20 Yanvar faciəsinin 27-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir
Cari ilin 18 yanvar tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində 20 Yanvar faciəsinin 27-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir təşkil olunub.
Anım mərasimində 20 yanvar şahidi, yazıçı publisist Əmir Pəhləvan, AMEA-nın A. Bakıxanov aadına Tarix İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Sahibə Budaqova, 20 Yanvar Fondunun sədri Şövqi Bünyadzadə, “Qürur” Şəhid Ailələri Xeyriyyə İctimai Birliyin sədri Naibə Behbudova, xalçaçı-rəssam Səməd Təbrizli çıxış edərək öz acı xatirələrini bölüşüblər.
Tədbirdə 20 Yanvar şəhidləri İlham və Fərizə həsr olunan Səməd Təbrizlinin müəllifi olduğu "Sədaqət" xalçası tədbir iştirakçılarına təqdim olunub.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Xalça Muzeyinin Uşaq Muzeyi şöbəsi dərnək üzvlərinin “Şəhidlər yaşayır” adlı rəsm sərgisi, Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrının dramaturq-yazıçsı Tamara Vəliyevanın “Mənim ağ göyərçinim” adlı tamaşasından bir hissə, Qara Qarayev adına Mərkəzi İncəsənət məktəbinin şagirdlərinin ifasında musiqili kompozisiya nümayiş olundu.

The event dedicated to the 27th anniversary of 20th January Tragedy
On January 18, 2017 at the Azerbaijan Carpet Museum was held an event dedicated to the 27th anniversary of 20th January Tragedy. At the ceremony of honoring memory had a speech the writer and publicist, the witness of the tragedy Amir Pehlevan, the leading researcher of the Institute of History named after A. Bakikhanov ANAS, the PhD in History Sahiba Budagova, the chairman of the 20th January Foundation Shovgi Bunyatzade, the chairman of the Charitable Social Association of Families of Martyrs “Gurur”, Naiba Bekhbudova as well as the carpet artist Samad Tabrizli.
At the event Ilham Allahverdiyev and Fariza Nabiyeva presented to the guests the Sadagat carpet, which was made by Samad Tabrizi and dedicated to the victims of the 20th January Tragedy.
The artistic part of the event was accompanied by the exhibition Martyrs continue to live, represented by the Children's Museum Department of the Azerbaijan Carpet Museum, the fragment from the My white pigeon play authored by the playwright of the Azerbaijan State Theater of Young Spectator Tamara Veliyeva, the musical composition performed by students of the Kara Garayev Central School of Arts.