Azərbaycan Xalça Muzeyində 1 iyun- Uşaqların Beynəlxalq Müdafiə gününə həsr edilmiş tədbir keçirildi
Azərbaycan Xalça Muzeyində “Azərsun” holdinqin dəstəyi ilə 1 iyun- Uşaqların Beynəlxalq Müdafiə gününə həsr edilmiş “Bir günəşin altında” adlı geniş bayram tədbiri təşkil edildi.
Tədbiri açan muzeyin Uşaq Muzeyi şöbəsinin müdiri Azər Abdullayev dedi ki, ölkəmiz bir çox beynəlxalq konvensiyalara qoşularaq fəal iştirak edir. Hər il “1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” dünyada və Azərbaycanda geniş şəkildə qeyd edilir. Azərbaycan Xalça Muzeyi bu il də öz ənənəsinə sadiq qalaraq uşaqları diqqətdən kənarda qoymayıb və bu bayramı maraqlı proqramla qeyd edir.
Tədbirdə “Uşaqların uşaqlara yardımı” başlığı altında Bakı şəhərinin bir sıra özəl məktəblərinin şagirdlərinin əl işlərindən ibarət fiziki məhdudiyyətli uşaqlara yardım aksiyası təşkil olundu.
Muzeyin qarşısında açıq havada davam edən bayram tədbiri uşaqların böyük sevincinə səbəb oldu.
Təıdbir zamanı müxtəlif proqramlar çərçivəsində Uşaq Muzeyi şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən uşaqlar üçün maraqlı proqram təqdim olundu. Belə ki, “Öz xalçanı yarat”, “Birlikdə rəqs edək”, “Ornamentlərin ahəngi” adlı müsabiqələr, “Göz yaddaşını yoxla”, “Xalçadakı ornamenti bəzə” adlı oyunlar, “Ebru sənəti”, “Şəddə xalçasının toxuma texnologiyasının öyrədilməsi”, “Gəlincik”, “Milli çanta”, “Öz zövqün ilə bəzə” adlı ustad dərslər təşkil olundu. Həmçinin “Sən istedadsan” layihəsinin iştirakçıları olan şagirdlərin - Aydan İlxaszadə, Yıldırım Dəniz, Cavidan Qənizadə, Ferraz Dalila və Hüseynzadə Sahibin ifasında musiqi nömrələri təqdim olundu. Tədbirdə müxtəlif nağıl qəhrəmanlarının iştirakı ilə viktorinalar təşkil olundu. Tədbirdə çıxış edən məktəblərin şagirdləri təşkilatçılar tərəfindən mükafatlandırıldılar.
1 iyun 1950-ci il tarixində BMT –nin Baş Assambleyası tərəfindən bu günün “Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” kimi qeyd olunması qərara alınıb. Qərar “Qadınların Beynəlxalq Konfransı”nda uşaq hüquqlarının təmin edilməsi ilə bağlı müzakirədən sonra öz təsdiqini tapıb. Beləliklə, dünyanın əksər ölkələrində “1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” qeyd edilir.

В Азербайджанском музее ковра прошло мероприятие, посвященное Международному дню защиты детей
1 июня в Азербайджанском музее ковра при поддержке «AzərsunHolding» состоялось мероприятие «Под одним солнцем», посвященное Международному дню защиты детей.
Открывая мероприятие, заведующий отделом детского музея Азер Абдуллаев отметил, что наша страна присоединилась ко многим международным конвенциям. Каждый год 1 июня, Международный день защиты детей, широко отмечается во всем мире - и в Азербайджане. В этом году Азербайджанский музей ковра, храня верность своим традициям, не оставляет юных посетителей без внимания и отмечает праздник интересной программой, подготовленной силами сотрудников музея.
Ученики бакинских частных школ, выставив свои работы на продажу, приняли участие в акции поддержки детям с ограниченными возможностями под лозунгом «Детская помощь детям».
Праздничное мероприятие под открытым небом возле музея порадовало юных участников. Для них были организованы конкурсы «Создай свой ковер», «Потанцуем вместе», «Гармония цветов», а также игры «Смотри и запоминай», «Украшай орнаменты на ковре», мастер-классы «Искусство эбру», «Изучаем технику плетения безворсового ковра «Шедде», «Кукла», «Национальная сумка», « Укрась на свой вкус».
Участники проекта «Sənistedadsan» АйданИльхасзаде, ЙылдырымДениз, ДжавиданГанизаде, ФерразДалила и Сахиб Гусейнзаде выступили с музыкальными номерами. На мероприятии были устроены викторины на тему сказок. Ученики школ, участвующих на мероприятии, получили подарки от организаторов.
Международный день защиты детей празднуется, начиная с 1 июня 1950 года, по решению Генеральной Ассамблеи ООН. Это решение было подтверждено после обсуждения вопроса о предоставлении прав детям на Международной конференции по положению женщин.