“Muzeylər, tekstil kolleksiyaları və qarşılıqlı əməkdaşlıq perspektivləri”
16-19 noyabr 2019-cu il tarixlərində Azərbaycan Xalça Muzeyində “Muzeylər, tekstil kolleksiyaları və qarşılıqlı əməkdaşlıq perspektivləri” mövzusunda konfrans keçiriləcək. Konfransın təşkilatçıları Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Xalça Muzeyi və MDB-nin Humanitar Əməkdaşlıq üzrə Dövlətlərarası Fondudur.
Konfrans Azərbaycan Xalça Muzeyinin təsisçisi, Azərbaycanın Xalq rəssamı, xalçaçılıq sənətinin əvəzolunmaz ustası, tədqiqatçı Lətif Kərimovun ad günü və ənənəvi Azərbaycan xalça sənətinin YUNESKO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrsi üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsi tarixlərinə həsr olunur.
Konfrans iki gün davam edən akademik sessiyalardan, bir günlük ustad dərsləri və mədəni proqramdan ibarət olacaqdır.

«Музеи, текстильные коллекции и перспективы взаимного сотрудничества»
В ноябре 2019 года в Азербайджанском музее ковра пройдет конференция «Музеи, текстильные коллекции и перспективы взаимного сотрудничества». Организаторы мероприятия – Министерство культуры Азербайджана, Азербайджанский музей ковра и Межгосударственный фонд гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ (МФГС).
Конференция приурочена ко дню рождения основателя Азербайджанского музея ковра, народного художника Азербайджана, непревзойденного мастера ковроделия, исследователя Лятифа Керимова, а также дате включения традиционного коврового искусства Азербайджана в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества.
Расписание конференции включает в себя два полных дня академических сессий, ряд однодневных мастер-классов и дополнительный день для культурной программы.