Geyim mədəniyyətinin və yaradıcılığının bayramı sayılan Selvedge 2021 Dünya Satış Sərgisi 31 avqust tarixində öz işinə başlayıb.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova sentyabrın 4-də sərgi çərçivəsində təşkil olunan “Yaradıcılıq günü” proqramının sessiyasına moderatorluq edib. Onlayn şəkildə keçirilən sessiyada Finlandiyadan tekstil üzrə rəssam Maya Esko, Hindistandan tekstil üzrə dizayneri Şayviya Qupta, Şri Lankanın BAREFOOT dizayn və tekstil evindən Dominik Sansoni, Meksikadan yerli toxuculara və sənətkarlara dəstək olan hüquq müdafiəçisi Patris Perilli maraqlı təqdimatlarla çıxış ediblər.
Şirin xanım sessiyada Azərbaycan mədəniyyətinin simvolu, xalqımızın həyat tərzində əsas rol oynayan xalça sənəti haqqında məlumat verib. O, iştirakçılara muzeyin yeni layihələri, inklüziv proqramları, boyama sənətinin inkişafı və qədim xalçatoxuma texnikalarının dirçəldilməsi istiqamətində fəaliyyətindən ətraflı bəhs edib.
Sonra izləyicilər muzeyin Beynəlxalq Əlaqələr və İnnovasiyalar Departamentinin müdiri Firahnaz Musayevanın bələdçiliyi ilə dünyanın ilk Xalça Muzeyinə virtual tura dəvət olunublar. Xalq rəssamı Eldar Mikayılzadə ilə isə onun emalatxanasında onlayn görüş təşkil edilib. Xalçaçı-rəssam ölkəmizdə xalçaçılıq ənənənələrinin yaşadılması, inkişaf etdirilməsi haqqında məlumat verib, həmçinin yeni yun və ipək xalçaların toxunma prosesini nümayiş etdirib.
24 saat davam edən “Yaradıcılıq günü” proqramında Yeni Zelandiya, Honq-Konq, Yaponiya, Hindistan, Misir, Avstriya, Böyük Britaniya, Kolumbiya, Çili, Meksika, Kanadadan sənətkarlar təmsil olunublar.
Qeyd edək ki, geyim mədəniyyətinin və yaradıcılığının bayramı sayılan Selvedge Dünya Satış Sərgisi 5 sentyabr 2021-ci il tarixinədək davam edib. Sərgidə 75 ölkədən 150-dən çox sənətkar öz milli mədəni irsini, tekstil ənənələrini öz kolleksiyaları vasitəsilə nümayiş etdiriblər.

31 августа стартовала Всемирная выставка-ярмарка Selvedge 2021, праздник культуры и творчества в сфере одежды.
Директор Азербайджанского национального музея ковра, председатель Азербайджанского национального комитета ИКОМ, доктор философии по искусствоведению Ширин Меликова выступила модератором сессии программы «День творчества», организованной 4 сентября в рамках выставки. В онлайн-сессии с интересной презентацией участвовали Майя Эско, художник по текстилю из Финляндии, Шайвиа Гупта, дизайнер по текстилю из Индии, Доминик Сансони из BAREFOOT, дома дизайна и текстиля Шри-Ланки, и Патрис Перилли, правозащитник из Мексики, который поддерживает местных ткачей и искусствоведов.
Ширин ханым рассказала о символе азербайджанской культуры - искусстве ковроткачества, которое играет ключевую роль в образе жизни нашего народа, о новых проектах музея, инклюзивных программах, развитии искусства окрашивания пряжи и возрождении древних техник ковроткачества.
Затем зрителей пригласили на виртуальную экскурсию по первому в мире Музею ковра под руководством заведующей отделом международных связей и инноваций музея Фирахназ Мусаевой. Состоялась онлайн-встреча с народным художником Эльдаром Микаилзаде в его мастерской. Мастер по коврам рассказал о сохранении и развитии традиций ковроткачества в нашей стране, продемонстрирует процесс изготовления новых шерстяных и шелковых ковров.
В 24-часовой программе «День творчества» приняли участие художники из Новой Зеландии, Гонконга, Японии, Индии, Египта, Австрии, Великобритании, Колумбии, Чили, Мексики и Канады.
Стоит отметить, что выставка-ярмарка Selvedge World Fair - праздник культуры и творчества в сфере одежды, продлилась до 5 сентября 2021 года. На выставке более 150 художников из 75 стран продемонстрируют свое национальное культурное наследие и текстильные традиции через свои коллекции.