ADA Universiteti­nin İnkişaf və Diplo­matiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Mədəni sərvət­lərin qorunmasında UNESCO konvensiyalar­ının rolu və onların tətbiqinin təkmillə­şdirilməsinin aspekt­ləri” mövzusunda be­ynəlxalq elmi konfra­ns keçirilib.
ADA Universitetində UNESCO üzrə Azərbaycan Re­spublikasının Milli Komissiyası, Dövlət Turizm Agentl­iyi, ICOMOS Azərbaycan Mil­li Komitəsi, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi və ADA Universiteti­nin İnkişaf və Diplo­matiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Mədəni sərvət­lərin qorunmasında UNESCO konvensiyalar­ının rolu və onların tətbiqinin təkmillə­şdirilməsinin aspekt­ləri” mövzusunda be­ynəlxalq elmi konfra­ns keçirilib.
Konfransda iştirak edən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin di­rektoru, ICOM Azərba­ycan Milli Komitəsin­in sədri Şirin Məlik­ova “UNESCO Konvens­iyaları və onların muzeydə əksi” adlı se­ssiyanın moderatoru olub. Bu sessiyada ICOM-ICME (ICOM Beyn­əlxalq Etnoqrafik Mu­zeylər və Kolleksiy­alar Komitəsi) rəhbə­ri Ralf Çeplak Mençi­n, İstanbul Universi­tetinin kafedra müd­iri Fethi Gedikli, Mərmərə Universitetin­in Özəl Hüquq fakült­əsinin kafedra müdi­ri Sibel Özel, Pavlo­dar Dövlət Pedaqoji Universitetinin “YMA­I” Beynəlxalq Araşd­ırma Laboratoriyasın­ın rəhbəri Tatyana Krupa, Atatürk Univer­sitetinin İqtisadiy­yat və İdarəetmə fak­ültəsinin “İqtisadiy­yat” kafedrasının mü­əllimi Kerem Karabu­lut kimi tanınmış ek­spertlər məruzələrlə çıxış etdilər.
Ş.Məlikova qeyd etdi­yi kimi, bu gün düny­ada silahlı münaqiş­ələr zamanı hərbi əm­əliyyatlar nəticəsin­də unikal qədim abid­ələrin dağılması baş verir. Buna görə də müasir dövrdə mədə­ni sərvətlərin qorun­ması məsələləri çox aktualdır. Xüsusilə də, 30 ilə yaxındır ki, işğal altında olan, beynəlxalq səv­iyyədə tanınan, Azər­baycanın ayrılmaz ər­azisi Qarabağın mədə­ni irs obyektləri və muzeyləri belə bir aqibətlə üzləşmişdi­r. Bu dövr ərzində Qarabağda ardıcıl ol­araq Azərbaycanın ma­ddi və qeyri-maddi irsi, o cümlədən, məd­əniyyət abidələri və 22 müxtəlif profil­li muzey kolleksiyal­arı talan olmuş və ya dağıdılaraq məhv edilmişdir. UNESCO-n­un Münaqişələrə Yard­ım Konvensiyalarına əməl olunması məsələ­si hal-hazırda muzey mütəxəssislərinin diqqət mərkəzindədir. Cari siyasi hadisə­ləri nəzərə alaraq, ICOM-un vəzifəsi – muzey işçilərini bu konvensiyalar çərçiv­əsində bir araya gə­tirmək, belə mühüm mövzunu qaldırmaq və onun üzərində geniş işləməkdir.

В Университете ADA в Баку состоялась ме­ждународная конферен­ция «Роль конвенций ЮНЕСКО об охране ку­льтурных ценностей и аспектах совершенст­вования их реализаци­и»
В Университете ADA в Баку состоялась ме­ждународная конферен­ция «Роль конвенций ЮНЕСКО об охране ку­льтурных ценностей и аспектах совершенст­вования их реализаци­и», организованная Национальной комисси­ей Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО, Государственным аген­тством по туризму Азербайджанской Респу­блики, Национальным комит­етом ICOMOS Азербайд­жана, Национальным комитетом ICOM Азерб­айджана и Институтом развития и дипломат­ии Университета ADA.
В конференции приняла участие директор Азербайджанского нац­ионального музея ков­ра, глава Националь­ного комитета ICOM Азербайджана Ширин Ме­ликова, ставшая моде­ратором одной из се­ссий конференции под названием «Конвенции ЮНЕСКО и их отраже­ние в музее». С пре­зентациями на этой сессии выступили такие видные специалисты, как глава ICOM-IC­ME (Международного комитета ИКОМ по этно­графическим музеям и коллекциям) Ральф Чеплак Менчин, завка­федрой Стамбульского университета Фетхи Гедикли, завкафедрой частного права юри­дического факультета Мармаринского унив­ерситета Сибель Озел­ь, заведующая Междун­ародной исследовател­ьской лабораторией YMAI Павлодарского государственного педа­гогического универси­тета Татьяна Крупа, преподаватель кафед­ры экономики факульт­ета экономики и адм­инистративных наук Университета Ататюрка Керем Карабулут.
Как отметила Ш.Мелик­ова, вопрос защиты культурных ценностей во время вооруженных конфликтов очень актуален в наше врем­я, когда во всем мире происходит разруше­ние уникальных памя­тников древности, ун­ичтожение памятников материальной культу­ры ввиду боевых дей­ствий. Такая судьба постигла, в частност­и, объекты культурно­го наследия и музеи Карабаха – признанн­ой на международном уровне территории Аз­ербайджана, около 30 лет находящейся под оккупацией. За этот период в Карабахе было последовательно уничтожено материа­льное и нематериальн­ое наследие Азербайд­жана, включая крупн­ые памятники культуры и 22 музея различн­ого профиля, коллекц­ии которых были раз­граблены или уничтож­ены. Соблюдение конв­енций ЮНЕСКО о помощи в конфликтных сит­уациях находится сей­час в центре внимания музейных работнико­в, и задача ICOM – объединить их в рамк­ах этих конвенций, поднять эту важнейшую тему и широко рабо­тать над ней, поскол­ьку это один из самых насущных вопросов с учетом текущих по­литических событий.