Aydın Rəcəbovun Azərbaycan Xalça Muzeyində sərgisi
24 may tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində Azərbaycanın Əməkdar rəssamı, Sultan Məhəmməd mükafatı laureatı,Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı “Dekorativ-tətbiqi sənət” bölməsinin rəhbəri Aydın Rəcəbovun 75-illiyinə həsr olunmuş “Ənənələrin gələcəyi” adlı fərdi sərgisinin açılışı keçirilmişdir.
Tədbirin açılışında çıxış edən Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, İCOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri Şirin Məlikova sərginin konsepsiyası haqqında bəhs etdi: sərgi Aydın Rəcəbovun son 20 il ərzindəki yaradıcılığının retrospektividir və rəssamın yaradıcılıq prosesini ilk rəsmdən başlayaraq hazır xalçaya qədər dinamikada izləməyə imkan yaradır. Şirin Məlikova çıxış edərək rəssamın Abşerona, onun təkrarolunmaz ab-havasına həsr olunmuş bir sıra əsərini xüsusi qeyd etdi. O, həmçinin xalça muzeyi ilə uzunmüddətli və məhsuldar əməkdaşlığına görə Aydın Rəcəbova minnətdarlığını bildirdi.
Eyni zamanda, qonaqlar qarşısında çıxış edən Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi təsviri və dekorativ sənət sektorunun müdiri Qalib Qasımov Aydın Rəcəbova onun üçün Dövlət Rəsm Qalereyası tərəfindən hazırlanmış həyat və yaradıcılığından bəhs edən videoçarxı hədiyyə etdi. Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının katibi, Xalq rəssamı Ağali İbrahimov rəssamın çoxşaxəli yaradıçılığını qeyd etdi, Rəssamlar İttifaqının digər katibi, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının prorektoru, Xalq rəssamı Səlhab Məmmədov isə rəssamın qədim xalça sənətinə yeni baxışından danışdı. Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının professoru, Əməkdar rəssam Məmmədhüseyn Hüseynov Aydın Rəcəbov ilə uzunmüddətli dostluq və əməkdaşlığından danışdı.
Çıxış edənlər yubilyarı təbrik edib, onun tətbiqi sənətimizə verdiyi töhfələrdən danışdılar. Rəssam öz növbəsində çıxış edənlərə minnətdarlığını bildirdi.
Ə.Əzimzadə adına Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Məktəbi və M.Ə. Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun məzunu olan Aydın Rəcəbov haqlı olaraq tələbəlik illərində sənət sirlərini öyrəndiyi rəssam və tədqiqatçı Lətif Kərimov məktəbinin davamçısı sayılır. Eyni zamanda, onun yaradıcılığı xalça sənətinin ənənələrini və müasir istiqamətlərini özündə birləşdirir. Rəssamın yaratdığı xalçalar Azərbaycanın və xarici ölkələrin muzey və qalereyalarında qorunub saxlanılır.
Ornamental əsərlərində sənətkar ənənəvi türk-oğuz ornamental motivlərindən geniş istifadə edir. Yaratdığı bəzi süjetli xalçalarda orta əsr Azərbaycan miniatur sənətinin təsirini görmək mümkündür, digər əsərləri isə həndəsi stilizasiyası ilə seçilir.
Hazırkı sərgiyə son bir il ərzində rəssamın eskizləri əsasında toxunmuş altı xalça hazırlanmışdır. Ümumilikdə isə sərgidə Aydın Rəcəbovun eskizləri əsasında 20 xalça, iki xalça kəməri və iki çul, eyni zamanda 23 xalça və onların eskizləri sərgilənir.

Aydin Rajabov’s exhibition at the Azerbaijan Carpet Museum
On May 24, Aydin Rajabov, Honored Artist of Azerbaijan, winner of Soltan Muhammad Award, Head of the Section of Decorative Applied Arts at the Union of Artists of Azerbaijan, presented his solo exhibition Future of Traditions within his 75th anniversary at the Azerbaijan Carpet Museum.
Speaking at the opening ceremony, Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan Carpet Museum, Chair of ICOM Azerbaijan National Committee, told about the exhibition concept, which includes a retrospective of Aydin Rajabov’s work over the last 20 years and provides an opportunity to review the dynamics of his creation from sketches to woven carpets. She highlighted the number of his works devoted to Absheron and their unique aura and thanked Aydin Rajabov for his longstanding and productive cooperation with the museum as a consultant.
Galib Gasimov, Head of the Department of Fine and Decorative Arts of the Ministry of Culture, told guests about the gift – a short movie that narrates about his life and oeuvre – prepared for Aydin Rajabov’s anniversary by the State Art Gallery’s staff.
Aghali Ibrahimov, Secretary of the Union of Artists of Azerbaijan, People’s Artist, noted versatility of Aydin Rajabov’s oeuvre. Salkhab Mamedov, Vice-Rector of the Academy of Arts of Azerbaijan, Secretary of the Union of Artists, People’s Artist, valued Aydin Rajabov’s fresh vision in the ancient carpet-making art.
Mammedhuseyn Huseynov, Professor of the Academy of Arts of Azerbaijan, Honored Artist, told about his long friendship and creative collaboration with Aydin Rajabov.
Speakers emphasized the artist’s achievements in domestic applied arts and congratulated him. And he, in turn, thanked them for their kind words.
Aydin Rajabov, a graduate of the Azerbaijan State Art School named after A. Azimzade and the Azerbaijan State University of Arts named after M.A. Aliyev, is rightfully considered a follower of the artist and researcher Latif Karimov’s school. Aydin Rajabov’s creativity combines both tradition and modernity.
The artist’s carpets are preserved in museums and galleries in Azerbaijan and abroad. He actively uses traditional Turkic-Oguz motifs in his ornamental work. The influence of the medieval Azerbaijani miniature is clearly traced in some of his narrative carpets, while others are distinguished by a geometric design.
For this exhibition, the artist has prepared six new carpets, which have been woven based on his sketches for the last year. In total, the exhibition will display more than thirty carpets and carpet products of different years, as well as their twenty-seven sketches, including the first drafts.