Noyabrın 30-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində məşhur gürcü rəssamı, sənətşünas Nino Kipşidzenin əsərlərindən ibarət “Varlığın fraqmentləri” adlı sərginin açılışı olub.
Noyabrın 30-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində məşhur gürcü rəssamı, sənətşünas Nino Kipşidzenin əsərlərindən ibarət “Varlığın fraqmentləri” adlı sərginin açılışı olub. Muzeyin direktoru Şirin Məlikova tədbirdə çıxış edərək Nino Kipşidze kimi istedadlı rəssamın sərgisinin Bakıda keçirilməsindən böyük məmnunluq duyduğunu bildirib: “Onun əsərlərinə heyran qalmamaq mümkün deyil. Nino Kipşidzenin çoxlu sayda müxtəlif forma və rəngli əsərləri mürəkkəb tekstil mozaikasını təşkil edir. Təqdim olunan əsərlərdə müxtəlif rəngli və fakturalı parça fraqmentlərinin yaratdığı təkrarolunmaz səth vizual olaraq ikiölçülü müstəvini “yarıb keçərək” tamaşaçıya tamamilə yeni, ecazkar, çoxölçülü bir dünyanı açır. Onun əsərləri rəngkarlıq və tekstilin incə, valehedici keçidində yer alır. Sevinirəm ki, biz həmvətənlərimizin bu cür gözəllikləri görməsinə imkan yaratdıq”. Şirin xanım rəssamın əsasən mənzərə və natürmort janrında işlədiyini, onun əsrarəngiz mənzərələrinin lakonikliyi ilə Şərq qravüralarını, bəzən isə hətta memarlıq elementlərini xatırlatdığını vurğulayıb: “Nino Kipşidzenin yaradıcılığında sözün əsl mənasında ləçək-ləçək yığılmış əlvan gül dəstəli natürmortlar olduqca çoxdur. Bununla yanaşı, rəssam fiqurativ kompozisiyalar da yaradır. Sənətkar öz yaradıcılığı ilə gürcü tekstil sənətinin qədim ənənələrini yaşadır”.
Gürcüstanın Azərbaycandakı səfiri Zurab Pataradze Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində gürcü rəssamı Nino Kipşidzenin belə möhtəşəm sərgisinin təşkilini müsbət hadisə kimi qiymətləndirib: “Belə tədbirlərin keçirilməsi Azərbaycan və Gürcüstan arasında mədəni əlaqələri gücləndirir. Bundan sonra da biz birlikdə daha çox tədbirlər keçirəcəyik. Bu tədbirlər strateji tərəfdaşlığımızın, dostluğumuzun bir nümunəsidir”.
Sərginin kuratoru Gürcüstan Milli Muzeyinin baş kuratoru, Tbilisi Dövlət Universitetinin professoru İrina Koşoridze sərgidə nümayiş etdirilən orijinallığı ilə seçilən unikal əsərlərdə gürcü mədəniyyətinin əks olunduğunu bildirib. Tamaşaçıların sərgidən böyük zövq alacağına inandığını vurğulayıb.
Rəssam Nino Kipşidze çıxışında sərginin yüksək səviyyədə təşkil edildiyini, ona xüsusi diqqət, isti münasibət göstərildiyini deyib. O, tədbirin təşkilatçılarına və sərgiyə qatılan qonaqlara minnətdarlığını bildirib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Gürcüstanın Azərbaycandakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən sərgi 22 yanvar 2022-ci il tarixinədək davam edəcək.

30 ноября в Азербайджанском национальном музее ковра состоялось открытие выставки «Фрагменты бытия» известной грузинской художницы и искусствоведа Нино Кипшидзе.
30 ноября в Азербайджанском национальном музее ковра состоялось открытие выставки «Фрагменты бытия» известной грузинской художницы и искусствоведа Нино Кипшидзе. Мероприятие открыла вступительной речью директор музея Ширин Меликова: «Я очень рада, что выставка талантливой грузинской художницы Нино Кипшидзе проходит в Баку. Эти работы просто очаровывают. Созданные из великого множества различных форм и цветов, они представляют собой сложнейшую текстильную мозаику. Фрагменты ткани самой разной расцветки и фактуры создают неповторимую поверхность, визуально «прорывающую» двухмерную плоскость и представляющую зрителям совершенно новый, неповторимый, многомерный мир. Работы Нино Кипшидзе находятся на тонкой грани живописи и текстиля. Я очень рада, что мы создали возможность для наших граждан увидеть эту неописуемую красоту. Ширин ханум также отметила, что большинство работ этой художницы представляют собой пейзажи и натюрморты: «Ее пейзажи в своей лаконичности красочного выражения напоминают восточные гравюры или даже элементы архитектуры. Творчество Нино Кипшидзе изобилует натюрмортами с многоцветными букетами цветов, подобранными в прямом смысле слова лепесток к лепестку, но есть и фигуративные композиции. Ее творчество служит сохранению древних традиций грузинского текстильного искусства».
Посол Грузии в Азербайджане Зураб Патарадзе положительно оценил проведение в АНМК грандиозной выставки грузинской художницы Нино Кипшидзе: «Подобные мероприятия укрепляют культурные связи между Азербайджаном и Грузией. Мы и впредь будем проводить больше совместных мероприятий. Они служат примером нашего стратегического партнерства и дружбы».
Куратор выставки, главный куратор Грузинского национального музея, профессор Тбилисского государственного университета Ирина Кошоридзе отметила отражение грузинской культуры в представленных на выставке оригинальных и уникальных работах. Она выразила уверенность, что зрители получат большое удовольствие от выставки.
Художница Нино Кипшидзе в своем выступлении подчеркнула, что выставка организована на высоком уровне, а также отметила проявленное к ней особое внимание и теплое отношение. Н. Кипшидзе выразила благодарность организаторам и гостям выставки.
Выставка, организованная Министерством культуры Азербайджанской Республики, Азербайджанским национальным музеем ковра и Посольством Грузии в Азербайджане, продлится до 22 января 2022-го года.