Geyim mədəniyyətinin və yaradıcılığının bayramı sayılan Selvedge 2021 Dünya Satış Sərgisi 31 avqust tarixində öz işinə başlayıb.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova sentyabrın 4-də sərgi çərçivəsində təşkil olunan “Yaradıcılıq günü” proqramının sessiyasına moderatorluq edib. Onlayn şəkildə keçirilən sessiyada Finlandiyadan tekstil üzrə rəssam Maya Esko, Hindistandan tekstil üzrə dizayneri Şayviya Qupta, Şri Lankanın BAREFOOT dizayn və tekstil evindən Dominik Sansoni, Meksikadan yerli toxuculara və sənətkarlara dəstək olan hüquq müdafiəçisi Patris Perilli maraqlı təqdimatlarla çıxış ediblər.
Şirin xanım sessiyada Azərbaycan mədəniyyətinin simvolu, xalqımızın həyat tərzində əsas rol oynayan xalça sənəti haqqında məlumat verib. O, iştirakçılara muzeyin yeni layihələri, inklüziv proqramları, boyama sənətinin inkişafı və qədim xalçatoxuma texnikalarının dirçəldilməsi istiqamətində fəaliyyətindən ətraflı bəhs edib.
Sonra izləyicilər muzeyin Beynəlxalq Əlaqələr və İnnovasiyalar Departamentinin müdiri Firahnaz Musayevanın bələdçiliyi ilə dünyanın ilk Xalça Muzeyinə virtual tura dəvət olunublar. Xalq rəssamı Eldar Mikayılzadə ilə isə onun emalatxanasında onlayn görüş təşkil edilib. Xalçaçı-rəssam ölkəmizdə xalçaçılıq ənənənələrinin yaşadılması, inkişaf etdirilməsi haqqında məlumat verib, həmçinin yeni yun və ipək xalçaların toxunma prosesini nümayiş etdirib.
24 saat davam edən “Yaradıcılıq günü” proqramında Yeni Zelandiya, Honq-Konq, Yaponiya, Hindistan, Misir, Avstriya, Böyük Britaniya, Kolumbiya, Çili, Meksika, Kanadadan sənətkarlar təmsil olunublar.
Qeyd edək ki, geyim mədəniyyətinin və yaradıcılığının bayramı sayılan Selvedge Dünya Satış Sərgisi 5 sentyabr 2021-ci il tarixinədək davam edib. Sərgidə 75 ölkədən 150-dən çox sənətkar öz milli mədəni irsini, tekstil ənənələrini öz kolleksiyaları vasitəsilə nümayiş etdiriblər.

Selvedge World Fair: a celebration of cloth, culture and creativity took place online on 31 August - 5 September 2021.
Dr Shirin Melikova, Director of Azerbaijan National Carpet Museum, Chair of ICOM Azerbaijan National Committee hosted the session in Create Day on Saturday 4th September. Maija Esko, Finnish textile artist, Shaivyya Gupta, Indian textile designer, Dominic Sansoni from the BAREFOOT design and textile house, Patrice Perillie, immigrants’ rights attorney from Mexican Dreamweavers supporting indigenous weavers and artisans made interesting presentations at the online session.
Dr Melikova spoke about carpet weaving art, the symbol of Azerbaijani culture, which plays the main role in our people's lifestyle. She presented the museum’s innovative projects and inclusive programs and talked about the development of the art of hand dyeing yarn and the revival of ancient carpet weaving techniques. Following this, the participants joined a virtual tour at the world's first Carpet Museum led by Firahnaz Musayeva, Head of International Relations and Innovations Department. People's Artist Eldar Mikayilzade welcomed participants in his workshop. The carpet artist talked about the preservation and development of carpet weaving traditions in Azerbaijan and demonstrated the weaving process of new woolen and silk carpets.
Artisans from New Zealand, Hong Kong, Japan, India, Egypt, Austria, Great Britain, Colombia, Chile, Mexico, and Canada joined the twelve 2-hour talks in Create Day.
The fair presented collections by more than 150 artisans demonstrating the national and cultural heritage and textile traditions of 75 countries.