Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə silsilə tədbirlər keçirib.
Belə ki, mayın 18-də müxtəlif icma nümayəndələri ilə videokonfrans keçirilib. Konfransda fərqli sənət sahələri üzrə mütəxəssislər, sağlamlıq imkanları məhdud şəxsləri birləşdirən ictimai təşkilatların rəhbərləri və Qarabağ muzeylərinin direktorları iştirak edib. Onlayn görüş zamanı çıxış edən mədəniyyət nazirinin müavini Sevda Məmmədəliyeva muzey sahəsində çalışan, maddi mədəniyyət nümunələrimizin qorunmasında əvəzsiz xidmətləri olan bütün muzey işçilərinə nazir Anar Kərimovun təbriklərini çatdırıb, uğurlar arzulayıb. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qüdrətli Azərbaycan Ordusunun azad etdiyi Qarabağda vaxtilə mövcud olan muzeylərin və muzey filiallarının bərpası ilə əlaqədar hazırda nazirlikdə müvafiq işlərin həyata keçirildiyini bildirib. Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova rəhbərlik etdiyi muzeyin ayrı-ayrı icmalarla əməkdaşlıq əlaqələrini daim inkişaf etdirdiyini və gələcəkdə bu istiqamətdə fəaliyyətini davam etdirəcəyini vurğulayıb. Videokonfransda Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən “Kreativ Azərbaycan” proqramları ilə bağlı məlumat verilib. Görüş iştirakçıların təqdimatları və fikir mübadiləsi ilə davam edib.
Bununla yanaşı, mayın 18-də, saat 19:00-da muzeylər içərisində ilk dəfə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual oyununu keçirib. İştirakçılar incəsənətlə, o cümlədən dünya muzeyləri, xalçaçılıq sənəti və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə bağlı sualları cavablandırıb. 22 komandanın iştirak etdiyi, zoom proqramı vasitəsilə keçirilən oyunun qalibi “Qarabağ” komandası olub.
Silsilə tədbirlər Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində keçirilən “Muzeylər gecəsi” konsert proqramı ilə yekunlaşıb. Gecədə yeni fəaliyyətə başlayan rok, caz qrupları və ifaçıları çıxış ediblər. Sənətdə yeni addımlarını atan istedadlı yaradıcı gənclərə dəstək olmaqla yanaşı, onların pərəstişkarlarının muzeylərə marağının artırılması məqsədilə keçirilən konsertdə “The Etude Band”, “Seymur Əliyev Trio” qrupları, həmçinin Milan, Mixail Altuxov, Joseph Abbas bir-birindən gözəl ifalar səsləndiriblər.
“Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual oyunu və konsert proqramı muzeyin sosial şəbəkələrdəki səhifələrində canlı yayımlanıb.
Qeyd edək ki, 18 may Beynəlxalq Muzeylər Günü Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təşəbbüsü ilə 1977-ci ildə xalqlar arasında mədəni mübadilə və əməkdaşlığın inkişafına kömək məqsədilə təsis olunub. Bu il Beynəlxalq Muzeylər Gününün devizi “Muzeylərin gələcəyi: dirçəliş və yeni baxış” dır.

Азербайджанский национальный музей ковра провел серию мероприятий по случаю Международного дня музеев.
Так, 18 мая прошла видеоконференция с представителями различных сообществ. В конференции приняли участие специалисты в различных областях искусства, руководители общественных организаций, объединяющих людей с ограниченными возможностями, а также директора музеев Карабаха. Выступая во время онлайн-встречи, заместитель министра культуры Севда Мамедалиева передала поздравления министра Анара Керимова и пожелала успехов всем музейным работникам, которые оказали неоценимые услуги в защите нашей материальной культуры. Она сообщила, что в настоящее время министерство работает над реставрацией музеев и музейных филиалов в Карабахе, освобожденных могучей азербайджанской армией под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева. Директор Азербайджанского национального музея ковра Ширин Меликова отметила, что возглавляемый ею музей постоянно развивает сотрудничество с отдельными сообществами и продолжит работу в этом направлении в будущем. В ходе видеоконференции была представлена информация о программе «Креативный Азербайджан», реализуемых при поддержке Министерства культуры. Встреча продолжилась презентациями и обменом мнениями.
В то же время Азербайджанский национальный музей ковра впервые в истории музейной сферы провел интеллектуальную игру «Что? Где? Когда?» 18 мая в 19:00.
Участники ответили на вопросы об искусстве, такие темы как, мировые музеи, искусство ковроткачества и Азербайджанский национальный музей ковра. Победителем игры проведенной посредством программы «Zoom», в которой приняли участие 22 команды, стала команда «Карабах».
Завершилась серия мероприятий концертом «Ночь музеев», который прошел в Азербайджанском национальном музее ковра. Вечером выступили начинающие джаз- и рок-группы и исполнители.
В концерте, рассчитанном на поддержку молодых талантов и привлечение в музей их поклонников, приняли участие The Etude Band, Seymur Əliyev Trio, а также Милан, Михаил Алтухов и Joseph Аббас.
Интеллектуальная игра «Что? Где? Когда?» и концертная программа транслировались в прямом эфире на страницах музея в социальных сетях.
Отметим, что 18 мая Международный день музеев был основан в 1977 году по инициативе Международного совета музеев (ICOM) с целью содействия культурному обмену и сотрудничеству между народами. Девиз Международного дня музеев в нынешнем году – «Будущее музеев: возрождение и новые перспективы».