Rusiya Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyində “Məkanın harmoniyası. Azərbaycanın ənənəvi incəsənəti” sərgisi açılıb
10 aprel tarixində Rusiya Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyində “Məkanın harmoniyası. Azərbaycanın ənənəvi incəsənəti” sərgisinin rəsmi açılışı keçirildi. Sərginin təşkilatçıları – Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi, Rusiya Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyi və Azərbaycan Xalça Muzeyidir.
Sərginin rəsmi açılış mərasimində Rusiya Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyinin direktoru Aleksandr Sedov, Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyinin mədəniyyət üzrə attaşesi Nigar Axundova, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin muzey işi və mədəni sərvətlərə nəzarət şöbəsinin müdiri Azadə Hüseynova, Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, sərginin kuratoru Şirin Məlikova və sərginin ikinci kuratoru, Şərq Xalqları Muzeyinin əməkdaşı Mariya Filatova çıxış etdilər. Açılış mərasiminə toplanan qonaqlar sırasında Moskva şəhərinin muzey ictimaiyyəti, burada yaşayan azərbaycanlı ziyalılar, “AMOR” təşkilatının üzvləri var idi.
Rusiya Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyinin baş direktoru Aleksandr Sedov təşkil olunmuş sərgiyə görə hər iki ölkənin mədəniyyət nazirliklərinə öz təşəkkürünü bildirdi. O, rəhbərlik etdiyi muzeydə Azərbaycan Xalça Muzeyinin sərgisinin keçirilməsindən məmnun olduğunu qeyd etdi. Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyinin mədəniyyət məsələləri üzrə attaşesi Nigar Axundova öz çıxışında bu mədəniyyət ocağında son illər ərzində bir sıra Azərbaycan rəssamlarının fərdi sərgilərinin böyük müvəffəqiyyətlə keçirilməsini qeyd etmişdir. O, həmçinin sözügedən tədbirin Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyində təşkil edilən ilk Azərbaycan tətbiqi sənətinə həsr olunmuş sərgi olduğunu nəzərə çatdırmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin “Muzey işi və mədəni sərvətlərə nəzarət” şöbəsinin müdiri Azadə Hüseynova Azərbaycan və Rusiya arasındakı mədəni və digər əlaqələr, o cümlədən Azərbaycan Xalça Muzeyinin ölkəmizin muzey sahəsindəki aparıcı rolu haqqında məlumat verdi.
Sərginin kuratoru, Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova layihə haqqında bu fikirləri bildirir: “Bu sərgi xalqımızın ruhunu, gözəllik və xüsusi harmoniya duyğusunu nümayiş etdirir”. O, həmçinin qeyd etdi ki, Rusiya Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyində qorunan Azərbaycana aid eksponatların atribusiyası haqqında muzeylər arasında memorandum imzalanmışdır.
Tədbir zamanı qonaqlara YUNESKO-nun maliyyə dəstəyi ilə təşkilatın üzvü olan dövlətlərin əməkdaşlıq proqramı çərçivəsində nəşr olunmuş “Azərbaycan Xalça Muzeyi kolleksiyasından bədii tikmələr” kitabı təqdim olundu.
Nikitinski Bulvarındakı zallarda Azərbaycan Xalça Muzeyi və Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyinin kolleksiyasından 100-dən artıq dekorativ-tətbiqi sənət nümunəsi sərgilənir.
Ekspozisiya XIX-XX əsrin əvvəlləri Azərbaycan evlərinin interyer xüsusiyyətlərindən, əsasən də xalça və tekstilin məkana verdiyi harmoniya, mükəmməl gözəllikdən bəhs edir. Xalça və tikmələrin, geyim, mis qablar, zərgərlik əşyalarının kompozisiya həlli və ornamentləri özündə əsrlər boyunca formalaşan yaşayış mühitinin estetikasını daşıyır, vahid, xarakterik milli üsluba şahidlik edir.
Sərginin qonaqları Azərbaycan Xalça Muzeyinin zəngin kolleksiyasından toy mərasimi ilə bağlı əşyalar, ənənəvi cehizin ayrılmaz elementləri, tikmələrin müxtəlif tip və növləri – dekorativ panno, taxça qabağı, lambreken, örtük, süfrədən tutmuş, hər növ futlyar, aksessuar və qarderob əşyalarına kimi nümunələri görə bilərlər. Onlar arasında qurama, təkəlduz və pilək tikmə növlərini özündə birləşdirən XIX əsrin sonlarına aid taxça qabağı, XIX-XX əsrin əvvəllərinə aid güləbətin tikməli bığbağıları qeyd etmək olar. Bütöv bir vitrin kəlağayının hazırlanmasında istifadə edilən atribut və alətlərə həsr olunub.
Ekspozisiyanın xüsusi hissəsini dini inamlarla bağlı namazlıq xalçaları və digər əşyalar təşkil edir. Bütünlüklə örtmə və güləbətin tikmə ilə bəzədilmiş XIX əsrə aid namazlıq xalça, dekorunun əksər hissəsini dini yazılar təşkil edən 1913-cü ilə aid panno, həmçinin güləbətin tikməli möhürqabılar qeyri-adi görünüşə malikdirlər.
Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyinin kolleksiyasından zərgərlik əşyaları, incə ornamentlə bəzədilmiş mis səhənglər, camlar, məcməyilər təqdim olunur. Burada xüsusi yeri “səfir” süfrələri tutur. Onlar ona görə belə adlanırdı ki, bu süfrələri əcnəbi səfirlərin şərəfinə saray qəbulları zamanı istifadə edir və həm diplomatlara, həm də xarici qonaqlara xüsusi dəbdəbə əşyası kimi hədiyyə verirdilər. Ekspozisiyanın ən əhəmiyyətli eksponatı XIX əsrə aid Qarabağın “Bəhmənli” xalçasıdır. 1918-ci ildə Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyi kolleksiyasının yaranması da məhz bu xalçadan başlamışdır.
