Avstriyada “Uçan xalça” sərgisi açılıb
Vyanada fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Azərbaycan və Avstriyanın gənc rəssam-tələbələrini birləşdirən “Uçan xalça” sərgisinin açılışı olub. Sərginin təşkilatçıları ölkəmizin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Azərbaycan Xalça Muzeyi, Avstriyadakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi və Vyana Tətbiqi Sənət Universitetidir.
Açılış mərasimində Vyanada akkreditə olunmuş diplomatik korpus nümayəndələri, Azərbaycanın Avstriyadakı səfirliyinin təmsilçiləri, Azərbaycan Xalça Muzeyi, Vyana Tətbiqi Sənət Universiteti və Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının rəhbərləri, incəsənət xadimləri, ekspertlər və sənətsevərlər iştirak ediblərlər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Avstriyadakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Leyla Qasımova iki ölkənin ali təhsil müəssisələri arasındakı məhsuldar əməkdaşlığı, tələbə mübadiləsini, birgə layihə və sərgilərin təşkilini yüksək qiymətləndirib. Rəhbərlik etdiyi qurumun Avstriyada təkcə Azərbaycan mədəniyyət və incəsənətini təbliğ etməklə kifayətlənmədiyini vurğulayan mərkəzin rəhbəri hər iki ölkənin incəsənət xadimləri, xüsusilə də gənc sənətçilər və tələbələr arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsinin diqqət mərkəzində dayandığını bildirib. Məhz bunları nəzərə alaraq, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi böyük məmnuniyyətlə “Crossing” (“Kəsişmə nöqtəsi”) kreativ incəsənət layihəsini dəstəkləyib.
L.Qasımova qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi mərkəz gələcəkdə də Azərbaycan və Avstriya arasında mədəni körpünü möhkəmləndirməyə xidmət edən bu kimi layihələrdə yaxından iştirak edəcək.
Layihə haqqında danışan Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova bildirib ki, muzey tərəfindən keçən ilin oktyabr ayında Bakıda “Ənənələr və innovasiyalar” mövzusunda Azərbaycan xalçası üzrə V Beynəlxalq Simpozium təşkil olunub. “Bu tədbir ölkəmizin mədəni həyatında böyük və əlamətdar hadisə olaraq tarixə yazıldı. Simpozium Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 14 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamına əsasən keçirilib. Mötəbər tədbirə qatılmaq üçün dünyanın qabaqcıl xalça və tekstil üzrə ekspertləri, rəssamlar, kolleksiyaçılar, jurnalistlər və s. Azərbaycana təşrif buyurublar. Simpozium Azərbaycan xalça sənətinin ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın böyük səyi nəticəsində UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil olunmasından sonra keçirilən ən mühüm hadisələrdən biri oldu. Beynəlxalq tədbirin keçirilməsi ilə əlaqədar Xalça Muzeyi “Ənənələr və innovasiyalar” mövzusunda bir sıra layihələr hazırlamışdır. Onların sırasında “Uçan xalça” sərgisi xüsusi olaraq təqdirəlayiqdir”.
Muzeyin direktoru layihənin əhəmiyyətli dərəcədə böyük marağa səbəb olduğunu da deyib. “Kəsişmə nöqtəsi” adlandırdığımız bu layihədə ən əhəmiyyətli cəhət tələbələrin birgə işdən, ənənələrlə tanışlıqdan əldə etdikləri təcrübədir. Onlar ornament sənətinin tarixi ilə yaxından tanış olaraq, ekspozisiyada xalçalara baxır, kitablar oxuyur, birgə müzakirələr aparır, kəsişmə nöqtələri axtarır və tamamilə gözlənilməz qərarlara gəlirdilər. Eksperiment inkişafın əsasıdır və məsuliyyət hissi ilə demək olar ki, biz məqsədimizə nail olduq. Bu eksperiment nəticəsi olan “Uçan xalça” sərgisi 2018-ci ilin yanvar ayınadək Azərbaycan Xalça Muzeyində böyük uğurla nümayiş edildi. Üç ay ərzində sərgi ilə ümumilikdə 20 mindən çox qonaq tanış olub”, – deyə Şirin Məlikova bildirib.
