“Yeddi gözəl” sərgisi
Noyabrın 20-də Moskvadakı Ümumrusiya Xalq və Dekorativ-Tətbiqi Sənəti Muzeyində “Yeddi gözəl” sərgisi açılıb.
Layihə Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı, ölkəmizin Rusiyadakı Səfirliyinin dəstəyi ilə keçirilir.
Sərginin açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu, Ümumrusiya Xalq və Dekorativ-Tətbiqi Sənəti Muzeyinin direktoru Yelena Titova, Rusiya muzeylərinin direktorları və əməkdaşları, ziyalılar Rusiya Federasiyası Mədəniyyət Nazirliyinin və diplomatik korpus nümayəndələri iştirak etdilər.
Ekspozisiya Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Xalça Muzeyi və Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin eksponatlarından ibarətdir.
Sərginin ekspozisiyasının konsepsiyası XII əsr dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin “Yeddi gözəl” poeması və Azərbaycanın dünya şöhrətli bəstəkarı Qara Qarayevin eyniadlı baleti əsasında qurulub. Layihədə Azərbaycan mədəniyyəti xalça, zərgərlik və miniatür sənəti, müasir incəsənət, klassik musiqi və rəqsin sintezində təqdim olunur.
Sərgi məkanı ziyarətçini Bəhram şah və yeddi gözəl haqqında əfsanəyə aparır. Azərbaycan mədəniyyətində mühüm rol oynayan bu ədəbi əsərin fəlsəfi aləmi xalça, kitab miniatürləri proyeksiyası, dekorativ-tətbiqi sənət əşyaları və instalyasiyalar vasitəsilə canlandırılır.
Sərgidə nümayiş olunan “Miniatür” instalyasiyasını Azərbaycan rəssamı Rəşad Ələkbərov XVI əsrə aid “Kitab oxuyan gənc” Təbriz miniatürü əsasında yaradıb. Kompozisiyanın ideyası hər bir ziyarətçini qədim nağıl və əfsanələr aləminə aparan illüziya portalının yaradılması üzərində qurulub. Burada tamaşaçıların gözü önündə Nizaminin poeması canlanır. “Kitab oxuyan gənc” miniatürünü I Şah Təhmasib dövründə səfəvi rəngkarlığının zirvəsi sayılan Sultan Məhəmmədin yaratdığı bildirilir və bu əsər Parisdə V.Veverin kolleksiyasında qorunur.
Qara Qarayevin Nizami Gəncəvinin poeması əsasında yazdığı “Yeddi gözəl” baletindən səhnələr, həmçinin həmin tamaşaya aid arxiv materialları da sərginin ekspozisiyasına daxildir. Ziyarətçi burada özünü balet məkanında görür: onu Nizami qəhrəmanlarını canlandıran balerinalar əhatə edir.

Seven Beauties exhibition
The opening of the exhibition Seven Beauties was held at the All-Russian Decorative Art Museum on November 20.
The project was organized by the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan Carpet Museum with the support of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Russian Federation.
Leyla Aliyeva, Vice President of the Heydar Aliyev Foundation, Polad Bulbuloglu, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Russian Federation, Elena Titova, Director of the All-Russian Decorative Art Museum, as well as directors and staff of Russian museums, intelligentsia, representatives of the Ministry of Culture of the Russian Federation and diplomatic corps participated at the opening ceremony.
The exposition displays exhibits from the collections of the Heydar Aliyev Foundation, the Azerbaijan Carpet Museum, and the Azerbaijan State Museum of Musical Culture.
The exposition’s concept is created on the basis of the Seven Beauties poem by the 12th-century Azerbaijani poet Nizami Ganjavi and the same ballet by the world-famous composer Gara Garayev. The project comprehensively presents Azerbaijani culture in the synthesis of carpet art, jewelry, miniature, national classical music, classical dance, and modern art.
The exhibition space immerses the viewer into the legend of Shah Bahram and seven beauties. The philosophical world of this important literary work for the Azerbaijani culture was recreated using carpets, projections of book miniatures, objects of decorative and applied arts, and installations.
The installation Miniature was created by the Azerbaijani artist Rashad Alekperov on the basis of the 16th-century Tabriz miniature Reading Youth. The composition idea is based on the creation of an illusions portal that takes the viewer into the world of fairy tales and legends. Here Nizami’s poem comes to life before their very eyes. It is known that the miniature Reading Youth was created by Sultan Mohammed, whose oeuvre is considered the apex of the fine arts of the epoch of Shah Tahmasib I. This work is kept in the collection of V. Wever in Paris.
The exposition also includes scenes from the Seven Beauties ballet by Gara Garayev, written on the basis of the same poem, as well as archival materials related to the play. Here the viewer finds himself in the ballet: he is surrounded by ballerinas – Nizami’s heroines.