İran İslam Respublikasıının Azərbaycandakı səfirliyinin Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Əli Purmərcan Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova ilə görüşüb.
İran İslam Respublikasıının Azərbaycandakı səfirliyinin Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Əli Purmərcan Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova ilə görüşüb. Görüş zamanı qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub, əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Sonra Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə tanış olan qonağa Şirin xanım muzeyin inkişaf tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, zəngin kolleksiyası haqqında ətraflı məlumat verib. O, muzeyin nadir sənət nümunələri sayılan xovsuz və xovlu xalçaların, xalça məmulatlarının, milli geyimlərin, tikmə və bədii metal nümunələrinin qorunub-saxlanıldığı yer, onların təqdimatı məkanı olmaqla yanaşı, həm də milli xalça sənətinin tədqiq edildiyi elm, mədəniyyət ocağı kimi fəaliyyət göstərdiyini bildirib.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin zəngin kolleksiyası ilə yanaşı onun ilk inklüziv muzey kimi fəaliyyəti, ən müasir tələblərə cavab verən yeni binası, orijinal görünüşü qonaqda xoş təəssürat yaradıb.

Ali Purmarjan, Chair of the Cultural Center of the Embassy of the Islamic Republic of Iran in Azerbaijan had a meeting with Dr Shirin Melikova, Director of Azerbaijan National Carpet Museum.
Ali Purmarjan, Chair of the Cultural Center of the Embassy of the Islamic Republic of Iran in Azerbaijan had a meeting with Dr Shirin Melikova, Director of Azerbaijan National Carpet Museum. During the meeting, they discussed issues of mutual cooperation and emphasized the importance of developing relations.
Later, Dr Shirin Melikova spoke in detail to the guest about the museum's development history, its activities, and rich collection. She noted that the museum not only preserves and displays the rare examples of art, flat-woven and pile carpets, carpet products, national costumes, embroidery, and artistic metalwork but also is the cultural and scientific center for national carpet art research and the first inclusive museum in our country.