Vyana Tətbiqi Sənət Universitetinin prorektoru, “Tekstil: azad tətbiqi və eksperimental bədii dizayn“ fakültəsinin dekanı, doktor Barbara Putz-Pleçko qeyd edib ki, təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsi beynəlxalq tərəfdaşlarla mədəniyyətlərarası əməkdaşlıq və birgə layihələrin həyata keçirilməsində hər zaman maraqlıdır. O, mədəniyyətlərarası dialoqun incəsənətə çevrilişini əks etdirən və beş ay ərzində tələbələrin birgə fəaliyyəti nəticəsində ərsəyə gələn “Uçan xalça” sərgisinin Bakıda olduğu kimi, Vyanada da sənətsevərlər tərəfindən böyük maraqla qarşılanacağına əminliyini ifadə edib. Həmçinin qeyd edilib ki, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyası ilə Vyana Tətbiqi Sənət Universiteti arasında incəsənət layihələri bundan sonra da davam etdiriləcəkdir.
Sonra hər bir layihə iştirakçısı tədbir iştirakçılarına öz əsəri barədə məlumat verib, onları maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Qeyd edək ki, sərgi mayın 10-dək Vyanada fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində davam edəcək.

В Австрии открылась выставка «Ковер-самолет»
В Азербайджанском культурном центре в Вене (Австрия) состоялась церемония открытия выставки «Ковер-самолет», объединяющей студентов-художников Азербайджана и Австрии. Выставка организована Министерством культуры и туризма Азербайджанской Республики, Азербайджанским музеем ковра, Азербайджанским культурным центром в Вене и Венским университетом прикладных искусств.
В церемонии открытия приняли участие представители дипломатического корпуса, аккредитованного в Вене, представители посольства Азербайджана в Австрии, Азербайджанского музея ковра, Венского университета прикладных искусств и Азербайджанской государственной академии художеств, деятели искусства, эксперты и художники.
Открывая мероприятие, директор Центра азербайджанской культуры в Вене Лейла Гасымова высоко оценила плодотворное сотрудничество, обмен студентами, совместные проекты и выставки между высшими учебными заведениями двух стран. Отметив, что деятельность организации, которой она заведует, не ограничивается лишь продвижением азербайджанской культуры и искусства в Австрии, глава центра подчеркнула важность укрепления сотрудничества между деятелями искусства обеих стран, особенно молодых художников и студентов. Принимая это во внимание, Азербайджанский культурный центр с большим удовольствием поддержал проект «Crossing» («Пересечение»).
Л.Гасымова отметила, что центр, которым она заведует, намерен и впредь активно участвовать в подобных проектах, призванных укреплять культурные мосты между Азербайджаном и Австрией.
Рассказывая о проекте, директор Азербайджанского музея ковра, председатель Национального комитета ИКОМ Азербайджан, доктор философии по искусствоведению Ширин Меликова, отметила, что в октябре прошлого года в Баку состоялся V Международный симпозиум по азербайджанскому ковру на тему «Традиции и инновации». «Это мероприятие вошло в историю как великое и запоминающееся событие в культурной жизни нашей страны. Симпозиум проводился в соответствии с Указом Президента Ильхама Алиева от 14 ноября 2016 года. Эксперты по коврам и текстилю, художники, коллекционеры и журналисты и т.д. приехали в Азербайджан для участия в столь важном мероприятии. Симпозиум стал из самых важных событий, произошедших после включения азербайджанского коврового искусства в Репрезентативный список Нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО, ставшего результатом огромных усилий Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой. К этому международному мероприятию Азербайджанский музей ковра приурочил ряд проектов на тему «Традиции и инновации», среди которых выделяется выставка «Ковер-самолет».
Директор музея также сказала, что проект вызвал большой интерес. Важнейшим аспектом проекта «Crossing» («Пересечение») является опыт, накопленный студентами в процессе совместной работы и ознакомления с традициями. Они, знакомясь с историей орнамента, изучали ковры в экспозиции музея, читали книги и обсуждали их, искали точки пересечения и находили совершенно неожиданные решения. «Эксперимент – это основа развития, и мы со всей ответственностью можем заявить, что достигли цели. Результат этого эксперимента - выставка «Ковер-самолет» - с успехом демонстрировался в Азербайджанском музее ковра до января 2018 года. За три месяца выставку посетили более 20 000 гостей », - добавила Ширин Меликова.
Проректор Венского университета прикладных искусств, декан факультета «Текстиль: cвободный прикладной и экспериментальный художественный дизайн» Барбара Путц-Плеско отметила, что вуз, который она представляет, заинтересован во взаимодействии с международными партнерами и реализации совместных проектов. Она выразила уверенность, что выставка Ковер-самолет», отражающая революцию межкультурного диалога в искусстве и подготовленная студентами в течение пяти месяцев, будет с таким же большим интересом встречена любителями искусства в Вене, как это было в Баку. Она отметила, что в будущем намечены и другие совместные проекты Азербайджанской государственной академии художеств и Венского университета прикладных искусств.
Затем каждый участник проекта проинформировал посетителей мероприятия о своем произведении и ответил на их вопросы.