Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Bir taleli iki insan” sərgisi açılıb
Aprelin 19-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Yelena və Ucal Haqverdiyevlərin yaradıcılığına həsr olunmuş “Bir taleli iki insan” sərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə sərginin kuratoru, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri, Xalq Rəssamı Fərhad Xəlilov, Mədəniyyət Nazirliyinin Muzey, qalereya və sərgilər şöbəsinin müdiri Nərgiz Abdullayeva, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının katibi, Əməkdar incəsənət xadimi, professor Zemfira Qafarova Yelena və Ucal Haqverdiyevlərin yaradıcılığından danışıblar.
Əməkdar rəssam Yelena Haqverdiyeva tədbirdə iştirak edənlərə, belə bir sərginin təşkilinə görə isə Xalça Muzeyinin rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
Sərgidə ömürləri boyu bir-birinə və onları birləşdirən sənətə sonsuz sevgi ilə bağlı olan iki rəssamın 54 ədəd rəngkarlıq və tətbiqi sənət əsərləri nümayiş etdirilir.
Burada yüksək bədii zövqü, xüsusi fərdi üslubu ilə seçilən Yelena Haqverdiyevanın Səfəvi saray xalçalarını, ov və bağ səhnələrini xatırladan təsvirlərlə, mənzərələr, natürmortlar, sevgililərin obrazları ilə zəngin “Xalça bağları” silsilə əsərləri təqdim olunur.
Sərgidə tamaşaçılar rəngkarlıq və qrafika, monumental rəssamlıq, poeziya, həmçinin tətbiqi sənət üzrə çoxşaxəli yaradıcılığa malik Ucal Haqverdiyevin istedadının yeni aspektləri ilə tanış ola bilərlər. Belə ki, ilk dəfə rəssamın müəllifi olduğu bədii tikmələr, keramika məmulatları, ağac və daş üzərində işləri geniş ictimaiyyətə təqdim edilir. Ucal Haqverdiyevin əsərləri arasında müqəddəslərin ikonoqrafiyası, İtaliya İntibahı üslubunda yaratdığı həyat yoldaşı Yelenanın portretləri, süjetli səhnələr və böyük modernist rəssamların əsərləri ilə assosiasiya doğuran kompozisiyalar üstünlük təşkil edir. Onun keramika və ağacdan əsərlərinin böyük əksəriyyəti isə heyvan təsvirləridir.
Açılış mərasimində layihə çərçivəsində 3 dildə hazırlanmış “Bir taleli iki insan” adlı kataloqun təqdimatı da keçirilib. Tədbirdə həmçinin Haqverdiyevlər ailəsinin arxiv fotolarından ibarət video-çarx nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, iyunun 19-dək davam edəcək sərgi çərçivəsində muhazirələr, ustad dərsləri keçiriləcək.

The Azerbaijan National Carpet Museum hosted the opening of the exhibition Two Hearts One Destiny
On April 19, the Azerbaijan National Carpet Museum hosted the opening of the exhibition Two Hearts One Destiny, representing the creativity of Ujal Hagverdiyev and Elena Hagverdiyeva, remarkable Azerbaijani artists and an amazing couple secured in each other’s love and art journey through life together.
Curator Dr Shirin Melikova, Director of the ANCM, People's Artist Farhad Khalilov, Chair of the Union of Artists of Azerbaijan, Nargiz Abdullayeva, Head of the Museum, Gallery, and Exhibitions Department of the Ministry for Culture of the Republic of Azerbaijan, Prof. Zemfira Gafarova, Secretary of the Union of Composers of Azerbaijan, Honored Art Worker of Azerbaijan, spoke about the oeuvre of Elena and Ujal.
Elena Hagverdiyeva, Honored Artist of Azerbaijan greeted the guests and thanked the ANCM for organizing the exhibition.
The exhibition features 54 paintings and works of decorative and applied art. These include a series of paintings Carpet Gardens by Elena Hagverdiyeva. They narrate scenes reminiscent of luxurious Safavid palace carpets, hunting and garden carpets, illustrating landscapes, still life, and portraits of lovers. The show presents a never-seen-before facet of Ujal Hagverdiyev's strikingly versatile creativity in painting and graphics, murals, poetry, and applied art. Among them are embroidery, ceramics, stone and woodwork. The iconographic images of saints, portraits of his wife and muse Elena in the Italian Renaissance style, tableau vivant, and compositions that evoke associations with the works of the great modern artists constitute the majority of this direction of his creativity. Many of his ceramics and woodwork figure images of animals.
During the opening, the ANCM presented the catalog Two Hearts One Destiny published in three languages as part of the project.