Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Göyün yeddinci qatı” sərgisi açılıb
Martın 10-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Əməkdar rəssam İnna Kostinanın “Göyün yeddinci qatı” fərdi yubiley sərgisinin açılışı olub.
Sərgidə müəllifin yaradıcılığının əsas istiqamətini təşkil edən zərif ipək üzərində rəsmləri – batika sənəti nümunələri, eyni zamanda rəngkarlıq əsərləri və instalyasiyası yer alır. Ekspozisiyada öz fərdi üslubu ilə seçilən rəssamın sirli dünyasını, doğma yurdu Azərbaycana xüsusi bağlılığını əks etdirən 14 əsəri nümayiş etdirilir.
İnna Kostinanın böyük sevgi və yaradıcılıq fədakarlığı ilə ərsəyə gətirdiyi əsərlərdən ibarət sərgi həm də inklüziv xarakter daşıyır. Burada həmçinin onun görmə qabiliyyəti məhdud insanlar üçün yaratdığı kiçik ölçülü rəsmlər – taktil batika nümunələri sərgilənir və bu eksponatların yanında brayl şrifti ilə onlarla bağlı mətnlər yerləşdirilib. Muzey tərəfindən sərgidə nümayiş olunan əsərlərdən ibarət kataloq da çap olunub.

Azerbaijan National Carpet Museum Hosted the Opening Ceremony of the Exhibition Over the Moon
Anniversary exhibition Over the Moon by Inna Kostina, Honored Artist, opened at the Azerbaijan National Carpet Museum on March 10.
The exhibition presents the artist’s paintings on delicate silk – specimens of batik art, and a painting and an installation, which are the main direction of her artistry. The exhibition features 14 artworks by Inna Kostina, who is recognised by her peculiar style, reflecting the mysterious world and her unique connection with her Motherland, Azerbaijan.
This exhibition is an inclusive project. A tactile display of small specimens of batik art, accompanied with the explanations in Braille and presented here, are created distinctly for visually impaired individuals. The museum also issued a catalogue of the artworks featured at the exhibition.