“Zənginləşən xəzinəmiz”
Koronovirusun yayılması təhlükəsi səbəbindən muzeylərdə bütün kütləvi tədbirlər dayandırılıb. Ancaq Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi “Zənginləşən xəzinəmiz” adlı sərgini təxirə salmadı, onu VİRTUAL olaraq açdı! Texnoloji tərəqqi və virtual reallıq əsrində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi dünya şəbəkəsinin yeni, ucsuz-bucaqsız yeniliklərini mənimsəyir. Azərbaycanda ilk dəfə olaraq martın 5-də, saat 12:00-da açılış onlayn şəkildə keçirildi və hər kəsin sərgini real vaxt rejimində evlərindən və ya ofislərindən çıxmadan, dünyanın istənilən nöqtəsindən virtual ziyarət etmək şansı oldu.
Onlayn açılışı Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin facebook səhifəsindən, youtube kanalından izləyə, eyni zamanda muzeyə gələrək sərgiyə tamaşa edə bilərsiniz.
Qeyd edək ki, 26 mart tarixinədək davam edəcək “Zənginləşən xəzinəmiz” adlı sərgidə 2017-ci ildən bu günədək kolleksiyaların zənginləşdirilməsi məqsədi ilə əldə olunan tarixi, bədii, elmi əhəmiyyət daşıyan xovlu və xovsuz xalçalar, xalça məmulatları, zərgərlik nümunələri və geyimlər təqdim edilir. Muzeyə yeni daxil olan bu əşyalar müxtəlif təşkilat və şəxslər tərəfindən hədiyyə edilib və ya dövlət büdcəsindən ayrılan vəsait hesabına özəl kolleksiyalardan və məşhur hərrac evlərindən satınalma yolu ilə əldə olunub.
Sərgidə diqqəti cəlb edən qiymətli eksponatlardan biri muzeyin tarixində ilk dəfə məşhur Sotheby hərrac evindən əldə edilən zərgərlik nümunəsi – qadın asma bəzəkləridir. Qacarlar dövrünə xas üslubda, yüksək bədii zövqlə hazırlanan bu asma bəzəklər XIX əsrə aiddir. Bu bəzək əşyaları öz üslub xüsusiyyətlərinə görə muzeyin “Zərgərlik” kolleksiyasında yer alan eksponatlar arasında yeganə nümunələrdir.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin apardığı məqsədyönlü fəaliyyət nəticəsində yerli və xarici vətəndaşlar öz şəxsi kolleksiyalarında yer alan Azərbaycan xalçalarını muzeyə hədiyyə etməyə başlayıblar. Sevindirici haldır ki, Amerika vətəndaşları Hillari-Düma Cons və Cey Cons tərəfindən muzeyə hədiyyə olunan Quba xalçaçılıq mərkəzinin ən məşhur komposiziyalarından biri olan “Qonaqkənd” xalçası da sərgidə nümayiş olunur. Kolleksiyaçılar tərəfindən bədii, elmi əhəmiyyət kəsb edən əşyaların təmannasız olaraq muzeyə bağışlanması onların bu mədəniyyət ocağına özləri qədər böyük etibar etdiklərinin göstəricisidir.
Muzeyimiz dövlət və özəl sektorda fəaliyyət göstərən təşkilat və fiziki şəxslərlə, o cümlədən Heydər Əliyev Fondu, Dövlət Gömrük Komitəsi, AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu və s. ilə sıx əməkdaşlıq edir. Bu təşkilatlar tərəfindən hədiyyə edilən əşyalar öz kompozisiyası, texnikası, rəng harmoniyası və ornamentlərinin zərifliyi ilə seçilərək muzeyin ekspozisiyasında layiqli yerlərini tutub.
Qeyd edək ki, son üç ildə kolleksiyalarımıza ümumilikdə 68 ədəd əşya daxil edilib və onlardan bəzilərinin təqdimat mərasimi artıq keçirilib. Hazırkı sərgidə nümayiş olunan 21 ədəd eksponat isə ilk dəfə ictimaiyyətə təqdim olundu.
Sərginin açılışında həmçinin muzey tərəfindən hazırlanan “Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyasından zərgərlik inciləri” adlı kitabın təqdimatı da keçirildi. Kitabda kolleksiyanın yaranma tarixi, burada qorunan müxtəlif çeşidli qadın və kişi zərgərlik nümunələri, bu sənətdə istifadə edilən ənənəvi texnikalar və Azərbaycanın tanınmış zərgərləri haqqında müfəssəl məlumatlar yer alıb. Kitabın geniş oxucu kütləsinə çatdırılması məqsədi ilə mətnlər Azərbaycan, ingilis və rus dillərində verilib.

Выставка «Новые жемчужины коллекции»
В связи с опасностью распространения короновируса все массовые мероприятия в музеях приостановлены. Однако Азербайджанский национальный музей ковра не перенес выставку «Новые жемчужины коллекции», а открыл ее ВИРТУАЛЬНО! В век технического прогресса и виртуальной реальности, Азербайджанский национальный музей ковра осваивает новые необъятные просторы всемирной сети. Впервые 5 марта в 12:00 в Азербайджане состоялось онлайн-открытие, и каждый в режиме реального времени получили возможность увидеть выставку, не выходя из дома/офиса, в любой точке мира.
Вы можете посмотреть онлайн-открытие на странице Facebook Азербайджанского национального музея ковра, на канале YouTube, а также посетив музей можете ознакомиться с выставкой.
На выставке, которая продлится до 26 марта, демонстрируются ворсовые и безворсовые ковры, ковровые изделия, ювелирные украшения и одежда, имеющие историческое, художественное и научное значение, приобретенные с 2017 года для пополнения музейных коллекций. Данные предметы закупаются в частных коллекциях и у известных аукционных домов на средства, выделенные из государственного бюджета.
Особое внимание привлекают ценные женские подвески, приобретенные у аукционного дома «Сотбис». Это женские подвески XIX века, выполненные в каджарском стиле и имеющие высокую художественную ценность. По своему художественному оформлению и с исторической точки зрения они являются единственными в своем роде среди остальных экспонатов ювелирной коллекции музея.
Результатом целенаправленной деятельности Азербайджанского национального музея ковра стало то, что местные граждане и иностранцы начали дарить музею азербайджанские ковры из своих частных коллекций. Так, весьма отрадно, что граждане США Хилари Дюма-Джонс и Джей Джонс подарили музею ковер с одной из самых известных композиций Губинского центра ковроткачества – «Гонагкенд». Этот бескорыстный дар иностранных граждан говорит о высоком доверии, проявленном по отношению к нашему музею.
Наш музей тесно сотрудничает с организациями и физическими лицами. Среди них – Фонд Гейдара Алиева, Государственный таможенный комитет Азербайджанской Республики, Институт археологии и этнографии НАНА и т.д. На выставке также представлены подаренные музею вышеперечисленными организациями предметы, которые отличаются своей композицией, датой изготовления, техникой, цветовой гармонией и утонченным орнаментом и занимают достойное место в коллекциях музея.
Отметим, что за последние три года в наши коллекции поступило 68 предметов, некоторые из них уже были презентованы публике. 21 экспонат, представленные на настоящей выставке, представлены общественности впервые.
На открытии выставки также состоялась презентация книги «Сокровищница Азербайджанского национального музея ковра», изданной музеем. Книга посвящена истории создания коллекции, хранящимся здесь многочисленным разновидностям женских и мужских украшений, традиционным ювелирным техникам, а также известным ювелирам Азербайджана. Для широты охвата читательской аудитории тексты в книге приводятся на трех языках – азербайджанском, английском и русском.