Klassika və novatorluq qovşağında
24 may saat 17.00-da Azərbaycan Respublikasının Əməkdar rəssamı, Sultan Məhəmməd mükafatı laureatı, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı “Dekorativ-tətbiqi sənət” bölməsinin rəhbəri Aydın Rəcəbov 75 illiyini Azərbaycan Xalça Muzeyində “Ənənələrin gələcəyi” adlı fərdi sərgisi ilə qeyd edəcək. Bu ad rəssamın hərtərəfli, geniş yaradıcılığını əks etdirir. Belə bir ad bu rəssamın ərtərəfli, çoxşaxəli yaradıcılığının əsil mahiyyətini əks etdirir.
Xalçaçılıq sənətində fəaliyyət göstərdiyi onilliklər ərzində bir çox xovlu və xovsuz xalça eskizləri yaratmışdır. Ornamental əsərlərində sənətkar ənənəvi türk-oğuz ornamental motivlərindən geniş istifadə edir. Yaratdığı bəzi süjetli xalçalarda orta əsr Azərbaycan miniatur sənətinin təsirini görmək mümkündür, digər əsərləri isə həndəsi stilizasiyası ilə seçilir.
Bir sıra əsərlərinin ornamentində şifrələnmiş yazılar gizlənir. Bura hal-hazırda Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasında saxlanılan “Suvari dərviş” və kompozisiya quruluşu başdan-başa qədim yazı simvollarından ibarət “Tenqri” xalçaları aiddir. Həmçinin, ərəb dilində imam Əlinin adı şifrələnmiş “Xətlərin harmoniyası”, bulud naxışları islam dininin ehkamı “La ilahə illəllah” sözlərinin birləşməsindən yaranan “Abşeron” və digər xalçalar da bu sıradadır.
Hazırkı sərgi üçün rəssam öz eskizləri əsasında son bir ildə toxunan altı yeni xalça hazırlamışdır. Bura yalnız müxtəlif illərdə yaratdığı otuzdan çox xalça və xalça məmulatları deyil, həmçinin onların iyirmi yeddi eskizi də daxildir. Beləliklə, tamaşaçı bu və ya digər xalça eskizinin hazırlanma prosesini lap əvvəldən – ideyanın yarandığı andan seyr edə bilər

Выставка Айдына Раджабова в Азербайджанском музее ковра
24 мая в 17.00 в Азербайджанском музее ковра откроется персональная выставка заслуженного художника Азербайджана Айдына Раджабова, лауреата премии Солтана Мухаммеда, заведующего секцией декоративного прикладного искусства Союза художников Азербайджана, посвященная 75-летию этого художника. Выставка носит название «Будущее традиций», которое отражает самую суть его разностороннего, многогранного творчества.
В своих орнаментальных работах он активно использует традиционные тюркско-огузские орнаментальные мотивы. В его сюжетных коврах отчетливо прослеживается влияние средневековой азербайджанской миниатюры, другие отличаются геометрической стилизацией.
В ряде работ геометрический орнамент скрывает зашифрованные надписи на арабском. Таковы, например, ковры «Сувар-дервиш» (ныне хранящийся в Азербайджанской государственной художественной галерее) и «Тенгри», композиционный строй которого сплошь основан на символах древней письменности. А также «Гармония линий», где зашифровано имя имама Али на арабском, «Абшерон», в котором узор облаков складывается в слова мусульманской декларации веры – «Нет Бога, кроме Аллаха», и многие другие.
К нынешней выставке художник подготовил шесть новых ковров, сотканных по его эскизам, разработанным за последний год. Они еще нигде не демонстрировались – это будет их первый показ широкому кругу зрителей.
Bсего же на выставке будет показано более 30 ковров и ковровых изделий, созданных по эскизам Айдына Раджабова, а также 27 ковровых эскизов разных лет и набросков к ним. Таким образом, зрители получат возможность увидеть процесс создания эскиза того или иного ковра, начиная с момента зарождения его идеи.