Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Ləmpə” xalçasının təqdimatı keçirildi
İyulun 6-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Ağsaqqallar Şurasının sədr müavini, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü, ölkəmizin ilk ombudsmanı, professor Elmira Süleymanovanın muzeyin Şuşa filialına hədiyyə etdiyi “Ləmpə” xalçasının təqdimatı keçirildi. Tanınmış ictimai xadimlərin, elm və mədəniyyət nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, mədəniyyət nazirinin müavini Sevda Məmmədəliyeva, Azərbaycanın İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Səbinə Əliyeva, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, Şuşa Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Vüsalə Fətəliyeva və başqaları çıxış edərək professor Elmira Süleymanovanın səmərəli fəaliyyətindən danışdılar, qiymətli “Ləmpə” xalçasının muzeyin Şuşa filialına hədiyyə edilməsinin əhəmiyyətini vurğuladılar.
Qeyd edək ki, muzeyə hədiyyə olunan bu sənət nümunəsi XX əsrin 30-cu illərində Şuşada toxunub. Belə xalçaların ilk nümunələri XIX əsrin əvvəllərindən Şuşa şəhərində toxunmağa başlanılıb. “Şuşa” adı ilə də tanınan bu cür xalçalar imarət və sarayların bəzənməsində istifadə olunurdu. “Ləmpə” xalçası sonralar Qarabağda dəst xalı-gəbə kimi geniş yayılıb. Bu xalça dəstləri iki yan (kənarə) və bir orta xalıdan ibarətdir. Təqdim olunan xalça isə dəst xalı-gəbənin kənarəsidir.
“Ləmpə” xalçasını bəzəyən stilizə olunmuş gül-çiçək, xarıbülbül, yarpaq naxışları Qarabağın təbiətinə xas olan ecazkar gözəlliklərlə yanaşı, burada yaşayan insanların estetik zövqünü də ifadə edir. Dünya muzeylərində və müxtəlif kolleksiyalarda qorunan bu cür unikal xalçalar indiyədək öz şöhrətini qoruyub saxlayır.
Onu da vurğulayaq ki, “Azərbaycan Respublikasında xalça sənətinin qorunmasına və inkişaf etdirilməsinə dair 2018-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində son illərdə muzeyimizə müxtəlif təşkilatlar, o cümlədən, Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, azərbaycanlı və xarici xeyriyyəçilər, kolleksionerlər tərəfindən tarixi və bədii əhəmiyyətli xalçalar hədiyyə edilib. Hazırda təqdim edilən “Ləmpə” xalçası da dəyərli hədiyyə kimi, Şuşa filialının kolleksiyasını zənginləşdirən daha bir sənət əsəridir.

6 июля в Азербайджанском национальном музее ковра состоялась презентация ковра «Лампа»,
6 июля в Азербайджанском национальном музее ковра состоялась презентация ковра «Лампа», подаренного Шушинскому филиалу музея заместителем председателя Совета старейшин, президентским стипендиатом, первым омбудсменом нашей страны, профессором Эльмирой Сулеймановой. В мероприятии приняли участие известные общественные деятели, представители науки и культуры. Директор Азербайджанского национального музея ковра Ширин Меликова, заместитель министра культуры Севда Мамедалиева, уполномоченный по правам человека в Азербайджане Сабина Алиева, председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова, глава Шушинской районной исполнительной власти депутат Вусала Фаталиева и другие рассказали об эффективной работе профессора Эльмиры Сулеймановой и подчеркнули важность передачи драгоценного ковра «Лампа» в дар Шушинскому филиалу музея.
Отметим, что это произведение было создано в Шуше в 1930-х годах. Первые образцы таких ковров ткали в Шуше с начала XIX века. Такие ковры, известные также под названием «Шуша», украшали особняки и дворцы. Ковры «Лампа» позднее получили распространение в Карабахе в виде "дяст-халы-гяба" - ковровых комплектов из двух боковых и одного серединного ковра. Образец ковроткачества, о котором идет речь, представляет собой боковой ковер такого комплекта. Стилизованные цветы, в том числе хары-бюльбюль, и узоры из листьев, украшающие ковер «Лампа», отражают эстетический вкус живущих здесь людей, а также красоту дивной природы Карабаха. Такие уникальные ковры, хранящиеся в музеях и различных коллекциях мира, не утратили своей известности и в наши дни. Следует отметить, что в рамках «Государственной программы по охране и развитию коврового искусства в Азербайджанской Республике на 2018-2022 годы» за последние годы наш музей получил в дар от различных организаций, в том числе Фонда Гейдара Алиева, Министерства культуры Азербайджанской Республики, а также от отечественных и зарубежных меценатов, коллекционеров, ряд ковров, имеющих историческое и художественное значение. И вот сейчас ковер «Лампа», еще один бесценный дар, пополнил собой коллекцию Шушинского филиала.