Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Günü münasibətilə məşhur silah ustası Emin Məmmədovun muzeyə bağışladığı iki xəncərin təqdimatı keçirilib.
İyunun 24-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində​ Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Günü münasibətilə məşhur silah ustası Emin Məmmədovun muzeyə bağışladığı iki xəncərin təqdimatı keçirilib. Bu sənət əsərlərinin müəllifi E.Məmmədov Kanadada yaşayıb fəaliyyət göstərsə də,​ Azərbaycan silahsazlıq sənəti ənənənələrini yaşadır, bu sənətkarlıq nümunələrinin hazırlanması, tədqiqatı və təbliğatı ilə məşğul olur. Sənətkar Aleksandr Voloviklə birlikdə nəfis tərtibatı və məlumatların zənginliyi ilə maraq doğuran “The Azerbaijan Armourer’s Art” (“Azərbaycan silah sənəti”) kitabının müəllifidir. E.Məmmədov YUNESKO tərəfindən bu ilin aprel ayında Parisdə təşkil olunan “Culture for Peace” (Mədəniyyət sülh naminə) müsabiqəsində I yer tutub.
Azərbaycanın ənənəvi bədii silah işi ustası E.Məmmədovun muzeyimizə hədiyyə etdiyi xəncərlərdən biri Şamaxı silahsazlıq ənənələri əsasında hazırlanıb. Xəncərin qını böyük maraq doğurur. Onun yuxarısında ibadət edən zadəgan kişi, aşağı hissəsində isə milli geyimli bəy və gəlin, həmçinin zəngin nəbati naxışlar həkk olunub. Xəncərin tiyəsindəki kətəbələrin içərisində ərəb əlifbası ilə xəncər ustasının adı “Emin Məmmədov” və “Azərbaycan” sözləri həkk olunub.
İkinci xəncərin bədii quruluşu isə Qacar dövrünün silahları üçün xarakterikdir. Onun qını və dəstəsi gümüşlə inkrustasiya olunmuş, zərif buta və digər nəbati naxışlarla bəzədilib. Xəncərin tiyəsində ərəb əlifbası ilə kətəbələrin içərisində xəncər ustasının adı “Emin Məmmədov” və “Azərbaycan” yazısı həkk olunub.
Müasir dövrdə qədim sənət ənənələrimizin yaşadığını sübut edən bu dəyərli əsərlər muzeyimizin kolleksiyasına daxil edilib və daimi ekspozisiyada öz layiqli yerini tutur.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova,​ Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin əməkdaşı, Əməkdar incəsənət xadimi, polkovnik Abdulla Qurbani, AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının professoru Telman İbrahimov, Qafqaz Tarixi Mərkəzinin direktoru Rizvan Hüseynov çıxış ediblər.
Sonda tədbir iştirakçıları müasir dövrdə qədim sənət ənənələrimizin yaşadığını sübut edən xəncərlərə​ muzeyin “Zərgərlik” fondunda tamaşa ediblər.

В Азербайджанском национальном музее ковра состоялась презентация двух кинжалов, подаренных музею известным оружейником Эмином Мамедовым к Дню Вооруженных сил Азербайджанской Республики.
24 июня 2021 года в 16.00 в Азербайджанском национальном музее ковра состоялась презентация двух кинжалов, подаренных музею известным оружейником Эмином Мамедовым к Дню Вооруженных сил Азербайджанской Республики. Автор этих произведений Эмин Мамедов живет и работает в Канаде, где продолжает, исследует и популяризирует традиции азербайджанского оружейного ремесла. В соавторстве с художником Александром Воловиком он издал книгу «The Azerbaijan Armourer’s Art» («Оружейное ремесло Азербайджана»), охватывающую широкий круг информации и щедро иллюстрированную. Эмин Мамедов – обладатель первого места в конкурсе «Culture forPeace» («Культура во имя мира»), организованного ЮНЕСКО в Париже в апреле нынешнего года.
Один из кинжалов, подаренных нашему музею мастером традиционного декора оружия Азербайджана Э.Мамедовым, выдержан в традициях шамахинских оружейных мастеров. Интересны ножны кинжала с насечкой, изображающей в верхней части молящегося знатного человека, а в нижней – жениха и невесту в национальной одежде, а также цветочные узоры.
Художественное оформление второго кинжала выдержано в духе эпохи Каджаров. Ножны и рукоять инкрустированы серебром и украшены изящным растительным орнаментом в виде буты и других мотивов.
Эти ценные произведения, свидетельствующие о продолжении древних художественных традиций Азербайджана в наши дни, вошли в коллекцию «Художественный металл» Азербайджанского национального музея ковра и заняли достойное место в его постоянной экспозиции.
На мероприятии выступили директор Азербайджанского национального музея ковра Ширин Меликова, сотрудник Министерства обороны Азербайджанской Республики, Заслуженный деятель культуры, полковник Абдулла Гурбани, старший научный сотрудник Института архитектуры и искусства НАНА, профессор Азербайджанской Государственной академии художеств Тельман Ибрагимов, директор Центра истории Кавказа, старший научный сотрудник Института права и прав человека НАНА Ризван Гусейнов.
В завершение мероприятия гости ознакомились в Ювелирном фонде музея с кинжалами, свидетельствующими о продолжении древних художественных традиций Азербайджана в наши дни.