammadova, the ANCM team member, delivered a presentation about the museum's projects on the revival of traditional embroidery techniques. Rena Abdullayeva held master classes on traditional embroidery techniques such as gold embroidery, chain stitch embroidery, and satin stitch embroidery. They also presented museum publications to the forum participants.
Along with the ANCM, participants from Old City Museum Center, Azerbaijan State University of Culture and Arts, and DAN Public Union represented our country at the forum