Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Geyimin cazibəsi: Belqrad Etnoqrafiya Muzeyinin sərgisi” açılacaq
Sentyabrın 17-dən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Geyimin cazibəsi: Belqrad Etnoqrafiya Muzeyinin sərgisi” açılacaq.
Azərbaycanla Serbiya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25-ci ildönümünə həsr edilmiş sərgidə Belqrad Etnoqrafiya Muzeyinin kolleksiyasından 64 eksponat nümayiş olunacaq. Serb xalqının mədəni irsini, onların keçmiş həyat tərzini özündə ehtiva edən bu nümunələr Balkan yarımadası və Orta Dunay düzənliyi ərazisində istifadə olunan, XIX-XX əsrlərə aid qadın və kişi geyimləridir. Əsasən gödəkcə və jiletlərdən ibarət olan eksponatların zəngin bədii tərtibatı, nəbati motivli rəngarəng naxışları Orta Dunay ərazisində kənd təsərrüfatının inkişafını, torpaqlarının zənginliyini, məhsuldarlığını simvolizə edir. Bunlar naxış elementlərinin, rənglərinin, biçiminin, formasının harmoniyasına görə yüksək zövqlə hazırlanmış, şəhər və kəndlərə məxsus gündəlik, həmçinin bayram geyimləri kimi xarakterizə olunan nümunələrdir.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Serbiya Respublikası Mədəniyyət və Media Nazirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Belqrad Etnoqrafiya Muzeyinin təşkilatçılığı, Serbiyanın ölkəmizdəki səfirliyinin dəstəyi ilə keçirilən sərgi oktyabrın 16-dək davam edəcək.
Sərgi çərçivəsində uşaqlar və böyüklər üçün serb xalqına aid ənənəvi tikmə naxışlarının tətbiqi ilə “özün rənglə”, fetr üzərində qaytanla sancma və sanama tikmələri üzrə ustad dərsləri keçiriləcək.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Belqrad Etnoqrafiya Muzeyi arasında 2016-cı ildən başlanan qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələri çərçivəsində bir neçə layihə reallaşdırılıb, sərgilər keçirilib.

Dress to Impress: Exhibition of the Ethnographic Museum in Belgrade opens at the Azerbaijan National Carpet Museum
On Saturday, September 17, the Azerbaijan National Carpet Museum will host the opening of the Dress to Impress: Exhibition of the Ethnographic Museum in Belgrade, dedicated to the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Serbia. The exhibition features sixty-four traditional costume pieces from the collection of the Ethnographic Museum in Belgrade. These exhibits represent the 19th–20th-century women’s and men’s clothing used on the Balkan Peninsula and the Pannonian Basin and reflects the cultural heritage of the Serbian people and their past lifestyle. The rich artistic design and colorful floral patterns of the exhibits mainly consisting of the vests and jackets symbolize the developed agriculture and fertile land of the Middle-Danube. The garments characterize decorous urban and rural daily and festive clothes designed with harmonious patterns, colors, cut, and shape.
The exhibition is organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Culture and Media of the Republic of Serbia, the Azerbaijan National Carpet Museum, and the Ethnographic Museum in Belgrade with the support of the Embassy of the Republic of Serbia in Azerbaijan.
The exhibition runs until October 16, 2022.
As part of the exhibition, the ANCM will organize workshops on Serbian traditional embroideries for adults and children. These include coloring schemes for embroidery, embroidery with a gaitan (cord) on felt, and cross-stitch.
Notably, since 2016, the Azerbaijan National Carpet Museum and the Ethnographic Museum in Belgrade have implemented a number of projects and exhibitions.