Lətif Kərimov Azərbaycanın görkəmli vətəndaşı, alimi, sənətkarı, xalça ustası, “Azərbaycan xalçası” kimi fundamental əsərin müəllifidir. O, 1906-cı ildə Azərbaycanın qədim diyarlarından biri olan Şuşa şəhərində anadan olub. Onun atası Məşədi Hüseyn papaqçı, anası Telli Hacı Nəsib qızı isə Qarabağın tanınmış xalçaçılarından biri olub.
1912-ci ildə Kərimovlar ailəsi İranın Məşhəd şəhərinə köçmüşlər. Burada Lətif Kərimov klassik Şərq sənəti olan kalliqrafiya üzrə təhsil almaqla yanaşı, rəssamlıq bacarığını da təkmilləşdirmişdir.1922-ci ildə məktəbi bitirdikdən sonra o, Mirzə Hüseyn Ələkbərzadənin xalça emalatxanasında əvvəlcə təlimatçı köməkçisi, sonra təlimatçı, daha sonra isə rəssam kimi fəaliyyət göstərərək püxtələşmiş və xalça sənətinə mükəmməl yiyələnmişdir. 1929-cu ildə Azərbaycana qayıdan Lətif Kərimov bir müddət sonra “Azərxalça” Elmi Yaradıcılıq İstehsalat Birliyində çalışmışdır.
Lətif Kərimov 1930-cu illərdə kütləvi istehsalın başlandığı bir dönəmdə xalq ənənələrinə əsaslanaraq klassik xalça rəsmləri hazırladı və xalça sənətinə bir sıra yeniliklər gətirdi.
1937-ci ildə Lətif Kərimovun təşəbbüsü ilə Bakıda Mərkəzi boyaqçılıq emalatxanası yaradılmışdı. Rəssam ilk dəfə olaraq xalça üçün rəng şkalasını yaratmışdı.
O, 1945-ci ildən ömrünün sonlarına kimi Azərbaycan SSR EA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun dekorativ-tətbiqi sənət şöbəsinə (1984-cü ildən etibarən isə xalça sənəti şöbəsinə) rəhbərlik etmişdir. Lətif Kərimova “Azərbaycan xalçalarında ornamentlərin mənşəyi” əsərinə görə 1950-ci ildə sənətşünaslıq namizədi alimlik dərəcəsi verilmişdir.
L. Kərimovun xidmətləri dövlət tərəfindən də yüksək qiymətləndirilib. Belə ki, o, 1950-ci ildə SSRİ Dövlət mükafatına, 1955-ci ildə Əməkdar İncəsənət Xadimi, 1960-cı ildə isə Xalq Rəssamı fəxri adına layiq görülmüşdür.
Lətif Kərimov ilk olaraq xalçaçılıq sənətinin özəl dəyəri, onun xalqın tarixi mədəniyyəti ilə qədim bağlılığı haqqında fikir söyləmişdir. Sənətkar Azərbaycan xalçalarının bir çox unudulmuş milli ornament növlərini və kompozisiyalarını bərpa etmişdir. Lətif Kərimovun xalq ənənələrinin dirçəlməsi, inkişafı və zənginləşməsində rolu olduqca böyükdür. Sənətkarın Azərbaycan xalçasının identiklik meyarlarının dürüst müəyyənləşdirilməsində də əməyi əvəzsizdir. Lətif Kərimov xalçaçılıq sənətinin başlıca bədii istiqamətlərini, onların üslub xüsusiyyətlərini müəyyən etmiş, Azərbaycan xalçalarının dəqiq təsnifatını vermişdir ki, bu da onun “Azərbaycan xalçası” üçcildlik fundamental kitabında öz əksini tapmışdır. Azərbaycan xalçalarını uzun müddət Şərq xalçalarının ümumi kütləsindən ayırmır və ya onları “Qafqaz xalçası” termini ilə müəyyən edirdilər. Lətif Kərimovun elmi araşdırmaları bu inciləri vətənə qaytardı, sübut etdi ki, dünya muzeylərində “Qafqaz xalçaları” adlandırılan xalçaların azı doxsan faizi Azərbaycan xalçalarıdır.
