“Azərbaycan Xalça Muzeyinin kolleksiyasından zərgərlik inciləri” sərgisi
18 may 2016-cı il, Beynəlxalq Muzeylər Günü tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyinin zərgərlik fondunun açılış mərasimi keçirildi. Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm nazirinin müavini Sevda Məmmədəliyeva, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru Ərtəgin Salamzadə, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının rektoru Ömər Eldarov, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri Firəngiz Əlizadə, AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktor müavini Kübra Əliyeva və digər çıxış edənlər zərgərlik sənətinin qədimliyindən danışdılar.
Hal-hazırda muzeyin zərgərlik fondunda 800-ə yaxın eksponat qorunub saxlanılır. Zərgərlik fondunun ekspozisiyası Tunc dövrünə aid olan nadir nümunələrdən, XIX əsrin sonu-XX əsrin əvvəllərini əhatə edən həm qadın, həm də kişi zinət əşyalarından ibarətdir.
Bu tarixdən etibarən zərgərlik fondu muzeyin qonaqlarına açıq elan olundu. Bununla da, ilk dəfə olaraq şəhərimizin sakinləri və qonaqları yalnız Azərbaycan Xalça Muzeyində fond-saxlanc otağına daxil olmaq imkanı əldə edərək zəngin və füsünkar kolleksiya ilə tanış ola bilərlər.

Exhibition Jewelry Masterpieces from the Collection of the Azerbaijan Carpet Museum
On May 18 2016, the International Museum Day, was held the opening ceremony of the Jewelry Fund of the Azerbaijan Carpet Museum.
Deputy Minister of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan Sevda Mammadaliyeva; Director of Architecture and Art Institute of ANAS Ertegin Salamzade, Deputy Director of Architecture and Art Institute of ANAS Kubra Aliyeva; Rector of Azerbaijan State Academy of Arts Omar Eldarov; Chairman of the Union of Azerbaijan Composers Firangiz Alizadeh made speeches and spoke about the history of Jewelry.
Currently in the museum’s jewelry fund about 800 exhibits are preserved. Presented within the fund’s exposition space are items such as women’s and men’s jewelry belonging to the late 19th-early 20th century, as well as some created in the Bronze Age.
As of this date, the Jewelry Fund is open to the visitors. Thus, for the first time the residences and guests of our city have an opportunity to access to the fund-storage room and be familiar with rich and fascinating jewelry masterpieces.