Muzeyimizin 2020-ci ildə xarici muzeylərlə əməkdaşlıq nəticəsində həyata keçirdiyi nəhəng layihələrdən biri də Moskvada Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyində “Sovet Azərbaycanının sədası. Xalça. Tikmə. Plakat” birgə sərgisi oldu.
Muzeyimizin 2020-ci ildə xarici muzeylərlə əməkdaşlıq nəticəsində həyata keçirdiyi nəhəng layihələrdən biri də Moskvada Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyində “Sovet Azərbaycanının sədası. Xalça. Tikmə. Plakat” birgə sərgisi oldu. Xatırladaq ki, bu sərgidə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyasından 1920-1970-ci illərdə toxunan xalçalar, Dövlət Şərq Xalqları İncəsənəti Muzeyinin kolleksiyasından 1920-1930-cu illərə aid xalçalar, inqilab mövzusunda tikmələr və eskizlər, “Mərcani” Fondunun (Moskva) kolleksiyasından plakatlar daxil olmaqla ümumilikdə 40 eksponat nümayiş etdirilmişdi. Azərbaycanın ənənəvi xalçaçılıq sənətinin YUNESKO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsinin 10 illiyi münaibətilə təşkil edilən sərgi həm Azərbaycanda, həm də Rusiyada böyük maraqla qarşılanmış, kütləvi informasiya vasitələrində geniş işıqlandırılmışdı.

Одним из крупных проектов, реализованных нашим музеем в 2020 году в сотрудничестве с зарубежными музеями, является выставка «Эхо Советского Азербайджана. Ковер. Вышивка. Плакат»
Одним из крупных проектов, реализованных нашим музеем в 2020 году в сотрудничестве с зарубежными музеями, является выставка «Эхо Советского Азербайджана. Ковер. Вышивка. Плакат», проведенная в Москве совместно с Государственным музеем Востока. Напомним, что в ходе этой выставки были продемонстрированы ковры 1920-1970-х годов из коллекции Азербайджанского национального музея ковра, ковры, революционные вышивки и эскизы к ним 1920–1930-х годов из коллекции Государственного музея Востока, плакаты из коллекции фонда Марджани (Москва), в общем количестве 40 экспонатов. Выставка, приуроченная к десятилетию включения традиционного азербайджанского коврового искусства в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, была встречена с большим интересом как в Азербайджане, так и в России и широко освещалась СМИ.