Azərbaycan Xalça Muzeyində “5 may – Xalçaçı günü”nə həsr olunmuş sərgi açıldı
Mayın 4-də Azərbaycan Xalça Muzeyində xalçaçıların “5 may – Xalçaçı günü” peşə bayramına həsr olunan “Ənənələrin izi ilə” adlı sərginin açılış mərasimi oldu. Tədbirdə bir sıra dövlət və hökumət nümayəndələri, ictimai təşkilatların təmsilçiləri, xalçaçı rəssam və ekspertlər, ali məktəblərin müəllim-tələbə heyəti və bu sahədə çalışan mütəxəssislər iştirak edirdilər.
Sərgidə Azərbaycan Xalça Muzeyinin Ənənəvi texnologiya şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən hazırlanan əşyalar – xalça eskizləri, muzeyin kolleksiyasından xovlu və xovsuz xalçalar, xalça məmulatları və digər əşyalar nümayiş olundu.
Ənənəvi texnologiya şöbəsi muzeydə 2013-cü ildən fəaliyyət göstərir. Şöbədə muzeyin ekspozisiyasındakı xalçaların ikinci nüsxəsi və eynilə kiçik ölçüdə xalçaların eskizləri rəssamlar tərəfindən çəkilir və toxucular tərəfindən toxunulur. Bu xalçaları toxucular muzeyin ekspozsiyasında yerləşən dəzgahlarda toxuyaraq muzeyə gələn qonaqlara xalça toxuma prosesini əyani surətdə nümayiş etdirirlər. Ənənəvi texnologiya şöbəsində itirilmiş ənənələri bərpa etmək məqsədilə bütün xovsuz xalça texnologiyaları yaşadılır. Bu məqsədlə şöbənin işçiləri tərəfindən 2017-ci il fevral ayinin 17-dən etibarən “Ailə günü” çərçivəsində xovsuz xalça nümunəsi olan çətən üzrə ustad dərsləri keçirilir. Ənənəvi texnologiya şöbəsi 2017-ci il ərzində xovsuz xalça texnologiyaları olan zili, vərni, şəddə, sumax, palaz, çiyipalaz, kilim, cecim, ladı, qədirqə üzrə ustad dərsləri keçirib.
Ölkəmizdə toxuculuğun inkişafı haqqında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən bir sıra qanun və sərəncamlar imzalanıb. “Azərbaycan xalça sənətinin qorunması və inkişaf etdirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikasının qanunu”, “Xalçaçı günü” peşə bayramının təsis olunması ilə bağlı sərəncamlar bu sahənin dövlətimiz tərəfindən diqqətdə saxlanmasının və xalqımıza məxsus bu qədim xalq sənətinin bu gün də yaşadılaraq gələcək nəsillərə çatdırılmasında göstərilən qayğının bariz nümunəsidir.
Azərbaycanda xalçaçılıq sənəti qədim tarixə malikdir. Azərbaycan xalçası beynəlxalq miqyasda dünya muzeylərində və şəxsi kolleksiyalarda qorunub saxlanılır. Məhz dövlətin qayğısı nəticəsində, həmçinin Azərbaycanın Birinci vitse prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü və bu istiqamətdə göstərdiyi səyləri nəticəsində 2010-cu ilin 10 noyabr tarixində Azərbaycan xalça sənəti UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilmişdir.
Muzeyin direktoru, İCOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova bildirdi ki, Xalça Muzeyi xalçaları qoruyub nümayiş etdirməklə bərabər, eyni zamanda, xalçaçılıq ənənələrini davam etdirir, bu sənəti yeni nəslə çatdırmağa çalışır.
Muzeyin direktoru Azərbaycan Xalça Muzeyinin əməkdaşlarının simasında peşə bayramını qeyd edən bütün xalçaçıları təbrik etdi.

В Азербайджанском музее ковра открылась выставка, посвященная профессиональному празднику - Дню ковроткача (5 мая)
4 мая в Азербайджанском музее ковра состоялась церемония открытия выставки «По следам традиций», посвященной профессиональному празднику - Дню ковроткача (5 мая). В мероприятии приняли участие представители государственных, правительственных и общественных организаций, художники, эксперты по коврам, преподаватели, студенты вузов и специалисты, работающие в этой области.
На выставке были представлены работы сотрудников отдела традиционных технологий Азербайджанского музея ковра - ковровые эскизы, ворсовые и безворсовые ковры, ковровые изделия и другие предметы из коллекции музея.
Отдел традиционных технологий функционирует в музее с 2013 года. Художники рисуют эскизы ковров из экспозиции музея, а также ковров небольшого формата. Ковроткачи ткут их на станках, расположенных в экспозиции музея, наглядно демонстрируя посетителям музея процесс изготовления ковра. В отделе традиционных технологий уделяется внимание всем видам ковровых технологий. Так, с февраля 2017 года в рамках Дня семьи сотрудниками отдела проводятся мастер-классы по плетению циновки-четен, которая представляет собой вид безворсового ковра. В течение 2017 года отдел традиционных технологий провел также мастер-классы по таким техникам безворсового ковра, как зили, верни, сумах, палас, чийи-палас, килим, джеджим, лады и гедирге.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал ряд законов и указов о развитии ковроткачества в нашей стране. Закон "О сохранении и развитии азербайджанского коврового искусства”, постановление об учреждении профессионального праздника «День ковроткача» служат яркими примерами внимания государства к этой сфере и заботы, проявляемой по отношению к древнему искусству нашего народа с целью сохранения и передачи будущим поколениям.
Ковровое искусство Азербайджана имеет древнюю историю. Азербайджанские ковры хранятся в музеях и частных коллекциях по всему миру. Благодаря заботе государства, а также инициативе Первого вице-президента Мехрибан Алиевой и ее усилиям, предпринятым в этом направлении, 10 ноября 2010 года азербайджанское ковровое искусство было включено в Репрезантивный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
Директор музея, председатель Национального комитета ИКОМ Азербайджан, доктор философии по искусствоведению Ширин Меликова отметила, что важной задачей Азербайджанского музея ковра, наряду с хранением и демонстрацией ковров, является сохранение традиций ковроткачества и передача этого вида искусства будущим поколениям.
Директор музея поздравила всех ковроткачей в лице сотрудников Азербайджанского музея ковра с профессиональным праздником.