“Məkanın harmoniyası. Azərbaycanın ənənəvi incəsənəti” sərgisi tamaşaçılara Azərbaycan xalqının qədim mədəniyyəti, bu gözəl ölkənin dekorativ-tətbiqi sənət ustaları tərəfindən tərənnüm edilən harmoniya və gözəllik haqqında bəhs edir.

В Государственном музее Востока открылась выставка «Гармония пространства. Традиционное искусство Азербайджана»
10 апреля в Государственном музее Востока состоялась торжественная церемония открытия выставки «Гармония пространства. Традиционное искусство Азербайджана». Организаторы – Министерство культуры Азербайджанской Республики, Министерство культуры Российской Федерации, Посольство Азербайджанской Республики в Российской Федерации, Государственный музей Востока и Азербайджанский музей ковра.
На церемонии открытия выступили Генеральный директор Государственного музея Востока Александр Седов, атташе по культуре Посольства Азербайджана в РФ Нигяр Ахундова, заведующая отделом музейного дела и контроля культурных ресурсов Министерства культуры Азербайджанской республики Азада Гусейнова, куратор выставки, директор Азербайджанского музея ковра, президент Национального комитета ИКОМ Азербайджана Ширин Меликова и куратор выставки Мария Филатова. В мероприятии приняли участие музейная общественность, представители Азербайджанской общественности, члены «АМОР».
Генеральный директор Государственного музея Востока Александр Седов, поблагодарив за организацию выставки министерства культуры обеих стран, сказал, что возглавляемый им музей рад принимать у себя выставку Азербайджанского музея ковра. Атташе по культуре Посольства Азербайджана в РФ Нигяр Ахундова, напомнив собравшимся о ряде персональных выставок азербайджанских художников, которые с успехом прошли в Государственном музее Востока в последние годы, отметила, что азербайджанские произведения искусства так или иначе появляются на каждой из выставок этого музея. Она подчеркнула, что это первая отдельная выставка декоративно-прикладного искусства Азербайджана в данном музее.
Завотделом музейного дела и контроля культурных ресурсов Министерства культуры Азербайджанской республики Азада Гусейнова рассказала о культурных и иных связях между Азербайджаном и Россией, а также о ведущей роли Азербайджанского музея ковра в музейной сфере страны.
Куратор выставки, директор Азербайджанского музея ковра Ширин Меликова отозвалась о проекте так: «Эта выставка раскрывает душу нашего народа, показывает восприятие красоты и гармонии». Она также сообщила, что между двумя музеями подписан меморандум об атрибуции азербайджанских экспонатов Государственного музея Востока.
Гостям была также презентована книга «Художественная вышивка из коллекции Азербайджанского музея ковра», опубликованная при финансовой поддержке ЮНЕСКО в рамках Программы по сотрудничеству государств-членов организации.
В залах на Никитском бульваре экспонируются более 100 предметов декоративно-прикладного искусства из коллекций Азербайджанского музея ковра (Баку) и Государственного музея искусства народов Востока.
Экспозиция призвана рассказать об особенностях традиционного интерьера в домах Азербайджана XIX – начала XX века, главным образом о роли ковров и текстиля в создании удивительной гармонии пространства, в котором все подчинено идее красоты, доведенной до совершенства. Композиционные решения, орнаменты ковров и вышивок, одежды, медной посуды, ювелирных украшений несут в себе веками формировавшуюся эстетику среды обитания человека, свидетельствуют о едином характерном национальном стиле.
Посетителям музея демонстрируются предметы из богатой коллекции Азербайджанского музея ковра, связанные со свадебной церемонией, неотъемлемые элементы традиционного приданого, различные типы и виды вышивок – от декоративных панно, занавесей для ниш, ламбрекенов, покрывал, скатертей до всевозможных футляров, аксессуаров и предметов гардероба. Среди них можно отметить, в частности, такие предметы, как завеса для ниши (конец XIX века), в декоре которой сочетаются гурама (лоскутное шитье), тамбурная вышивка и вышивка блестками; изумительный по сложности вышитого орнамента ламбрекен для камина (XIX век); шитые золотом наусники (XIX – начало XX века). Целая витрина посвящена инструментам и другим атрибутам, связанным с изготовлением келагаи – головных платков с набойкой.
Особую часть экспозиции составили предметы, связанные с верованиями – от молитвенных ковриков до традиционных оберегов. Необычно смотрятся молитвенный коврик, украшенный сплошной вышивкой гладью и золотом (XIX век), панно (1913 г.), в декоре которого значительную часть вязи орнамента составляют религиозные надписи, а также коллекция золотошвейных футляров для молитвенных печатей.
Среди предметов из коллекции Государственного музея Востока – ювелирные украшения, медная посуда – украшенные тонкими орнаментами кувшины, чаши, подносы. Особую группу экспонатов составляют «посольские» скатерти – они назывались так потому, что их использовали во время дворцовых приемов в честь иностранных послов, а также в качестве предметов особой роскоши преподносили в дар как дипломатам, так и другим иностранным гостям. Знаковым экспонатом является карабахский ковер «Бахманлы» XIX века, с которого в 1918 году началось создание коллекции Государственного музея Востока.
Выставка «Гармония пространства. Традиционное искусство Азербайджана» призвана рассказать зрителям о древней культуре азербайджанского народа, о гармонии и красоте, воспетых мастерами декоративно-прикладного искусства этой прекрасной страны.