Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi Azərbaycan SSR-nin Nazirlər Sovetinin 13 mart 1967-ci iltarixli 130 nömrəli sərəncamı ilə yaradılmışdır. 1967-1993-cü illərdə Azərbaycan Xalçası və Xalq Tətbiqi Sənəti Dövlət Muzeyi, 1993-2014-cü illərdə Lətif Kərimov adına Azərbaycan Xalçası və Xalq Tətbiqi Sənəti Dövlət Muzeyi, 2014-2019-cu illərdə Azərbaycan Xalça Muzeyi, 2019-cu ildən bu günədək Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi adlanır.
Yarandığı dövrdə dünyanın yeganə ixtisaslaşdırılmış xalça muzeyi idi. Azərbaycan xalçasının milli bədii irsin ən önəmli tərkib hissələrindən biri kimi qorunub saxlanılması, əsaslı və hərtərəfli öyrənilərək geniş ictimaiyyətə təqdim edilməsi muzeyin yaradılmasının başlıca məramı olmuşdur.
Muzeyin yaranmasının təşəbbüskarı görkəmli alim və xalçaçı, xalça haqqında elmin banisi, rəssam və pedaqoq, “Azərbaycan xalçası” adlı fundamental əsərin müəllifi Lətif Kərimovdur.
Azərbaycan Xalça Muzeyinin ilk ekspozisiyası 26 aprel 1972-ci ildə İçərişəhərdə yerləşən, XIX əsr memarlıq abidəsi olan Cümə məscidinin binasında açılmışdır. Ekspozisiyanın açılış mərasimində muzey yarandığı gündən böyük dəstəyini əsirgəməyən Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev iştirak etmişdir. 1970-1980-ci illərdə ümummilli lider Heydər Əliyevin davamlı dəstəyi sayəsində muzey sənətkarlıq nümunələrini almaq və bununla da öz kolleksiyasını genişləndirmək imkanı əldə etdi. Həmin illərdə muzey üçün Azərbaycan xalça sənətinin inciləri alınd.
1992-ci ildə Azərbaycan Xalça Muzeyi Neftçilər prospektində yerləşən Muzey Mərkəzinə (keçmiş Lenin Muzeyi) köçürüldü. 1991-ci ildə SSRİ-nin süqutundan sonra prezident sərəncamına əsasən bina Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinə verildi və Muzey Mərkəzi adını aldı. Azərbaycanın müxtəlif regionlarından olan xalça və tətbiqi sənət nümunələrini sərgiləyən muzeyin ekspozisiyası binanın ikinci mərtəbəsində yerləşən 13 geniş zalda yerləşirdi.
2007-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu və YUNESKO-nun birgə layihəsi çərçivəsində Dənizkənarı Milli Parkda Azərbaycan Xalça Muzeyi üçün yeni binanın tikilməsi barəsində sərəncam imzaladı. 2014-cü ildə avstriyalı memar Frans Yantsın layihəsi əsasında muzey işinin ən müasir tələblərinə cavab verən yeni bina inşa edildi.
Muzeyin 50 illik fəaliyyəti dövründə bir neçə rəhbəri olmuşdur. 1967-1982-ci illərdə əməkdar incəsənət xadimi Əziz Əliyev, 1982-2016-cı ilin 5 yanvar tarixinə kimi əməkdar mədəniyyət işçisi, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, professor Röya Tağıyeva muzeyin direktoru vəzifəsində çalışmışlar. 2 mart 2016-cı il tarixindən muzeyə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar mədəniyyət işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova rəhbərlik edir.
Muzey sərgilər, beynəlxalq simpoziumlar və konfranslar keçirməklə elmi-tədqiqat, mədəniyyət və təhsil mərkəzinə çevrilmişdir. 50 ildən artıq fəaliyyəti ərzində muzey dünyanın bir çox ölkələrində 30-dan çox sərgi təşkil etmişdir. 1983-cü ildə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin təşəbbüsü və YUNESKO-nun təşkilati dəstəyi ilə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Şərq xalça sənəti” mövzusunda birinci beynəlxalq simpozium keçirildi. Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin bilavasitə iştirakı ilə 1988-ci ildə “Azərbaycan xalça sənəti”, 2003-cü ildə “Azərbaycan xalçası və xalq tətbiqi sənəti”, 2007-ci ildə Lətif Kərimovun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycan xalça sənəti” (Paris, YUNESKO-nun Baş qərargahı), 2017-ci ildə isə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamına əsasən “Ənənə və innovasiyalar” adlı beynəlxalq simpoziumlar keçirilmişdir.
Muzey əlaqədar beynəlxalq şəbəkələrin fəal iştirakçısıdır. O, Avropa Tekstil Şəbəkəsi (ETN), Avropa Muzey Forumu (EMF), Beynəlxalq Muzeylər Şurası (İCOM), YUNESKO və Təhsil, Elm və Mədəni Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Fond (IFESCCO) ilə sıx əməkdaşlıq edir.
2004-cü ildə muzeyin iştirakı ilə “Azərbaycan xalçasının qorunması və inkişafı” üzrə milli qanun hazırlanıb qəbul edilmişdir. Qanuna əsasən Azərbaycan xalçasının reyestrinin tərtib edilməsi, qorunması və inkişafı istiqamətində dövlət dəstəyinin təminatı, elmi və metodiki kadrların hazırlanması nəzərdə tutulmuşdur.
