Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsinin qalibləri müəyyənləşib
Dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr edilən beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsinin qalibləri müəyyənləşib. Beynəlxalq münsiflər heyəti tərəfindən 43 iştirakçı arasından iki qalib - “Düşüncələr” adlı eskizin müəllifi, azərbaycanlı rəssam Eldar İbadullayev və​ “İntikalun” (Ərəb dilindən tərcümədə "Keçid") adlı eskizin müəllifi Rusiyadan olan tekstil dizayneri Olqa Laşenko​ seçilib.
Qeyd edək ki, 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi ili” elan olunması ilə əlaqədar Heydər Əliyev Fondu, Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən müsabiqədə yaşı 20-dən yuxarı yaradıcı şəxslər iştirak edib. Müsabiqədə qalib olan müəlliflərin eskizləri əsasında muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən xalça toxunacaq, həmçinin qaliblərə pul mükafatı veriləcək.​ Müsabiqəinin qaliblərindən biri xarici vətəndaş olduğundan onun xalça kəsimi mərasimində iştirakı üçün yol və mehmanxana xərcləri təşkilatçılar tərəfindən ödəniləcək.

Объявлены победители международного конкурса ковровых эскизов, посвященного 880-летию Низами Гянджеви.
Объявлены победители международного конкурса ковровых эскизов, посвященного 880-летию великого азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви. Международное жюри выбрало двух победителей из 43 участников - автора эскиза «Мысли», азербайджанского художника Эльдара Ибадуллаева, и автора эскиза «Интикалун» («Переход» в переводе с арабского), дизайнера по текстилю из России Ольгу Лященко.
Отметим, что в конкурсе, организованном Фондом Гейдара Алиева, Министерством культуры и Азербайджанским национальным музеем ковра в связи с объявлением 2021 года Годом Низами Гянджеви, участвовали творческие люди старше 20 лет. По эскизам победителей сотрудниками отдела традиционных технологий музея будут созданы ковры. Победители будут награждены денежными призами. Поскольку один из победителей конкурса является иностранным гражданином, его проезд и проживание в отеле для участия в торжественной церемонии срезания ковра со станка будут оплачены организаторами.