Şirin Məlikova Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun “Mədəniyyət və incəsənət sahəsində menecment” magistr proqramı çərçivəsində təşkil etdiyi onlayn mühazirənin qonağı olub.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri Şirin Məlikova Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun “Mədəniyyət və incəsənət sahəsində menecment” magistr proqramı çərçivəsində təşkil etdiyi onlayn mühazirənin qonağı olub. Şirin xanım “Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Ənənəvi texnologiya şöbəsinin layihələri” mövzusunda geniş mühazirə ilə çıxış edib. O, proqram iştirakçılarına muzeyin yaranması, inkişaf tarixi, kolleksiyaları, Ənənəvi texnologiya şöbəsinin fəaliyyəti, çoxsaylı layihələri, keçirdiyi ustad dərsləri və s. haqqında ətraflı məlumat verib. Şirin xanım şöbənin işinin əsas istiqamətlərinin qədim, unudulmuş xalçatoxuma texnikalarının dirçəldilməsi, muzey kolleksiyalarındakı xalçaların replikalarının toxunması, müəllif eskizləri əsasında xalçaların yaradılması, müasir rəssamlarla və tələbələrlə birgə iş, fiziki məhdudiyyətli insanlar da daxil olmaqla böyüklər və uşaqlar üçün xalça toxuculuğunun tədrisi və s. olduğunu vurğulayıb.
Muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsinin qədim texnikaları bərpa etməklə yanaşı, onların müasir şəraitdə tətbiqinə nail olduğunu, nəticədə görmə məhdudiyyətli insanlar üçün “Sərhədsiz muzey” inklüziv layihəsinin həyata keçirildiyini bildirib. Xaricdəki muzey ictimaiyyəti tərəfindən də böyük maraqla qarşılanan bu layihə çərçivəsində beynəlxalq əlaqələrin inkişaf etdirildiyini, Dövlət Ermitajı ilə əməkdaşlığa başlanıldığını deyib. ​
Şirin xanım şöbə tərəfindən bərpa edilmiş qədim toxuculuq növü olan boyanmamış yundan xalça istehsalı layihəsi barədə də məlumat verib. Həmçinin rəhbərlik etdiyi muzeyin Azərbaycan xalçaçılıq sənətinin bütün dünyada təbliği istiqamətində genişmiqyaslı fəaliyyətindən danışıb.
Ş.Məlikova dinləyicilər tərəfindən böyük maraqla qarşılanan mühazirənin sonunda​ iştirakçıların suallarını cavablandırıb.

Dr Shirin Melikova held the online lecture organized by Moscow State Institute of International Relations within the framework of the Arts and Culture Management master degree program.
Dr Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum (ANCM), Chair of ICOM Azerbaijan National Committee held the online lecture organized by Moscow State Institute of International Relations within the framework of the Arts and Culture Management master degree program. She delivered a lecture on Projects of ANCM's Traditional Technologies Department. Dr Melikova told the program participants in detail about the establishment of the museum, its development and history, collections, activities of the ANCM's Traditional Technologies Department, masterclasses, and many other projects. The Director outlined the main objectives of the department such as the revival of ancient, forgotten carpet weaving techniques, weaving the replicas of carpets from the museum collections, production of carpets based on author sketches, collaboration with contemporary artists and students, carpet weaving classes for adults and children, including individuals with disabilities.
Dr Shirin Melikova emphasized the museum's Museum Without Borders inclusive project for people with visual disabilities. Here, the Traditional Technologies Department prepared for visitors new carpet samples for tactile display. This project aroused great interest among foreign museum societies, expanded the ANCM's international relations, and led to the cooperation with State Hermitage Museum.
The Director spoke about the museum's Undyed Wool Carpets project aimed to revive the ancient kind of carpet weaving. During the lecture, Dr Melikova also mentioned the large-scale activities of the museum to promote the art of Azerbaijani carpet weaving around the world. Following this, Dr Melikova answered the participants’ questions.