2010-cu ildə Azərbaycan xalça sənəti Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, millət vəkili Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə YUNESKO-nun “Bəşəriyyətin qeyri-maddi mədəni irs üzrə reprezentativ siyahısı”na daxil edilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 15 iyul 2019-cu il tarixli qərarı ilə ölkəmizin xalça sənətinin qorunması və təbliği sahəsindəki müstəsna xidmətlərinə görə Azərbaycan Xalça Muzeyinə “Milli” statusu verilmişdir.
Hazırda, ölkənin müasir tikililərindən birində yerləşən Azərbaycan Xalça Muzeyi yalnız sənət nümunələri və milli irsimiz olan xalçaların saxlanc yeri kimi çıxış etmir, həm də milli xalça sənətinin hərtərəfli araşdırılması və xalqımızın bədii incilərinin yüksək səviyyədə təqdimat məkanı olaraq çoxşaxəli fəaliyyət göstərir.

Azerbaijan National Carpet Museum was established in accordance with the decree No. 130 of the Council of Ministers of the Azerbaijan SSR dated March 13, 1967. From 1967 to 1993, the museum was called the Azerbaijan State Museum of Carpet and Folk Applied Arts, from 1993 to 2014 – State Museum of Carpet and Applied Arts named after Latif Karimov, from 2014 to 2019 – Azerbaijan Carpet Museum, and from 2019 to the present – Azerbaijan National Carpet Museum.
At the time of establishing, it was the only museum that was dedicated to the art of carpet weaving. The main purpose of the museum’s creation was to store, research, and demonstrate unique examples of the carpet weaving art, which are Azerbaijan’s national heritage. The initiator of the museum was Latif Karimov, the outstanding scientist and carpet weaver, founder of the science of Azerbaijan Carpet Art, artist and teacher, author of the fundamental work Azerbaijani Carpet.
The first permanent exhibition was presented on April 26, 1972, in the building of the Juma Mosque, an architectural monument of the 19th century, located in Icherisheher (Old City). The national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev, who provided great support to the museum from the first days of its establishment, took part at the opening ceremony. In 1970–1980s, with the constant help of the country’s leadership in the person of Heydar Aliyev, Museum had regular opportunities to purchase crafts and thereby replenish its collections. In those years, masterpieces of Azerbaijani Carpet Weaving Art were purchased for the museum.
In 1992, the State Museum of Carpet and Applied Arts was moved to the Museum Center (former Lenin Museum), located at the Neftchilar Avenue. In 1991, after the collapse of the Soviet Union, according to the presidential decree, the building was given to the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and renamed to Museum Center. The museum exhibition, representing the carpet samples from different regions of Azerbaijan, as well as works of other kinds of applied arts, was located in thirteen spacious rooms on the second floor.
In 2007, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a decree for the creation of a new building for the museum in the territory of Seaside National Park within the framework of a joint project of the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, the Heydar Aliyev Foundation, and UNESCO. In 2014, under the direction of Austrian architect Franz Janz, the museum building, which meets all modern requirements, was completed. Over the years, the museum is continuously developed and has become one of the main storage of samples of the Azerbaijan national culture.
Throughout its fifty years, the museum was led by several directors. From 1967 to 1982, it was led by Aziz Aliyev, Honored Art Worker; from 1982 to January 5, 2016 – by Professor Roya Tagiyeva, Honored Cultural Worker, Doctor in Arts. Since March 2, 2016, the museum has been headed by Dr. Shirin Melikova, Honored Cultural Worker.
The museum has become a research, training, cultural and educational center where many events, such as exhibitions, international symposiums, and conferences, are held. During its fifty years of existence, the museum has organized more than thirty exhibitions in different countries throughout the world. In 1983, on the initiative of Heydar Aliyev and the organizational support of UNESCO, the international symposium Art of Oriental Carpets was held in the Azerbaijan National Carpet Museum. Later, international symposiums such as Azerbaijan Carpet Weaving Art (1988), Azerbaijan Carpet and Applied Arts (2003) and Traditions and Innovations (2017) were held within the participation of the Azerbaijan National Carpet Museum. Additionally, in 2007, a symposium dedicated to Latif Karimov’s centenary was held at UNESCO headquarters in Paris.
The museum cooperates closely with influential international organizations, such as the European Textile Network (ETN), the European Museum Forum (EMF), the International Council of Museums (ICOM), UNESCO, and the Council for Humanitarian Cooperation of the Member States of the CIS (IFESCO).
In 2004, a law On the Preservation and Development of Azerbaijani Carpet was prepared and adopted within the museum’s participation. This law was aimed to implement the registration of Azerbaijani carpets, protect and support their development, and coordinate scientific and methodical training.
In 2010, the Traditional Azerbaijan Carpet Weaving Art was included within the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity on the initiative of Mehriban Aliyeva, First Vice-President of Azerbaijan, President of Heydar Aliyev Foundation, member of Milli Majlis (National Parliament of the Republic of Azerbaijan), and Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO.
Azerbaijan Carpet Museum in accordance with the decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated July 15, 2019, received the National status for its significant contribution in popularization and promotion of the Azerbaijani Carpet Weaving Art.
Today, Azerbaijan Carpet Museum, which is located in one of the country’s most modern buildings, not only stores a rich collection of artifacts and carpets (our nation’s most valuable heritage), but also operates as the site for the comprehensive research of traditional carpet weaving art and its popularization within the world culture.