Azərbaycan Xalça Muzeyi Rusiya Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyi ilə əməkdaşlıq edəcək
Azərbaycan Xalça Muzeyi Rusiya Federasiyasının Mədəniyyət Nazirliyinin Rusiya Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyi ilə əməkdaşlıq sazişi bağlayıb. Sazişi Rusiya Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyinin baş direktoru Aleksandr Vsevolodoviç Sedov və Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova imzalayıb.
Saziş çərçivəsində sözügedən muzeydə olan Azərbaycanın qədim mədəniyyət və incəsənət abidələrinin, o cümlədən zərgərlik məmulatları, qədim Azərbaycan xalçaları və digər maddi mədəniyyət nümunələrinin elmi tərəfdən araşdırılması, öyrənilməsi həyata keçiriləcək. Həmin eksponatların Azərbaycanın maddi-mədəni irsinin nümunələri olaraq tanıdılması istiqamətində işlər görüləcək.
Muzeylərarası əməkdaşlıq sazişinin nəticəsində maraqlı layihələrin həyata keçiriləcəyini diqqətə çatdıran muzeyin direktoru, İCOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova Rusiya Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyi ilə 2016-cı ildən başlayaraq danışıqlar aparıldığnı deyib. Şirin Məlikova bildirib ki, sözügedən muzey dünyada tanınmış muzeylərdən biridir.
“Zəngin kolleksiyası ilə məşhur olan bu muzeydə tanınmış rəssamların, o cümlədən məşhur Azərbaycan rəssamlarının əsərləri, həmçinin Azərbaycana aid sənət əsərləri, incəsənət nümunələri, xalça və xalça məmulatları sərgilənir. O muzeydə xalqımızın maddi-mədəni irsinə məxsus olan çoxlu qiymətli eksponatlar saxlanılır. Həmin eksponatların atribusiyası, ikitərəfli sərgilərin təşkili, elmi araşdırmaların aparılması, zəngin və gözəl kolleksiyanın tədqiqi mədəniyyətimiz üçün çox böyük addım olacaq” – deyə o, bildirib.

Азербайджанский музей ковра будет сотрудничать с Российским государственным музеем искусства народов Востока
Азербайджанский музей ковра подписал соглашение о сотрудничестве с Российским государственным музеем искусства народов Востока Министерства культуры Российской Федерации. Соглашение было подписано генеральным Российским государственным музеем искусства народов Востока Александром Всеволодовичем Седовым и директором Азербайджанского музея ковра Ширин Меликовой.
В рамках договора в данном музее будет реализовано научное исследование древних памятников культуры и искусства Азербайджана - ювелирных изделий, древних азербайджанских ковров и других образцов материальной культуры. Будет проводиться работе по представлению этих экспонатов в качестве образцов материально-культурного наследия Азербайджана.
Отметив, что в результате соглашения о межкультурном сотрудничестве будут реализованы интересные проекты, Директор Азербайджанского музея ковра, председатель Национального комитета ICOM Азербайджан, доктор философии по искусствоведению Ширин Меликова добавила, что переговоры с данным музеем велись с 2016 года. Она отметила, что данный музей является одним из самых известных в мире.
«В этом музее, который славится своей богатой коллекцией, демонстрируются работы известных художников, в том числе произведения известных азербайджанских художников, образцы искусства, ковры и ковровые изделия Азербайджана. Там хранится много ценных экспонатов материально-культурного наследия нашего народа. Атрибуция этих экспонатов, организация двусторонних выставок, научных исследований, исследование богатой и великолепной коллекции станут великим шагом для нашей культуры», - добавила она.