Kazanda Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin sərgisi açılıb
7 iyul 2021-ci il tarixində Rusiya Federasiyası Tatarıstan Respublikasında “Kazan Kremli” Muzey-Qoruğunda “Xalça sənəti – mənaların təkamülü” adlı sərginin açılışı olub.
Respublikanın paytaxtında ilk dəfə olaraq Azərbaycan xalçaçılığına, onun ənənələrinə və müasir təcəssümünə həsr olunmuş genişmiqyaslı ekspozisiya təqdim edilib. Beləliklə, Kazan tamaşaçısı üçün xalçaları tarixi bir perspektivdə görmək, ornament və gizli mənalar dünyasına qərq olmaq üçün misilsiz fürsət yaranıb.
Azərbaycan xalçalarının ən dolğun kolleksiyasına malik, dünyanın ilk xalça muzeyi olan Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi (Bakı şəh.) XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəllərində toxunmuş ecazkar klassik xalça nümunələrini nümayiş etdirir. Onların hər biri ornament, rəng tərtibatı və texniki xüsusiyyətlərinə görə müxtəlif regional ənənələri əks etdirən nümunələrdir.
2010-cu ildə YUNESKO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilmiş Azərbaycan xalçaçılıq sənəti günümüzdə davamlı olaraq yeni yanaşmalarla zənginləşsə də, qədim ənənələrini itirmədən inkişaf edir. Müasir rəssamlar qədim sənətkarlığı yeni yollarla inkişaf etdirərək əsərlər yaradırlar. Bu sərgidə təqdim olunan ənənəvi Azərbaycan xalçalarını və CHINGIZ yaradıcı təxəllüsü ilə işləyən Çingiz Babayevin müəllif əsərlərini birləşdirən məhz bu amildir.
Müasir rəssam xalqının ənənələrinin və mədəniyyət normalarının daşıyıcısı olaraq, eskizləri və onların əsasında toxunmuş xalçalarda öz ornament dilini və xalçanın yeni dramaturgiyasını yaratmış olur. Azərbaycan xalçaçılıq ənənələrini təhrif etmədən, müasir sənət nümunələri yaradaraq interpretasiya edir. Beləliklə, klassik əsərlər yeni müəllif xalçaları ilə qarşı-qarşıya qoyulur, bununla da məsafələri və zamanı qət edərək onlarla dialoqa girir. Bu sərgidə təqdim olunan “Saf tarix” installyasiyası sənətkar yaradıcılığının açarı ola bilər. Ornamentsiz, birrəngli, təbii yun çalarlı, “tabula rasa”-nın klassik nümünəsi olan xalça müxtəlif dövrlərin bir çox simvollarını əsrlər ötdükcə itirsə də əbədidir.
Sərgidə təqdim olunan sənədli filmdə CHINGIZ tamaşaçılarla yaradıcılıq prosesinin sirlərini bölüşür, ənənəvi xalçanın fəlsəfəsindən və müasir yozumundan bəhs edir.
Qeyd edək ki, tədbirin açılışında Tatarıstan Respublikasının Mədəniyyət naziri İradə Ayupova, layihənin kuratoru, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Tatarıstan Xalqlar Dostluğu Evinin direktoru İrek Şaripov, Tatarıstan Azərbaycanlıları Regional İctimai Birliyinin sədri Bəhram Mustafayev, “Kazan Kremli” Muzey-Qoruğunun direktor müavini Svetlana Konovalova çıxış edərək sərginin əhəmiyyətindən danışıblar.
Daha sonra qonaqlar sərgi ilə tanış oldular. Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova burada nümayiş etdirilən Quba, Qazax və Qarabağın ənənəvi xalçaları, onların dərin məna kəsb edən ornamentlərinin semantikaları barəsində ətraflı məlumat vermişdir. Rəssam Çingiz Babayev isə müəllifi olduğu xalçalar, onların yaranma tarixçələri və iş prosesi haqqında bəhs etmişdir.

On July 7, 2021, the Historic-Architectural and Art Museum-Reserve The Kazan Kremlin hosted the opening ceremony of the exhibition Carpet Art. Evolution of Meanings.
A large-scale exposition devoted to the Azerbaijani carpet weaving art, its traditions, and contemporary designs was on display for the first time in Kazan. The viewers have a unique opportunity to observe the carpets from a historical perspective, plunge into the world of ornaments and secret meanings.
The Azerbaijan National Carpet Museum, the first museum in the world of its kind, preserving the most complete collection of Azerbaijani carpets worldwide, demonstrates here the amazing traditional masterpieces of carpet weaving art of the 19th and 20th centuries woven in different regions of the country. Every single one of these carpets embodies a particular regional tradition based on their ornamental features, colors, and technical solutions.
The Azerbaijani carpet weaving art, included within the UNESCO Representative List of Intangible Cultural Heritage of Humanity in 2010, is flourishing and is continuously enriched by new trends without losing its ancient traditions. Contemporary artists create original works developing this ancient craft.
The exhibition displays traditional Azerbaijani carpets and author works by Chingiz Babayev, popularly known as CHINGIZ. The contemporary artist, the bearer of traditions and cultural norms of his nation, shows the viewer sketches and carpets designed in his own language of ornaments and new carpet dramaturgy. He interprets them and creates contemporary art avoiding the distortion of Azerbaijani carpet weaving art traditions. This is the way the traditional masterpieces oppose the author’s new carpets, start a dialogue, overcoming distance and time.
The installation Blank History presented at the exhibition can be considered as a key to the artist’s creativity. A carpet without an ornament, monochromatic, in a shade of natural wool, is the starting point, tabula rasa, an appeal to eternity: many symbols of different epochs fall off it over the past centuries.
Another part of the exhibition presents a documentary film, where CHINGIZ shares the secrets of the creative process and speaks about the philosophy of the traditional carpet and its contemporary perception.
Irada Ayupova, Minister of Culture of the Republic of Tatarstan, Shirin Melikova, project curator, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum, Irek Sharipov, Director of the Tatarstan House of Peoples' Friendship, Bahram Mustafayev, Head of the Regional Public Organization of Azerbaijanis in the Republic of Tatarstan, Svetlana Konovalova, Deputy Director of the Historic-Architectural and Art Museum-Reserve The Kazan Kremlin delivered speeches at the opening ceremony and mentioned the importance of the project.
Following, the guests got acquainted with the exhibition. Dr Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum gave detailed information about the displayed traditional Guba, Gazakh, and Karabakh carpets, and the semantics of their deeply significant ornaments. Artist Chingiz Babayev spoke about his carpets, their history and work process.