1967-ci ildə Lətif Kərimovun təşəbbüsü ilə Bakıda unikal muzeyin – Azərbaycan Xalça Muzeyinin əsası qoyulmuş, 26 il sonra isə muzeyə milli mədəniyyət və incəsənətinin görkəmli xadimi Lətif Kərimovun adı verilmişdir. Muzey yarandığı vaxt dünyada xalçaların qorunub saxlanıldığı, öyrənildiyi, sərgiləndiyi yeganə müəssisə idi. Bu mədəniyyət ocağında xalqımızın qiymətsiz sərvəti olan Azərbaycan xalçalarının və xalça məmulatlarının ən mötəbər və rəngarəng kolleksiyası qorunur, tədqiq olunur və nümayiş etdirilir.
Böyük xalçaçı rəssam uzun illər M. A. Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunda (indiki Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti) xalça sənəti üzrə pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmuşdur.
Lətif Kərimov çoxsaylı xalça çeşniləri, bir sıra memarlıq tikililərinin bədii tərtibatı, divar bəzəkləri, zərgərlik əsərləri, parça naxışları və digər nümunələrin müəllifidir.

Latif Karimov is an outstanding citizen of the nation, scientist, artist, carpet weaver, and author of the essential work Azerbaijani Carpet. He was born in 1906 in Shusha, the ancient city of Azerbaijan. His father, Mashhadi Huseyn, was a hatter, and his mother, Telli Hajinasib gizi, was one of Karabakh’s well-known weavers.
In 1912, the Karimov family moved to Mashhad, a city in Iran. Here, L. Karimov improved his painting skills by studying the classical oriental art of calligraphy, After finishing school in 1922, at the carpet workshop of Mirza Alakbar Huseynzadeh, Karimov first worked as an instructor’s assistant, then as an instructor, and later as an artist. After returning to Azerbaijan in 1929, he worked at Azerkhalcha Scientific and Creative Production Association.
In the 1930s, when a period of mass production started, Karimov drew classical carpet sketches and brought a number of innovations into the art of carpet weaving.
In 1937, on the initiative of Latif Karimov, the Central Dyeing Workshop in Baku opened. He was the first to create a scale of colors for carpets.
From 1945 until the end of his life, L. Karimov was the Head of the Decorative and Applied Art Department (from 1984 - Department of Carpet Art) at the Architecture and Art Institute of the National Academy of Sciences of Azerbaijan SSR. In 1950 he received his PhD in Art for his work Source of Ornaments on Azerbaijani Carpets.
Karimov was highly appreciated by the government. He was awarded the USSR State Prize in 1950, Honored Worker of Art in 1955, and People’s Artist in 1960.
Latif Karimov first expressed the idea of carpet art’s intrinsic value, and his deep connection to the ancient historical culture of his people. The master retrieved many Azerbaijani carpet ornaments and compositions that had been lost. Latif Karimov’s role in the revival, development, and enrichment of national traditions is therefore immense. Moreover, his formulation of clear criteria for identifying Azerbaijani carpets is invaluable. L. Karimov highlighted the main artistic trends in carpet art and their stylistic features, giving a clear classification of Azerbaijani carpets, as reflected in his indispensable three-volume book, Azerbaijani Carpet. For a long time Azerbaijan carpets were subsumed within the realm of oriental carpets, or they were defined with term “Caucasian.” L. Karimov’s scientific research returned these masterpieces home, proving that at least 90% of so-called Caucasian carpets, which are today in museums around the world, are Azerbaijani.
In 1967, the Azerbaijan Carpet Museum –– a unique museum in Baku –– was established on the initiative of Latif Karimov, and 26 years later, the museum took the name of this outstanding figure of art and culture. Since the time of its inception, the museum has been the only institution in the world where the most representative and diverse collection of Azerbaijani carpets and carpet items has been stored, studied, and displayed – a priceless national heritage of the people.
For many years, the prominent carpet artist worked as a teacher of carpet weaving art at Azerbaijan State Art Institute named after M. A. Aliyev (now Azerbaijan State University of Culture and Art).