“Azərbaycanın zümrüd daşı-Kəlbəcər” adlı tədbir
Cari ilin 2 aprel tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyi Şuşa filialının təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın Kəlbəcər rayonunun Ermənistan tərəfindən işğal edilməsinin 24-cü il dönümünə həsr olunmuş “Azərbaycanın zümrüd daşı – Kəlbəcər” adlı tədbir təşkil olunub.
Tədbirdə Azərbaycan Xalça Muzeyi Şuşa filialının müdiri Səbinə Əzizova, Kəlbəcər Tarix-diyarşünaslıq Muzeyinin direktoru Bərzani Ələsgərov, Kəlbəcər Şəhid Muzeyinin elmi işçisi, BDU-nun tarix fakültəsinin dissertantı Ramiz Nəcəfli, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin İqtisadi coğrafiya və coğrafiyanın tədrisi metodikası kafedrasının dosenti, fəlsəfə doktoru Mirvari Verdiyeva, həmçinin AYB-nin Qarabağ bölməsinin sədri, fəlsəfə elimləri doktoru, şair Ənvər Əhməd və Kəlbəcər məktəbinin müəllimi Roza Verdiyeva Kəlbəcərin maddi-mənəvi irsinə və etnoqrafiyasına dair məruzələrlə çıxışlar ediblər.
Sonra Kəbəcər Tarix-diyarşünaslıq Muzeyinin eksponatlarından - xurcun, məfrəş, səhəng, xalça, süxur, həmçinin minerallar, çarıq, ağac növləri, muzeyin açarları, mis qablardan ibarət sərgi və Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə “Virtual Qarabağ” İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları Mərkəzinin təqdim etdiyi “Kəlbəcərə virtual səyahət” adlı video-çarx nümayiş olunub.

Event “Azerbaijan’s emerald - Kalbajar”
On April 2, 2017, at the Azerbaijan Carpet Museum was held an event Azerbaijan’s emerald - Kalbajar dedicated to the 24th anniversary of occupation of Kalbajar by Armenia.
At the event Sabina Azizova, Head of Shusha Branch of the Azerbaijan Carpet Museum; Barzani Alasgarov, Director of the Museum of History and Ethnography of Kalbajar; Ramiz Najafli, Scientific Researcher of the Kalbajar Museum of Martyrs; Mirvari Verdiyeva, Docent of Azerbaijan State Pedagogical University; Anvar Ahmad, Chief of Karabakh Section of UAW (Union of Azerbaijani Writers); Roza Verdiyeva, Teacher of Kalbajar School made speeches on material and spiritual heritage and ethnography of Kalbajar. Then, here was displayed an exhibition of exhibits from the collection of Museum of History and Ethnography of Kalbajar – khurjun, mafrash, sahang, carpet, sukhur, charig, types of wood, keys of the Museum, and metalworks. Here also, was shown a video-clip Virtual tour to Kalbajar presented by Virtual Karabakh Information and Communication Technologies Center, with support of Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan.