Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə silsilə tədbirlər keçirib.
Belə ki, mayın 18-də müxtəlif icma nümayəndələri ilə videokonfrans keçirilib. Konfransda fərqli sənət sahələri üzrə mütəxəssislər, sağlamlıq imkanları məhdud şəxsləri birləşdirən ictimai təşkilatların rəhbərləri və Qarabağ muzeylərinin direktorları iştirak edib. Onlayn görüş zamanı çıxış edən mədəniyyət nazirinin müavini Sevda Məmmədəliyeva muzey sahəsində çalışan, maddi mədəniyyət nümunələrimizin qorunmasında əvəzsiz xidmətləri olan bütün muzey işçilərinə nazir Anar Kərimovun təbriklərini çatdırıb, uğurlar arzulayıb. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qüdrətli Azərbaycan Ordusunun azad etdiyi Qarabağda vaxtilə mövcud olan muzeylərin və muzey filiallarının bərpası ilə əlaqədar hazırda nazirlikdə müvafiq işlərin həyata keçirildiyini bildirib. Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova rəhbərlik etdiyi muzeyin ayrı-ayrı icmalarla əməkdaşlıq əlaqələrini daim inkişaf etdirdiyini və gələcəkdə bu istiqamətdə fəaliyyətini davam etdirəcəyini vurğulayıb. Videokonfransda Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən “Kreativ Azərbaycan” proqramları ilə bağlı məlumat verilib. Görüş iştirakçıların təqdimatları və fikir mübadiləsi ilə davam edib.
Bununla yanaşı, mayın 18-də, saat 19:00-da muzeylər içərisində ilk dəfə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual oyununu keçirib. İştirakçılar incəsənətlə, o cümlədən dünya muzeyləri, xalçaçılıq sənəti və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə bağlı sualları cavablandırıb. 22 komandanın iştirak etdiyi, zoom proqramı vasitəsilə keçirilən oyunun qalibi “Qarabağ” komandası olub.
Silsilə tədbirlər Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində keçirilən “Muzeylər gecəsi” konsert proqramı ilə yekunlaşıb. Gecədə yeni fəaliyyətə başlayan rok, caz qrupları və ifaçıları çıxış ediblər. Sənətdə yeni addımlarını atan istedadlı yaradıcı gənclərə dəstək olmaqla yanaşı, onların pərəstişkarlarının muzeylərə marağının artırılması məqsədilə keçirilən konsertdə “The Etude Band”, “Seymur Əliyev Trio” qrupları, həmçinin Milan, Mixail Altuxov, Joseph Abbas bir-birindən gözəl ifalar səsləndiriblər.
“Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual oyunu və konsert proqramı muzeyin sosial şəbəkələrdəki səhifələrində canlı yayımlanıb.
Qeyd edək ki, 18 may Beynəlxalq Muzeylər Günü Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təşəbbüsü ilə 1977-ci ildə xalqlar arasında mədəni mübadilə və əməkdaşlığın inkişafına kömək məqsədilə təsis olunub. Bu il Beynəlxalq Muzeylər Gününün devizi “Muzeylərin gələcəyi: dirçəliş və yeni baxış” dır.

The Azerbaijan National Carpet Museum (ANCM) organized a series of events on the occasion of International Museum Day.
The specialists from different fields of art, the heads of the public organizations for support of people with disabilities, and the directors of Karabakh museums participated in the conference. Sevda Mammadaliyeva, Deputy Minister of Culture delivered a speech during the online meeting. She conveyed congratulations from Anar Karimov, Minister of Culture and wished success to all museum workers, who provided invaluable services in protecting our tangible culture. She informed that the Ministry is currently working on the restoration of museums and museum branches in Karabakh, liberated by the glorious Azerbaijani army under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. Dr Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum noted that the museum constantly develops cooperation with different communities. The video conference outlined the Creative Azerbaijan program organized and managed by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan. The meeting continued with the presentations of participants and exchange of views.
Along with the online meetings, the ANCM organized the intellectual game What? Where? When? on the museum topic on May 18, 19:00. 22 teams connected via Zoom answered questions on arts, world museums, carpet weaving, and the Azerbaijan National Carpet Museum. Karabakh team became the winner of the game.
The series of events ended with the online concert program coincided with the Night of Museums and hosted by the Azerbaijan National Carpet Museum. The concert program included performances by rock and jazz bands as well as solo performers: Etude Band, Seymur Aliyev Trio, Milan, Mikhail Altukhov, Joseph Abbas.
What? Where? When? intellectual game and the concert streamed online on the museum’s social media pages.
It should be noted that International Museum Day was established at the initiative of the ICOM since 1977 and is aimed to promote cultural exchange and cooperation between peoples. This year’s theme is The Future of Museums: Recover and Reimagine.