Əməkdar rəssam Taryer Bəşirovun 65 illiyinə həsr olunmuş “Xalçalarda yaşayan tariximiz” adlı fərdi sərgi açılıb
Mayın 3-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Əməkdar rəssam Taryer Bəşirovun 65 illik yubileyi münasibətilə “Xalçalarda yaşayan tariximiz” adlı fərdi sərgi açılıb.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən Mira Məmmədxanova, Heydər Əliyev Fondunun Humanitar siyasət məsələləri departamentinin rəhbəri Afət Əliyeva, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun professoru, Əməkdar elm xadimi Kübra Əliyeva, Tahir Salahovun Ev-Muzeyinin direktoru Səadət Mirzəyeva, Əməkdar incəsənət xadimi, professor Ziyadxan Əliyev, “Azərxalça” ASC-nin istehsalat direktoru Əlisəfa Nuriyev, Azərbaycan dövlət Rəssamlıq Akademiyasının professoru, Əməkdar rəssam Məmmədhüseyn Hüseynov çıxış edərək Taryer Bəşirovun fəaliyyətindən, özünəməxsus yaradıcılıq yolundan danışıblar. Açılış mərasimində Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin eksperti Əkbər Qoşalı Mədəniyyət komitəsinin sədri Fazil Mustafanın yubilyara ünvanladığı təbrik məktubunu təqdim edib.
Sonra tədbir iştirakçıları Taryer Bəşirovun müəllifi olduğu “Heydər Əliyev Fondu-20” xalçasının qədim ənənələrə uyğun hanadan kəsimi mərasiminə qatılıblar.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə “Xalçaçı günü” ərəfəsində keçirilən sərgidə müəllifin ornamental, portret, süjetli xalçaları, xalça eskizləri, eləcə də orijinal tərzdə işlənmiş nəbati və həndəsi naxışlı, süjetli çətənləri nümayiş olunur. Bu sənət əsərləri Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin, Tahir Salahovun Ev-Muzeyinin, Leopold və Mstislav Rostropoviçlərin Ev-Muzeyinin və T.Bəşirovun şəxsi kolleksiyasındandır.
Xalçaçı-rəssam əsərlərində xalqımızın dünya mədəniyyəti xəzinəsinə bəxş etdiyi inciləri, milli irsimizi, dövlətçilik tariximizi əks etdirməyə üstünlük verib. Buna bariz nümunə kimi Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsindəki qələbəsinə, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr etdiyi “Zəfər” (2021), “Tarixin salnaməsi” (2023) kimi xalçaları göstərmək olar.
Taryer Bəşirovun “Türkün inancı, xalqın qazancı” (2016), “Beşiyim əbədiyyətim” (2024), “Müqəddəs üçlük” (2023) xalçaları qədim türk mədəniyyətindən, inanclarından bəhrələnərək yaradılıb. Orijinallığı ilə diqqət çəkən “Bəhram Gur və Dürsəti” (2024) xalçası isə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin “Yeddi gözəl” poemasına həsr olunub.
Taryer Bəşirov 1986-cı ildə müəllimi, görkəmli alim, Xalq rəssamı Lətif Kərimovun 80 illiyi münasibətilə yaratdığı “XX əsrin korifeyi” adlı çətəndə ilk dəfə nəbati naxışlar tətbiq edib. O, həm də çətəndə ilk dəfə qızılı saplardan istifadə edən sənətkardır.
Qeyd edək ki, özünəməxsus dəsti-xətti ilə təkrarolunmaz sənət nümunələri ərsəyə gətirən, yaradıcılığında daim müxtəlif yeniliklər edən xalçaçı-rəssamın sərgisinə dair kataloq nəşr olunub.
12 may tarixinədək davam edən sərgi çərçivəsində Əməkdar rəssamın fəaliyyətinə həsr olunan mühazirə də keçiriləcək.

Solo exhibition History within Carpet Art dedicated to the 65th anniversary of the Honoured Artist Taryer Bashirov is open at ANCM
On May 3, the ANCM opened the solo exhibition History within Carpet Art dedicated to the 65th anniversary of the Honoured Artist of Azerbaijan Taryer Bashirov.
Mira Mammadkhanova, Acting Director of the ANCM; Afet Aliyeva, Head of Humanitarian Policy Department of the Heydar Aliyev Foundation; Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Museum of Art; Kubra Aliyeva, Professor at the Institute of Architecture and Art of the ANAS; Honoured Scientist of Azerbaijan, Saadat Mirzayeva, Director of the House-Museum of Tahir Salahov; Ziyadkhan Aliyev, Professor; Honoured Art Worker, Alisafa Nuriyev, Production Director at the Azerkhalcha OJSC and Mammadhuseyn Huseynov; Honoured Artist, Professor at the Azerbaijan State Academy of Fine Arts delivered speeches about Taryer Bashirov’s unique oeuvre. Akbar Goshali, expert of the Culture Committee of the National Assembly delivered the congratulation letter by Fazil Mustafa, Chairman of the Culture Committee.
Later, the event participants joined the ancient ceremony of cutting off the loom carpet Heydar Aliyev Foundation-20 by Taryer Bashirov.
The event organised on the eve of Carpet Weaver’s Day jointly by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Carpet Museum features ornamental, portrait, narrative carpets, carpet sketches along with unique narrative chetens and chetens with floral and geometrical patterns. Those are the artworks housed by the ANCM, House-Museum of Tahir Salahov, House-Museum of Leopold and Mstislav Rostropovich and Taryer Bashirov’s private collection.
In his works, he aims to express artistic treasures contributed to the world culture by our nation, Azerbaijani heritage and history of our statehood. The carpet Victory (2021) dedicated to the victory in the 44-day Patriotic War and the carpet Chronicles of History (2023) dedicated to the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev are the perfect example.
The carpets Belief of Turks – Gain of the History (2016), My Cradle, My Eternity (2024) and Holy Trinity (2023) were created inspired by the ancient Turkic culture and beliefs. The unique Bahram Gur and Dursati carpet is dedicated to the poem Seven Beauties by Nizami Ganjavi, the genius Azerbaijani poet and philosopher.
In his work The Luminary of the 20th Century (1986) dedicated to the 80th anniversary of his master Latif Karimov, he was the first to apply portrait style to cheten art with floral patterns. Another innovation of the author is the use of gold threads in cheten art.
The exhibition also includes a catalogue reflecting the multifaceted Bashirov’s oeuvre and meeting with the artist face to face. The exhibition is on until May12.