Cari ilin 18 mart tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyinin Uşaq Muzeyi şöbəsinin təşəbbüsü ilə “Ailə günü” adlı tədbir keçıriləcək.
“Ailə günü” tədbirinin keçirilməsində məqsəd valideyn-uşaq arasında ümumi maraqları birləşdirmək, ünsiyyət körpüsünü möhkəmləndirmək, həmçinin Novruz bayramının yaranma tarixi və Novruz adət-ənənələri haqqında məlumat verməkdir.
Tədbirdə məşhur memar Elçin Əliyevlə görüş, Gülzadə Abdulovanın iştirakı ilə “Bir eksponatın tarixi” layihəsində “Şəbkülah” mövzusunda mühazirə, “İstedad sənsən”, “Arzu ağacı” müsabiqələri, “Öz xalçanı yarat” kompüter proqramı, xalça pazlı, “Bahar qızının iştirakı ilə əyləncəli viktorina”, “Səməni saxla məni”, “Xalçalarda Novruz adət və ənənələrimizi simvol edən elementlər” mövzusunda 40 dəqiqəlik tematik ekskursiyalar, uşaq yazarı Gülzar İbrahimova ilə nağıl saatı, Azərbaycan cizgi filmlərinin nümayişi, “Şəkərburanı naxışla”, “Novruz yumurtasını boya”, “Xına bəzəyi”, “Bahar qızı” yumşaq oyuncağı, bahar çələngi və sehrli açıqcanın hazırlanması kimi bir-birindən maraqlı proqramlar təqdim olunacaq.
Məlumat üçün bildirək ki, “Ailə günü” tədbiri 26 mart tarixinədək, saat 11:00-dan 19:00-dək davam edəcək.

18 марта 2017 года по инициативе отдела Детского музея пройдет мероприятие «День семьи». Цель данного мероприятия - объединить общие интересы между родителями и детьми, укрепить мосты общения, рассказать детям об истоках праздника Новруз и традициях, связанных с этим праздником.
Программа мероприятия состоит из встречи с известным архитектором Эльчином Алиевым, лекции о «Шабкулах» (ночной колпак), конкурсов «Ты - талант», «Дерево желаний», компьютерной программы «Создай свой ковер», ковровых пазлов, развлекательной викторины с участием Бахар гызы (девушка - весна), 40 минутных тематических экскурсий «Семени сахла мени», «Элементы ковров, символизирующих традиции праздника Новруз», часа сказки с детской писательницей Гюльзар Ибрагимовой, показа азербайджанских мультфильмов, украшения шекербуры, раскрашивания праздничных яиц, рисования хной, изготовления мягкой игрушки «Бахар гызы» (девушка - весна), весеннего венка и волшебной открытки.