20 Yanvar faciəsinin 27-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir
Cari ilin 18 yanvar tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində 20 Yanvar faciəsinin 27-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir təşkil olunub.
Anım mərasimində 20 yanvar şahidi, yazıçı publisist Əmir Pəhləvan, AMEA-nın A. Bakıxanov aadına Tarix İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Sahibə Budaqova, 20 Yanvar Fondunun sədri Şövqi Bünyadzadə, “Qürur” Şəhid Ailələri Xeyriyyə İctimai Birliyin sədri Naibə Behbudova, xalçaçı-rəssam Səməd Təbrizli çıxış edərək öz acı xatirələrini bölüşüblər.
Tədbirdə 20 Yanvar şəhidləri İlham və Fərizə həsr olunan Səməd Təbrizlinin müəllifi olduğu "Sədaqət" xalçası tədbir iştirakçılarına təqdim olunub.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Xalça Muzeyinin Uşaq Muzeyi şöbəsi dərnək üzvlərinin “Şəhidlər yaşayır” adlı rəsm sərgisi, Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrının dramaturq-yazıçsı Tamara Vəliyevanın “Mənim ağ göyərçinim” adlı tamaşasından bir hissə, Qara Qarayev adına Mərkəzi İncəsənət məktəbinin şagirdlərinin ifasında musiqili kompozisiya nümayiş olundu.

Мероприятие, посвященное 27 годовщине трагедии 20 января
18 января 2017 года в Азербайджанском музее ковра прошло мероприятие, посвященное 27 годовщине дня трагедии 20 января. На церемонии почтения памяти выступили писатель и публицист, свидетель трагедии Амир Пехлеван, ведущий научный сотрудник института истории имени А. Бакиханова НАНА, доктор философии в области истории Сахиба Будагова, председатель Фонда 20 января Шовги Буньятзаде, председатель благотворительного общественного объединения семей шехидов "Гурур" Наиба Бехбудова, а также художник по ковру Самед Табризли.
На мероприятии гостям был представлен ковер "Садагат" (верность), посвященный жертвам 20 января Ильхаму Аллахвердиеву и Фаризе Набиевой , автором которого является Самед Табризи.
Художественная часть мероприятия сопровождалась выставкой "Шехиды живут", представленной отделом детского музея Азербайджанского музея ковра, отрывком из спектакля "Мой белый голубь" писателя и драматурга Азербайджанского Государственного театра юного зрителя Тамары Велиевой, музыкальной композицией в исполнении учеников центральной школы искусств имени Кара Караева.