Aydın Rəcəbovun Azərbaycan Xalça Muzeyində sərgisi
24 may tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində Azərbaycanın Əməkdar rəssamı, Sultan Məhəmməd mükafatı laureatı,Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı “Dekorativ-tətbiqi sənət” bölməsinin rəhbəri Aydın Rəcəbovun 75-illiyinə həsr olunmuş “Ənənələrin gələcəyi” adlı fərdi sərgisinin açılışı keçirilmişdir.
Tədbirin açılışında çıxış edən Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, İCOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri Şirin Məlikova sərginin konsepsiyası haqqında bəhs etdi: sərgi Aydın Rəcəbovun son 20 il ərzindəki yaradıcılığının retrospektividir və rəssamın yaradıcılıq prosesini ilk rəsmdən başlayaraq hazır xalçaya qədər dinamikada izləməyə imkan yaradır. Şirin Məlikova çıxış edərək rəssamın Abşerona, onun təkrarolunmaz ab-havasına həsr olunmuş bir sıra əsərini xüsusi qeyd etdi. O, həmçinin xalça muzeyi ilə uzunmüddətli və məhsuldar əməkdaşlığına görə Aydın Rəcəbova minnətdarlığını bildirdi.
Eyni zamanda, qonaqlar qarşısında çıxış edən Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi təsviri və dekorativ sənət sektorunun müdiri Qalib Qasımov Aydın Rəcəbova onun üçün Dövlət Rəsm Qalereyası tərəfindən hazırlanmış həyat və yaradıcılığından bəhs edən videoçarxı hədiyyə etdi. Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının katibi, Xalq rəssamı Ağali İbrahimov rəssamın çoxşaxəli yaradıçılığını qeyd etdi, Rəssamlar İttifaqının digər katibi, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının prorektoru, Xalq rəssamı Səlhab Məmmədov isə rəssamın qədim xalça sənətinə yeni baxışından danışdı. Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının professoru, Əməkdar rəssam Məmmədhüseyn Hüseynov Aydın Rəcəbov ilə uzunmüddətli dostluq və əməkdaşlığından danışdı.
Çıxış edənlər yubilyarı təbrik edib, onun tətbiqi sənətimizə verdiyi töhfələrdən danışdılar. Rəssam öz növbəsində çıxış edənlərə minnətdarlığını bildirdi.
Ə.Əzimzadə adına Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Məktəbi və M.Ə. Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun məzunu olan Aydın Rəcəbov haqlı olaraq tələbəlik illərində sənət sirlərini öyrəndiyi rəssam və tədqiqatçı Lətif Kərimov məktəbinin davamçısı sayılır. Eyni zamanda, onun yaradıcılığı xalça sənətinin ənənələrini və müasir istiqamətlərini özündə birləşdirir. Rəssamın yaratdığı xalçalar Azərbaycanın və xarici ölkələrin muzey və qalereyalarında qorunub saxlanılır.
Ornamental əsərlərində sənətkar ənənəvi türk-oğuz ornamental motivlərindən geniş istifadə edir. Yaratdığı bəzi süjetli xalçalarda orta əsr Azərbaycan miniatur sənətinin təsirini görmək mümkündür, digər əsərləri isə həndəsi stilizasiyası ilə seçilir.
Hazırkı sərgiyə son bir il ərzində rəssamın eskizləri əsasında toxunmuş altı xalça hazırlanmışdır. Ümumilikdə isə sərgidə Aydın Rəcəbovun eskizləri əsasında 20 xalça, iki xalça kəməri və iki çul, eyni zamanda 23 xalça və onların eskizləri sərgilənir.

Выставка Айдына Раджабова в Азербайджанском музее ковра
24 мая в Азербайджанском музее ковра открылась персональная выставка заслуженного художника Азербайджана Айдына Раджабова, лауреата премии Солтана Мухаммеда, заведующего секцией декоративного прикладного искусства Союза художников Азербайджана, посвященная 75-летию этого художника. Выставка носит название «Будущее традиций».
Директор Азербайджанского музея ковра, президент Национального комитета ИКОМ Азербайджана Ширин Меликова, которая рассказала о концепции выставки: она включает в себя ретроспективу творчества Айдына Раджабова за последние 20 с лишним лет и дает возможность рассмотреть в динамике создание художником произведений, от зарисовки до готового ковра. Она особо отметила ряд его работ, посвященных Абшерону, его неповторимой ауре. А также поблагодарила Айдына Раджабова за долгое и плодотворное сотрудничество с музеем в качестве консультанта.
Перед гостями также выступил заведующий сектором изобразительного и декоративного искусства Министерства культуры Галиб Гасымов. Он рассказал в частности о подарке, подготовленном к юбилею Айдына Раджабова сотрудниками Государственной художественной галереи – это видеоролик, повествующий о его жизни и творчестве.
Секретарь Союза художников Азербайджана, народный художник Агали Ибрагимов отметил многогранность творчества Айдына Раджабова, а другой секретарь Союза художников – проректор Академии художеств Азербайджана, народный художник Салхаб Мамедов – отметил, что оно характеризуется новым взглядом на древнее искусство ковроделия. Профессор Академии художеств Азербайджана, заслуженный художник Мамедгусейн Гусейнов рассказал о своей долгой дружбе и творческом сотрудничестве с Айдыном Раджабовым.
Выступавшие отметили заслуги юбиляра перед отечественным прикладным искусством и принесли ему свои поздравления с юбилеем, а он, в свою очередь, поблагодарил их за теплые слова.
Выпускник Азербайджанского художественного училища им. А.Азимзаде и Азербайджанского государственного института искусств им. М.А.Алиева, Айдын Раджабов по праву считается последователем школы художника и исследователя Лятифа Керимова. Наряду с этим, творчество Айдына Раджабова сочетает в себе традиции и современные направления коврового искусства. Его ковры хранятся в музеях и галереях в Азербайджане и за рубежом.
В своих орнаментальных работах Айдын Раджабов активно использует традиционные тюркско-огузские орнаментальные мотивы. В некоторых сюжетных его коврах отчетливо прослеживается влияние средневековой азербайджанской миниатюры, другие отличаются геометрической стилизацией.
К нынешней выставке художник подготовил шесть новых ковров, сотканных по его эскизам, разработанным за последний год. Всего же на выставке демонстрируется 20 ковров, два ковровых пояса и две ковровые попоны, созданные по эскизам Айдына Раджабова, а также 23 его ковровых эскиза разных лет и наброски к ним.