Azərbaycan Xalça Muzeyindən xanım jurnalistlərə 8 mart hədiyyəsi
Azərbaycan Xalça Muzeyində “8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü” münasibətilə xanım jurnalistlər üçün mediatur təşkil olunub. Tədbirdə ölkənin müxtəlif media orqanlarını təmsil edən qadın jurnalistlər iştirak ediblər.
Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova media nümayəndlərini salamlayaraq, onları muzeydə görməkdən məmnun olduğunu bildirdi. Şirin Məlikova bu görüşün muzeyin fəaliyyəti dövründə ilk mediatur olduğunu diqqətə çatdırdı. O, 2014-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə muzeyin hazırkı binasının açılşının muzeyin həyatında çox əlamətdar bir hadisə olduğunu xatırlatdı. “Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın böyük zəhməti sayəsində milli xalçaçılıq sənəti 2010-cu il noyabrın 16-da YUNESKO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edilib” - deyə muzeyin direktoru bildirdi. Dövlətimizin muzeylərə qayğı və diqqətindən söz açaraq, Şirin Məlikova Xalça Muzeyinin fəaliyyəti, burada görülən işlər haqqında qısa məlumat verdi. O, muzeyin 2017-ci ildə 50 illik yubileyinin qeyd olunduğunu və bununla bağlı bir sıra beynəlxalq və respublika səviyyəli tədbirlərin təşklil olunduğunu nəzərə çatdırdı. Ş.Məlikova dedi ki, Azərbaycan xalçaçılıq sənətinin əsas bədii istiqamətlərini əks etdirən muzeyin kolleksiyasında bənzərsiz gözəlliyə məxsus, zərif və dərin bədii xüsusiyyətlərin harmoniyasını əks etdirən xovlu və xovsuz xalçaların nadir nümunələri saxlanılır. Muzey tərəfindən xaricdən alınıb Vətənə gətirilən qiymətli və nadir Azərbaycan xalçalarının muzeyin kolleksiyasında xüsusi yer tutduğunu vurğuladı. Muzeyin direktoru bu istiqamətdə işlərin davam etdiriləcəyini də bildirdi. Xanım jurnalistləri qarşıdan gələn “8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü” münasibətilə təbrik edən Şirin Məlikova onlara muzeyin fəaliyyəti ilə bağlı məlumatların ölkə mediasında işıqlandırılmasında göstərdikləri əməyə görə minnətdarlığını bildirdi.
Sonra muzeyin mətbuat katibi Zeynab Kazımovanın bələdçiliyi ilə mediatura start verildi. Daha sonra muzeyin peşəkar bələdçiləri tərəfindən jurnalistlərə muzeyin ekspozisiyasında nümayiş olunan xovlu və xovsuz xalçalar, tikmələr, zərgərlik məmulatları, mis qablar, arxeoloji qazıntılar zamanı tapılmış müxtəlif eksponatlar və digər muzey eksponatları təqdim olundu, hər bir eksponat, xalça nümunəsi haqqında geniş məlumat verildi. Media nümayəndələri muzeyin tarixi və fəaliyyəti haqqında geniş şəkildə məlumatlndırıldılar. Bununla yanaşı, media nümayəndələrinin övladları “Uşaq muzeyi” şöbəsi tərəfindən hazırlanan “8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü”nə həsr edilmiş

Azerbaijan Carpet Museum organized a media tour for the women journalists on the occasion of the International Women’s Day.
Women journalists representing country’s well-known media agencies attended the event.
Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan Carpet Museum, Chair of ICOM Azerbaijan National Committee, PhD in Arts welcomed the media representatives and expressed her pleasure to see them in the museum.
Shirin Melikova noted that this meeting was the first media tour in the Azerbaijan Carpet Museum’s history. She recalled that the opening of a new museum building with the participation of President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva in 2014 was a very important event in this cultural center’s life. “Thanks to the enormous efforts of Mehriban Aliyeva, First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, on November 10, 2010, the Azerbaijani Carpet Art was included into the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage,” the museum director added.
Speaking about the care and attention of our state, Shirin Melikova provided brief information about the activity of the Azerbaijan Carpet Museum and the work done here. She noted that in 2017, the museum celebrated its 50th anniversary through a series of international and national events were organized.
Shirin Melikova stressed that the museum collection, which reflects the main artistic directions of carpet weaving in Azerbaijan, holds unique examples of flat-woven and pile carpets that are distinguished by beauty, elegance and high artistic features. She noted that valuable and rare Azerbaijani carpets, purchased from abroad, occupy a special place in the museum collection. The museum director also added that work in this direction will be continued. Congratulating women journalists on the upcoming International Women’s Day, Shirin Melikova thanked them for their work in highlighting the museum’s activities in the media.
Then Zeynab Kazimova, Museum Press Secretary provided an excursion. Сarpets, embroidery, jewelry, copper utensils, and various exhibits found during archeological excavations were demonstrated to the journalist during the tour by professional museum guides. Also detailed information about other museum exhibits and each carpet, was given. Media representatives got acquainted with the museum history and its activities.
At the end of the media tour, the women journalists were presented with interesting gifts from the museum. In addition, children of media representatives joined the “Mother’s and Children’s Day” program, dedicated to the International Women’s Day and prepared by Children’s Museum Department.