Lətif Kərimov Azərbaycanın görkəmli vətəndaşı, alimi, sənətkarı, xalça ustası, “Azərbaycan xalçası” kimi fundamental əsərin müəllifidir. O, 1906-cı ildə Azərbaycanın qədim diyarlarından biri olan Şuşa şəhərində anadan olub. Onun atası Məşədi Hüseyn papaqçı, anası Telli Hacı Nəsib qızı isə Qarabağın tanınmış xalçaçılarından biri olub.
1912-ci ildə Kərimovlar ailəsi İranın Məşhəd şəhərinə köçmüşlər. Burada Lətif Kərimov klassik Şərq sənəti olan kalliqrafiya üzrə təhsil almaqla yanaşı, rəssamlıq bacarığını da təkmilləşdirmişdir.1922-ci ildə məktəbi bitirdikdən sonra o, Mirzə Hüseyn Ələkbərzadənin xalça emalatxanasında əvvəlcə təlimatçı köməkçisi, sonra təlimatçı, daha sonra isə rəssam kimi fəaliyyət göstərərək püxtələşmiş və xalça sənətinə mükəmməl yiyələnmişdir. 1929-cu ildə Azərbaycana qayıdan Lətif Kərimov bir müddət sonra “Azərxalça” Elmi Yaradıcılıq İstehsalat Birliyində çalışmışdır.
Lətif Kərimov 1930-cu illərdə kütləvi istehsalın başlandığı bir dönəmdə xalq ənənələrinə əsaslanaraq klassik xalça rəsmləri hazırladı və xalça sənətinə bir sıra yeniliklər gətirdi.
1937-ci ildə Lətif Kərimovun təşəbbüsü ilə Bakıda Mərkəzi boyaqçılıq emalatxanası yaradılmışdı. Rəssam ilk dəfə olaraq xalça üçün rəng şkalasını yaratmışdı.
O, 1945-ci ildən ömrünün sonlarına kimi Azərbaycan SSR EA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun dekorativ-tətbiqi sənət şöbəsinə (1984-cü ildən etibarən isə xalça sənəti şöbəsinə) rəhbərlik etmişdir. Lətif Kərimova “Azərbaycan xalçalarında ornamentlərin mənşəyi” əsərinə görə 1950-ci ildə sənətşünaslıq namizədi alimlik dərəcəsi verilmişdir.
L. Kərimovun xidmətləri dövlət tərəfindən də yüksək qiymətləndirilib. Belə ki, o, 1950-ci ildə SSRİ Dövlət mükafatına, 1955-ci ildə Əməkdar İncəsənət Xadimi, 1960-cı ildə isə Xalq Rəssamı fəxri adına layiq görülmüşdür.
Lətif Kərimov ilk olaraq xalçaçılıq sənətinin özəl dəyəri, onun xalqın tarixi mədəniyyəti ilə qədim bağlılığı haqqında fikir söyləmişdir. Sənətkar Azərbaycan xalçalarının bir çox unudulmuş milli ornament növlərini və kompozisiyalarını bərpa etmişdir. Lətif Kərimovun xalq ənənələrinin dirçəlməsi, inkişafı və zənginləşməsində rolu olduqca böyükdür. Sənətkarın Azərbaycan xalçasının identiklik meyarlarının dürüst müəyyənləşdirilməsində də əməyi əvəzsizdir. Lətif Kərimov xalçaçılıq sənətinin başlıca bədii istiqamətlərini, onların üslub xüsusiyyətlərini müəyyən etmiş, Azərbaycan xalçalarının dəqiq təsnifatını vermişdir ki, bu da onun “Azərbaycan xalçası” üçcildlik fundamental kitabında öz əksini tapmışdır. Azərbaycan xalçalarını uzun müddət Şərq xalçalarının ümumi kütləsindən ayırmır və ya onları “Qafqaz xalçası” termini ilə müəyyən edirdilər. Lətif Kərimovun elmi araşdırmaları bu inciləri vətənə qaytardı, sübut etdi ki, dünya muzeylərində “Qafqaz xalçaları” adlandırılan xalçaların azı doxsan faizi Azərbaycan xalçalarıdır.
1967-ci ildə Lətif Kərimovun təşəbbüsü ilə Bakıda unikal muzeyin – Azərbaycan Xalça Muzeyinin əsası qoyulmuş, 26 il sonra isə muzeyə milli mədəniyyət və incəsənətinin görkəmli xadimi Lətif Kərimovun adı verilmişdir. Muzey yarandığı vaxt dünyada xalçaların qorunub saxlanıldığı, öyrənildiyi, sərgiləndiyi yeganə müəssisə idi. Bu mədəniyyət ocağında xalqımızın qiymətsiz sərvəti olan Azərbaycan xalçalarının və xalça məmulatlarının ən mötəbər və rəngarəng kolleksiyası qorunur, tədqiq olunur və nümayiş etdirilir.
Böyük xalçaçı rəssam uzun illər M. A. Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunda (indiki Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti) xalça sənəti üzrə pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmuşdur.
Lətif Kərimov çoxsaylı xalça çeşniləri, bir sıra memarlıq tikililərinin bədii tərtibatı, divar bəzəkləri, zərgərlik əsərləri, parça naxışları və digər nümunələrin müəllifidir.

Лятиф Керимов является выдающимся гражданином Азербайджана, ученым, мастером коврового искусства, автором фундаментального произведения «Азербайджанский ковер». Он родился в 1906 году в одном из древнейших краев Азербайджана – городе Шуша. Отец его Мешеди Гусейн оглу был шапочником, а мать – Телли Гаджи Насиб гызы – одним из самых известных ковроделов Карабаха.
В 1912 году семья Керимовых переезжает в иранский город Мешхед. Обучаясь здесь классическому восточному искусству каллиграфии, Лятиф Керимов также совершенствует свои художественные навыки. В 1922 году окончив школу, Лятиф Керимов начинает работать в мастерской Гусейна Алекперзаде в качестве помощника инструктора, затем инструктором, позже, работая художником, в совершенстве осваивает ковровое искусство. Вернувшись в 1929 году в Азербайджан, Лятиф Керимов начинает работать в научно-творческом производственном объединении «Азерхалча».
В 1930 годах, в период развития массового производства, опираясь на народные традиции, создает классические рисунки ковров и привносит много новшеств в ковровое искусство.
В 1937 году по инициативе Лятифа Керимова в Баку была создана красильная мастерская. Также художник впервые создает шкалу цветов.
С 1945 года до конца жизни он заведует отделом декоративно-прикладного искусства (с 1984 года отдел коврового искусства) Института архитектуры и искусств Академии наук Азербайджанской ССР. В 1950 году за произведение «Происхождение орнаментов азербайджанских ковров» Лятифу Керимову была присвоена ученая степень кандидата искусствоведения.
Заслуги Л. Керимова были высоко оценены государством. Таким образом, в 1950 году он был удостоен Государственной премии СССР, в 1955 почетного звания Заслуженного деятеля искусств, в 1960 году звания Народного художника.
Лятиф Керимов отмечал своеобразную ценность коврового искусства, его древнюю связь с историей народа. Мастер возродил многие виды национального орнамента и национальных композиций азербайджанского ковра. Велика его роль в возрождении, развитии и обогащении народных традиций. Также незаменим его вклад в точное определение критериев идентичности азербайджанских ковров. Лятиф Керимов определил основные художественные направления коврового искусства, особенности художественного стиля ковров, дал точную классификацию азербайджанских ковров; все это нашло отражение в его трехтомном фундаментальном произведении «Азербайджанский ковер». Долгое время азербайджанские ковры не выделяли из общей массы восточных ковров, определяя их термином «Кавказские ковры». В результате научных исследований Лятифа Керимова эти образцы азербайджанского искусства были возвращены Родине. Он доказал, что девяносто процентов ковров, именуемых в музеях мирах «Кавказские ковры», являются азербайджанскими коврами.
В 1967 году по инициативе Лятифа Керимова в Баку был основан уникальный музей – Азербайджанский музей ковра. И спустя 26 лет музею было присвоено имя заслуженного деятеля национальной культуры и национального искусства Азербайджана Лятифа Керимова. На момент основания музей являлся единственным учреждением, в котором хранились, изучались и экспонировались ковры. Этот очаг культуры и по сей день хранит, исследует и представляет самые респектабельные и красочные коллекции азербайджанских ковров и ковровых изделий.
Долгие годы выдающийся художник занимался педагогической деятельностью, преподавал ковровое искусство в Азербайджанском государственном институте искусств имени М. А. Алиева (нынешний Азербайджанский государственный университет культуры и искусств).
Лятиф Керимов является автором многочисленных ковровых эскизов, художественного оформления ряда архитектурных строений, декораций стен, произведений ювелирного искусства, узоров тканей и других образцов.