30 – 31 iyul tarixlərində Latviyanın Gulbene şəhərində “Divi Juliji” adlı IV Beynəlxalq İncəsənət Festivalı keçirilir.
30 – 31 iyul tarixlərində Latviyanın Gulbene şəhərində “Divi Juliji” adlı IV Beynəlxalq İncəsənət Festivalı keçirilir. Festival bu şəhərdə anadan olmuş tanınmış iki rəssam – Yulius Straume və Yulius Madernieksin xatirəsinə həsr olunur.
Festival çərçivəsində IV Beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib, muzeyimizin direktoru Şirin Məlikova “Azərbaycan xalça mədəniyyəti: ənənə və müasirlik” adlı məruzə ilə çıxış edib.
O, ölkəmizdə xalçaçılıq sənətinin əsas inkişaf istiqamətləri, müasir rəssamların yaradıcılığında ənənələrin yaşadılması prosesini vurğulayaraq, onların yeni interpritasiyada istifadə olunmasından bəhs edib.

The 4th Divi Juliji International Art Festival took place in Gulbene, Latvia on July 30-31.
The 4th Divi Juliji International Art Festival took place in Gulbene, Latvia on July 30-31. The festival is dedicated to the memory of two famous artists born in this city - Julius Straume and Julius Madernieks.​
The Gulbene Municipality History and Art Museum hosted the 4th International Scientific and Practical Conference within the framework of the festival. At the event, Dr Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum​ delivered the lecture Azerbaijani Carpet Culture: Tradition and Modernity.​ Dr Melikova informed the participants about​ the main directions of the development of carpet weaving in our country, as well as about the process of preserving traditions​ and​ their​ interpretation in the creativity of contemporary artists.​
The conference welcomed experts from Latvia, Turkey, Denmark, and Iran, who made presentations on various topics.
The Azerbaijan National Carpet Museum publications were presented​ in the Gulbene Municipality History and Art Museum.