Azərbaycan Xalça Muzeyindən xanım jurnalistlərə 8 mart hədiyyəsi
Azərbaycan Xalça Muzeyində “8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü” münasibətilə xanım jurnalistlər üçün mediatur təşkil olunub. Tədbirdə ölkənin müxtəlif media orqanlarını təmsil edən qadın jurnalistlər iştirak ediblər.
Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova media nümayəndlərini salamlayaraq, onları muzeydə görməkdən məmnun olduğunu bildirdi. Şirin Məlikova bu görüşün muzeyin fəaliyyəti dövründə ilk mediatur olduğunu diqqətə çatdırdı. O, 2014-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə muzeyin hazırkı binasının açılşının muzeyin həyatında çox əlamətdar bir hadisə olduğunu xatırlatdı. “Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın böyük zəhməti sayəsində milli xalçaçılıq sənəti 2010-cu il noyabrın 16-da YUNESKO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edilib” - deyə muzeyin direktoru bildirdi. Dövlətimizin muzeylərə qayğı və diqqətindən söz açaraq, Şirin Məlikova Xalça Muzeyinin fəaliyyəti, burada görülən işlər haqqında qısa məlumat verdi. O, muzeyin 2017-ci ildə 50 illik yubileyinin qeyd olunduğunu və bununla bağlı bir sıra beynəlxalq və respublika səviyyəli tədbirlərin təşklil olunduğunu nəzərə çatdırdı. Ş.Məlikova dedi ki, Azərbaycan xalçaçılıq sənətinin əsas bədii istiqamətlərini əks etdirən muzeyin kolleksiyasında bənzərsiz gözəlliyə məxsus, zərif və dərin bədii xüsusiyyətlərin harmoniyasını əks etdirən xovlu və xovsuz xalçaların nadir nümunələri saxlanılır. Muzey tərəfindən xaricdən alınıb Vətənə gətirilən qiymətli və nadir Azərbaycan xalçalarının muzeyin kolleksiyasında xüsusi yer tutduğunu vurğuladı. Muzeyin direktoru bu istiqamətdə işlərin davam etdiriləcəyini də bildirdi. Xanım jurnalistləri qarşıdan gələn “8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü” münasibətilə təbrik edən Şirin Məlikova onlara muzeyin fəaliyyəti ilə bağlı məlumatların ölkə mediasında işıqlandırılmasında göstərdikləri əməyə görə minnətdarlığını bildirdi.
Sonra muzeyin mətbuat katibi Zeynab Kazımovanın bələdçiliyi ilə mediatura start verildi. Daha sonra muzeyin peşəkar bələdçiləri tərəfindən jurnalistlərə muzeyin ekspozisiyasında nümayiş olunan xovlu və xovsuz xalçalar, tikmələr, zərgərlik məmulatları, mis qablar, arxeoloji qazıntılar zamanı tapılmış müxtəlif eksponatlar və digər muzey eksponatları təqdim olundu, hər bir eksponat, xalça nümunəsi haqqında geniş məlumat verildi. Media nümayəndələri muzeyin tarixi və fəaliyyəti haqqında geniş şəkildə məlumatlndırıldılar. Bununla yanaşı, media nümayəndələrinin övladları “Uşaq muzeyi” şöbəsi tərəfindən hazırlanan “8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü”nə həsr edilmiş

В Азербайджанском музее ковра вручены подарки женщинам-журналистам по случаю 8 марта
Азербайджанский музей ковра в честь 8 марта - Международного женского дня организовал медиа-тур для женщин журналистов. В мероприятии приняли участие женщины-журналисты, представляющие различные органы СМИ страны.
Директор Азербайджанского музея ковра, председатель Национального комитета Азербайджана ICOM, доктор философии в области искусствоведения Ширин Меликова, приветствовала представителей СМИ и выразила свое удовольствие видеть их в музее.
Ширин Меликова отметила, что эта встреча стала первым медиа туром в деятельности музея. Она напомнила, что открытие нового здания музея с участием президента Ильхама Алиева и первого вице-президента Мехрибан Алиевой в 2014 году стало очень важным событием в жизни этого очага культуры. «Благодаря огромным усилиям первой леди Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева – Мехрибан Алиевой, национальное искусство ковроткачества было включено в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО 16 ноября 2010 года », - сказала директор музея.
Говоря о заботе и внимании нашего государства, Ширин Меликова предоставила краткую информацию о деятельности музея ковра и проделанной здесь работе. Она отметила, что в 2017 году музей отметил свой 50-летний юбилей, в связи с чем был организован ряд международных и национальных мероприятий.
Ширин Меликова подчеркнула, что коллекция музея, отражающая основные художественные направления ковроткачества в Азербайджане, содержит уникальные образцы безворсовых и ворсовых ковров, которые отличаются красотой, элегантностью и высокими художественными особенностями. Она отметила, что ценные и редкие азербайджанские ковры, привезенные из-за границы, занимают особое место в коллекции. Директор музея также отметила, что работа в этом направлении будет продолжена. Поздравив женщин-журналистов с предстоящим Международным женским днем 8 марта, Ширин Меликова поблагодарила их за работу по освещению деятельности музея в СМИ.
Затем пресс-секретарь музея Зейнаб Кязимова провела экскурсию. Профессиональные гиды музея представили журналистам ковры, вышивку, ювелирные изделия, медную посуду, различные экспонаты, найденные во время археологических раскопок. Была дана подробная информация о других экспонатах музея и каждом образце ковра. Представители СМИ получили широкую информацию об истории и деятельности музея.
В конце медиа-тура женщинам-журналистам были вручены подарки по случаю Международного женского дня 8 марта. Кроме того, дети представителей СМИ присоединились к программе «Матери и дети - День семьи», посвященной 8 марта и подготовленной отделом детского музея.