“Azərbaycanın zümrüd daşı-Kəlbəcər” adlı tədbir
Cari ilin 2 aprel tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyi Şuşa filialının təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın Kəlbəcər rayonunun Ermənistan tərəfindən işğal edilməsinin 24-cü il dönümünə həsr olunmuş “Azərbaycanın zümrüd daşı – Kəlbəcər” adlı tədbir təşkil olunub.
Tədbirdə Azərbaycan Xalça Muzeyi Şuşa filialının müdiri Səbinə Əzizova, Kəlbəcər Tarix-diyarşünaslıq Muzeyinin direktoru Bərzani Ələsgərov, Kəlbəcər Şəhid Muzeyinin elmi işçisi, BDU-nun tarix fakültəsinin dissertantı Ramiz Nəcəfli, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin İqtisadi coğrafiya və coğrafiyanın tədrisi metodikası kafedrasının dosenti, fəlsəfə doktoru Mirvari Verdiyeva, həmçinin AYB-nin Qarabağ bölməsinin sədri, fəlsəfə elimləri doktoru, şair Ənvər Əhməd və Kəlbəcər məktəbinin müəllimi Roza Verdiyeva Kəlbəcərin maddi-mənəvi irsinə və etnoqrafiyasına dair məruzələrlə çıxışlar ediblər.
Sonra Kəbəcər Tarix-diyarşünaslıq Muzeyinin eksponatlarından - xurcun, məfrəş, səhəng, xalça, süxur, həmçinin minerallar, çarıq, ağac növləri, muzeyin açarları, mis qablardan ibarət sərgi və Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə “Virtual Qarabağ” İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları Mərkəzinin təqdim etdiyi “Kəlbəcərə virtual səyahət” adlı video-çarx nümayiş olunub.

Мероприятие "Кельбаджар - изумруд Азербайджана"
2 апреля 2017 года при организационной поддержке Шушинского филиала Азербайджанского музея ковра состоялось мероприятие "Кельбаджар - изумруд Азербайджана", посвященное 24-летию со дня захвата Кельбеджарского района Арменией.
Мероприятие сопровождалось докладами заведующей Шушинским филиалом Сабины Азизовой, директора Кельбеджарского историко-краеведческого музея Берзани Алескерова, научного сотрудника Кельбеджарского дома шехидов, диссертанта исторического факультета БГУ Рамиза Наджафли, доцента кафедры экономической географии и методики преподавания географии Азербайджанского Государственного педагогического университета, доктора философии Мирвари Вердиевой, председателя Карабахского отдела союза писателей Азербайджана Анвера Ахмедова и преподавателя Кельбаджарской средней школы Розы Вердиевой. Было рассказано о материальном и духовном, а также этнографическом наследии Кельбаджара.
В рамках мероприятия гостям была представлена выставка, состоящая из экспонатов Кельбаджарского историко-краеведческого музея, таких как хурджун, мафраш, саханг, ковры, сухур, а также минералов, чарыков, медной посуды, затем был показан видео-ролик "Виртуальное путешествие в Кельбаджар", подготовленный центром информационно-коммуникационных технологий "Виртуальный Карабах" при поддержке Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики.