Azərbaycan Xalça Muzeyində Beynəlxalq Muzeylər Günü qeyd olundu
Mayın 18-də Azərbaycan Xalça Muzeyində Beynəlxalq Muzeylər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət naziri və nazirliyin əməkdaşları, Azərbaycanda akkreditə olunmuş səfirlər, bir sıra muzeylərin rəhbərləri, ölkənin muzey ictimaiyyətinin təmsilçiləri, mədəniyyət və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova bütün dünyada bu günün sevinclə qeyd edildiyi, lakin 18 mayın Azərbaycan tarixinə kədərli gün kimi də həkk olunduğunu, bu il Laçının ermənilər tərəfindən işğalının 26-cı ildönümü olduğunu dedi. “Laçının və ümumiyyətlə, Qarabağın ərazisində çoxsaylı tarixi abidələr, muzeylər dağıdılır, maddi mədəniyyət nümunələrimiz erməni adı ilə dünyaya yayılır. Bu istiqamətdə bizim dövlətimiz hüquqi formada mübarizə aparır, hökümət səviyyəsində vacib tədbirlər görür” – deyə o, sözlərinə əlavə etdi. Eyni zamanda, ölkə rəhbərliyinin dəstəyi ilə hər il ölkəmizin mədəni sərvətlərinin YUNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irsinin Reprezentativ siyahısına daxil olduğunu diqqətə çatdırdı.
Şirin Məlikova dedi ki, bu gün Azərbaycan Xalça Muzeyində təqdim olunan "Öz ilməni toxu" adlı instalyasiya layihəsi Azərbaycanın aparıcı muzeyi olan bu məkanın interaktivliyini olduqca gözəl əks etdirir. Belə ki, muzeyin foyesində "zili" xovsuz xalça növünü toxumaq üçün üç böyük çərçivə-hana quraşdırılmışdır. Çərçivələrdə rəngli iplik kələflər bərkidilib. Hər bir ziyarətçi zövqünə görə rəng seçərək bir və ya daha çox ip sırası toxunan xovsuz xalça üçün toxuya bilər. “Bu xalçanın yaranmasında qonaqlarımızın da iştirak etməsini istəyərdik. Muzeyimizin qonaqları bizim sərvətimizdir, bura gələn hər bir ziyarətçi və onların yeni eksponatın yaranmasına bəxş etdiyi töhfə bizim üçün çox qiymətlidir. Burada iştirak edən hər kəsi bir cərgə toxumağa, zəhmət, diqqət, səbr, səriştə, rəngləri uyğunlaşdıraraq kompozisiya yaratmaq kimi bacarıq tələb edən bu işin mürəkkəbliyini hiss etməyə dəvət edirəm” – deyən Şirin Məlikova vurğuladı.
ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin fəaliyyətindən söz açan Ş.Məlikova sözügedən komitənin sədri kimi bütün ICOM-çulara milli və beynəlxalq komitələrlə işlədikləri üçün təşəkkürünü bildirdi.
ICOM Azərbaycan adından idarə heyətinin üzvləri, Azərbaycan muzey və mədəniyyət, incəsənət və elm sahələrində böyük səyləri ilə tanınan Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, əməkdar incəsənət xadimi Çingiz Fərzəliyev, iki beynəlxalq komitənin idarə heyətnin üzvü, Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova komitənin işində fəaliyyətlərinə görə diplomlarla təltif olundular.
Çıxış edən Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev muzey ictimaiyyətini bu əlamətdar gün münasibətilə təbrik etdi. O, bildirdi ki, bu gün beynəlxalq səviyyədə bütün dünyada məhz muzey işçiləri üçün qeyd olunan tarixdir. Bu günün muzey kollektivləri üçün əhəmiyyətindən söz açan nazir ölkəmizdə mədəniyyət sahəsində görülən işləri vurğulayaraq, Cənab Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse prezident Mehriban Əliyevanın sayəsində məhz muzey sahəsinə dövlət dəstəyinin olduğunu vurğuladı. O, qeyd etdi ki. məhz ölkə rəhbərliyinin səyləri nəticəsində Azərbaycanın maddi-mədəni irsi YUNESKO-nun qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilib.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin rəisi Əsgər Ələkbərov çıxış edərək, ölkəmizin muzey ictimaiyyətini təbrik etdilər.
Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təşəbbüsü ilə 1977-ci ildə təsis olunan 18 may Beynəlxalq Muzeylər Gününün məqsədi muzeylərin cəmiyyətin həyatında mühüm rol oynadığını göstərməkdir. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşəbbüsü ilə keçmiş SSRİ respublikaları arasında ilk olaraq 1993-cü ildə Beynəlxalq Muzeylər Şurasının Azərbaycan Milli Komitəsi təsis edilmişdir. Hər il 18 may tarixində ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin dəstəyi ilə ölkəmizdə “Beynəlxalq Muzeylər Günü” qeyd olunur. Bu il Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM) tərəfindən bütün dünya muzeyləri üçün “Hiper kommunikasiya dövründə muzeylər: yeni yanaşmalar, yeni auditoriya” mövzusu elan olunub.

В Азербайджанском музее ковра был отмечен Международный день музеев
18 мая в Азербайджанском музее ковра состоялось мероприятие, посвященное Международному дню музеев. В мероприятии приняли участие министр культуры Азербайджанской Республики и сотрудники министерства, аккредитованные послы в Азербайджане, руководители ряда музеев, представители музейного сообщества страны, деятели культуры и общественности.
Выступая на мероприятии, директор музея, председатель Национального комитета ICOM Азербайджан, доктор философии по искусствоведению Ширин Меликова отметила, что этот день отмечается во всем мире, но 18 мая вошел в историю Азербайджана как печальный день, что в этом году исполняется 26 лет со дня оккупации Лачина армянами. «Многочисленные исторические памятники, музеи разрушаются в Лачине и в целом в Карабахе, и наши образцы культуры распространяются по всему миру как армянские. С этим наше государство борется юридическими методами, принимая важные меры на правительственном уровне», - добавила она. Кроме того, при поддержке руководства страны, ежегодно те или иные культурные ценности нашей страны включаются в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
Ширин Меликова отметила, что проект инсталляции «Вплети свою нить», представленный сегодня в Азербайджанском музее ковра, довольно хорошо отражает интерактивность пространства этого ведущего музея Азербайджана. В фойе музея установлены три крупные рамы-станка для плетения безворсового ковра «зили». На рамах укреплены мотки разноцветных нитей. Каждый посетитель может вплести одну или несколько нитей-рядов в будущий безворсовый ковер, выбрав цвет на свой вкус. «Мы хотели бы, чтобы наши гости участвовали в создании этого ковра. Гости нашего музея - наше богатство, для нас ценен каждый посетитель и его вклад в создание нового экспоната. Я хотела бы пригласить всех посетителей прочувствовать сложность этой работы, которая требует больших усилий, внимания, терпения, компетентности и навыков создания композиции путем подбора оттенков цвета», - подчеркнула Ширин Меликова.
Говоря о деятельности Национального комитета ICOM Азербайджан, Ш.Меликова поблагодарила всех членов ICOM за работу с национальными и международными комитетами.
Члены Совета ICOM Азербайджан, директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, директор Национального музея искусств Азербайджана, заслуженный деятель искусств, профессор Чингиз Фарзалиев, член совета двух международных комитетов, директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, заслуженный работник культуры Алла Байрамова были награждены дипломами за деятельность в комитете.
Выступая на мероприятии, министр культуры Абульфас Гараев поздравил музейное сообщество с этим замечательным днем. Он сказал, что сегодняшняя дата отмечается на международном уровне как день музейных работников во всем мире. Говоря о важности сегодняшнего дня для музейных работников, подчеркнув работу, проделанную в области культуры в нашей стране, министр отметил, что благодаря президенту Ильхаму Алиеву и Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой музейная сфера получает государственную поддержку и что именно в результате усилий руководства страны материальное культурное наследие Азербайджана было включено в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
Выступая на мероприятии, директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы и начальник Управления государственного историко-архитектурного заповедника "Ичеришехер" Аскер Алекперов поздравили музейное сообщество нашей страны.
Цель Международного дня музеев, инициированного Международным советом музеев (ICOM) 18 мая 1977 года - показать, что музеи играют жизненно важную роль в жизни общества. Азербайджанский национальный комитет Международного совета музеев (ICOM) был учрежден Министерством культуры Азербайджанской Республики в 1993 году. Таким образом, Азербайджан стал первой из стран - бывших республик СССР, образовавшей национальный комитет ICOM. Ежегодно 18 мая при поддержке Национального комитета ICOM Азербайджан в нашей стране отмечается Международный день музеев.
«Музеи в эпоху гиперкоммуникации: новые подходы, новые аудитории» – таков девиз Международного дня музеев – 2018, профессионального праздника музейного сообщества во всем мире.