Çeçenistan Respublikasının Qroznı şəhərində A.A.Aydəmirov adına Milli Kitabxanada “Avropa və Asiya qovşağında Qafqaz: tarixi-mədəni və təbii irsin qorunması problemləri” adlı II Beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirildi.
17-18 iyul tarixlərində Çeçenistan Respublikasının Qroznı şəhərində A.A.Aydəmirov adına Milli Kitabxanada “Avropa və Asiya qovşağında Qafqaz: tarixi-mədəni və təbii irsin qorunması problemləri” adlı II Beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirildi. Tədbirin təşkilatçıları – Rusiya Federasiyasının Mədəniyyət Nazirliyi, Çeçenistan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, D.S. Lixaçov adına Rusiya Mədəni və Təbii İrs Elmi-Tədqiqat İnstitutu, “Rusiya Bərpaçıları Assosiasiyası” Qeyri Kommersiya Partnyorluğudur.
Konfransda Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova “Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təcrübəsində qədim toxuculuq və tikmə texnologiyalarının dirçəldilməsi” adlı məruzə ilə çıxış etdi.
Maddi və qeyri-maddi mədəni irsin qorunması və istifadəsi sahəsində Rusiya və xarici ölkələrin təcrübəsi, abidələrin bərpası zamanı tətbiq olunan ənənəvi və müasir texnologiyalar və digər məsələlər üzrə sessiyalarda Moskva, Sankt-Peterburq, Qroznı və digər bölgələrdən qatılan nümayəndələr iştirak etdilər.

On the National Library named after Abuzar Aidamirov in Grozny, Chechnya hosted the 2nd International Scientific and Practical Conference The Caucasus at the Junction of Europe and Asia: Problems of Preservation of Historical, Cultural, and Na
On July 17-18, the National Library named after Abuzar Aidamirov in Grozny, Chechnya hosted the 2nd International Scientific and Practical Conference The Caucasus at the Junction of Europe and Asia: Problems of Preservation of Historical, Cultural, and Natural Heritage. The Ministry of Culture of the Russian Federation, the Ministry of Culture of the Chechen Republic, Likhachev Russian Research Institute for Cultural and Natural Heritage, Nonprofit Partnership “Russian Association of Restorers” are the event organizers.
Dr Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum delivered a lecture on the topic The Revival of Ancient Weaving and Embroidery Technologies in The Practice of the Azerbaijan National Carpet Museum.
Representatives from Moscow, St. Petersburg, Grozny, and other cities took part in sessions dedicated to the experience of Russia and foreign countries in the protection of tangible and intangible cultural heritage, traditional and modern technologies used in the restoration of monuments, and other issues.