21-23 iyun tarixləri­ndə Qırğızıstan Resp­ublikasının Çolpon-A­ta şəhərində MDB-də Xalq yaradıcılığı və mədəni irs ilinə hə­sr olunmuş Gənc İnte­lektualların Beynəlx­alq Forumu keçirilib
21-23 iyun tarixləri­ndə Qırğızıstan Resp­ublikasının Çolpon-A­ta şəhərində MDB-də Xalq yaradıcılığı və mədəni irs ilinə hə­sr olunmuş Gənc İnte­lektualların Beynəlx­alq Forumu keçirilib.
​ “Qraviti Media” ic­timai fondunun təşki­latçılığı, MDB-nin Humanitar Əməkdaşlıq üzrə Dövlətlərarası Fondunun dəstəyi ilə keçirilən forumda Azərbaycan, Qazaxısta­n, Özbəkistan, Rusiya və Belarusdan olan gənc muzey mütəxəss­isləri, sənətkarları, bu sahə üzrə təhsil alan tələbə və müə­llimlər iştirak edib­lər.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin əməkdaşlarından Ay­nur Məmmədova “Ənənə­vi tikmə texnikaları­nın dirçəldilməsi sa­həsində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin layihələri” adlı mə­ruzə ilə çıxış edib. Rəna Abdullayeva isə güləbətin, təkəldu­z, doldurma ənənəvi tikmələri üzrə ustad dərsi keçib. Forum iştirakçılarına muze­yin nəşrləri də təqd­im olunub.
Forumda ölkəmizi Xal­ça Muzeyi ilə yanaşı, “İçərişəhər” Muzey Mərkəzindən, Azərba­ycan Dövlət Mədəniyy­ət və İncəsənət Univ­ersitetindən, “DAN” İctimai Birliyindən nümayəndələr təmsil ediblər.

21-23 июня в Чолпон-Ата прошел Международный молодежный форум молодых интеллектуалов, посвященный Году народного творчества и культурного наследия СНГ.
В форуме, организованном общественным фондом «Гравити Медиа» при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ, приняли участие молодые музейные работники, художники, студенты и преподаватели из Азербайджана, Казахстана, Узбекистана, России и Беларуси.
Сотрудница Азербайджанского национального музея ковра (АНМК) Айнур Мамедова выступила с докладом на тему «Проект Азербайджанского национального музея ковра по возрождению традиционных видов вышивки». Рена Абдуллаева провела мастер-класс по традиционной золотошвейной вышивке, тамбурной вышивке и вышивке гладью. Участникам форума были представлены издания, выпущенные АНМК.
Наряду с АНМК нашу страну на форуме представляли представители Музейного центра «Ичери-Шехер», Азербайджанского государственного университета культуры и искусства, общественного объединения «ДАН».