Şirin Məlikova Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun “Mədəniyyət və incəsənət sahəsində menecment” magistr proqramı çərçivəsində təşkil etdiyi onlayn mühazirənin qonağı olub.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri Şirin Məlikova Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun “Mədəniyyət və incəsənət sahəsində menecment” magistr proqramı çərçivəsində təşkil etdiyi onlayn mühazirənin qonağı olub. Şirin xanım “Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Ənənəvi texnologiya şöbəsinin layihələri” mövzusunda geniş mühazirə ilə çıxış edib. O, proqram iştirakçılarına muzeyin yaranması, inkişaf tarixi, kolleksiyaları, Ənənəvi texnologiya şöbəsinin fəaliyyəti, çoxsaylı layihələri, keçirdiyi ustad dərsləri və s. haqqında ətraflı məlumat verib. Şirin xanım şöbənin işinin əsas istiqamətlərinin qədim, unudulmuş xalçatoxuma texnikalarının dirçəldilməsi, muzey kolleksiyalarındakı xalçaların replikalarının toxunması, müəllif eskizləri əsasında xalçaların yaradılması, müasir rəssamlarla və tələbələrlə birgə iş, fiziki məhdudiyyətli insanlar da daxil olmaqla böyüklər və uşaqlar üçün xalça toxuculuğunun tədrisi və s. olduğunu vurğulayıb.
Muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsinin qədim texnikaları bərpa etməklə yanaşı, onların müasir şəraitdə tətbiqinə nail olduğunu, nəticədə görmə məhdudiyyətli insanlar üçün “Sərhədsiz muzey” inklüziv layihəsinin həyata keçirildiyini bildirib. Xaricdəki muzey ictimaiyyəti tərəfindən də böyük maraqla qarşılanan bu layihə çərçivəsində beynəlxalq əlaqələrin inkişaf etdirildiyini, Dövlət Ermitajı ilə əməkdaşlığa başlanıldığını deyib. ​
Şirin xanım şöbə tərəfindən bərpa edilmiş qədim toxuculuq növü olan boyanmamış yundan xalça istehsalı layihəsi barədə də məlumat verib. Həmçinin rəhbərlik etdiyi muzeyin Azərbaycan xalçaçılıq sənətinin bütün dünyada təbliği istiqamətində genişmiqyaslı fəaliyyətindən danışıb.
Ş.Məlikova dinləyicilər tərəfindən böyük maraqla qarşılanan mühazirənin sonunda​ iştirakçıların suallarını cavablandırıb.

Ширин Меликова провела онлайн-лекцию, организованную Московским государственным институтом международных отношений в рамках магистерской программы «Менеджмент в сфере культуры и искусства».
Директор Азербайджанского национального музея ковра, председатель Азербайджанского национального комитета ICOM Ширин Меликова провела онлайн-лекцию, организованную Московским государственным институтом международных отношений в рамках магистерской программы «Менеджмент в сфере культуры и искусства». Ширин ханум выступила с подробной лекцией на тему «Проекты отдела традиционных технологий Азербайджанского национального музея ковра». Директор в подробностях рассказала участникам программы о создании музея, истории его развития, коллекциях, деятельности отдела традиционных технологий, его многочисленных проектах - мастер-классах и т.д. Ширин ханум подчеркнула, что основными направлениями деятельности отдела являются возрождение древних, забытых техник ковроткачества, изготовление реплик ковров из музейной коллекции, создание ковров на основе авторских эскизов, совместная работа с художниками и студентами, обучение ковроткачеству взрослых и детей, в том числе людей с ограниченными физическими возможностями.
Директор отметила, что отдел традиционных технологий, наряду с возрождением древних техник, преуспел также в их применении в современных условиях, претворив в жизнь инклюзивный проект «Музей без границ» для людей с ограниченными возможностями зрения. Также она подчеркнула, что в рамках этой программы, встреченной зарубежным музейным сообществом с большим интересом, музей еще более расширил международные связи и приступил к сотрудничеству с Государственным Эрмитажем.
Ширин ханум также рассказала о проекте по изготовлению ковров из неокрашенной шерсти, являющемуся древним видом ковроткачества, возрожденным вышеупомянутым отделом. Директор рассказала о широкомасштабной деятельности руководимого ею музея по пропаганде азербайджанского коврового искусства в мире.
В конце лекции, встреченной слушателями с большим интересом, Ширин Меликова ответила на вопросы участников.