Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Tarixin salnaməsi” sərgisi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar 5 may tarixində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi “Tarixin salnaməsi” adlı sərgini və “Milli sərvətimiz” adlı sənədli filmi ictimaiyyətə təqdim etdi.
Açılışda Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirinin müavini, Xalq artisti Murad Hüseynov, Azərbaycan Respublikasının UNESCO üzrə Milli Komissiyanın baş katibi Seymur Fətəliyev və Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun koordinatoru Selçuk Karakılıç çıxış etdi.
Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Tarixin salnaməsi” adlı sərgidə nümayiş olunan dərin fəlsəfi məna kəsb edən və orijinal kompozisiyaya malik xalçanın ideya müəllifi Şirin Məlikovadır. Muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsində toxunan bu sənətkarlıq nümunəsinin leytmotivi Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Mən həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam” kəlamıdır. Xalçanın bədii quruluşunda dahi şəxsiyyətin hakimiyyətdə olduğu bütün dövrlərdə Azərbaycan mədəniyyətinə, xalqımızın milli irsinə, xüsusilə də xalça sənətinə böyük diqqət və qayğısı simvolik dildə öz əksini tapıb. Bu unikal sənət nümunəsinin əsas elementi olan ağac isə soy-kökümüzün rəmzi kimi təqdim olunub.
Əməkdar rəssam Taryel Bəşirovun eskizi əsasında, muzeyin toxucuları tərəfindən ərsəyə gətirilən “Tarixin salnaməsi” xalçasının toxunmasında 100 rəng çalarında yun və ipək iplərdən istifadə olunub.
Sərgidə təqdim edilən xalçanın zəngin kompozisiyasını təşkil edən təsvir və ornamentləri canlandırmaq məqsədilə Qobustan qayaüstü rəsmlərinin, ov səhnələrinin, “Yallı” milli rəqsinin, el ağsaqqalı Dədə Qorqudun, xalq qəhrəmanı Koroğlunun, Azərbaycanın üçrəngli bayrağının, görkəmli mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin poemasından, həmçinin dahi lider Heydər Əliyevdən sitatların, Novruz bayramının əsas atributu olan səməninin, alov rəmzi olan butanın, müqəddəs ağacın və digər elementlərin animasiya videosundan ibarət videoproyeksiya nümayiş olunur.
Həmçinin, sərgidə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Milli sərvətimiz” adlı sənədli film təqdim edildi. Ulu Öndərin ölkəmizdə bütün sahələrin, o cümlədən, mədəniyyətin, incəsənətin, eləcə də Azərbaycan xalça sənətinin inkişafına göstərdiyi böyük diqqət və qayğını əks etdirən sənədli filmin istehsalında müxtəlif mənbələrdən toplanmış nadir kino və fotoxronika arxivlərindən istifadə olunub. Burada Lətif Kərimov, Kamil Əliyev kimi görkəmli xalçaçı-rəssamlar haqqında kadrlar, həmçinin 1983-cü ildə Bakıda keçirilmiş Şərq Xalça Sənəti üzrə I Beynəlxalq Simpoziumundan görüntülər yer alıb.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi tərəfindən hazırlanmış “Milli sərvətimiz” adlı filmin ideya müəllifi Əməkdar mədəniyyət işçisi Şirin Məlikova, rejissoru Mübariz Nağıyevdir.

“Chronicle of History” exhibition dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev at the National Carpet Museum of Azerbaijan
According to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, in connection with the declaration of 2023 the “Year of Heydar Aliyev”, on May 5, the Azerbaijan National Carpet Museum presented the exhibition “Chronicle of History” and the documentary film “Our National Wealth” to the public.
Dr. Shirin Melikova, the Director of the National Carpet Museum of Azerbaijan, Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, People’s Artist Murad Huseynov, General Secretary of the National Commission for UNESCO of the Republic of Azerbaijan Seymur Fataliyev and coordinator of the Baku Yunus Amre Institute Selchuk Karakilich spoke at the opening.
Shirin Melikova is the author of the idea of the carpet with deep philosophical meaning and original composition, displayed in the "Chronicle of History" exhibition, dedicated to the 100th anniversary of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, whose quote “I have been always proud and I am proud today of being Azerbaijani” is the leitmotif of this craft sample, woven in the museum’s Traditional Technologies Department. The artistic structure of the carpet symbolically reflects the great attention and care, paid by the genius personality to the Azerbaijani culture, national heritage, and especially the carpet art throughout different periods while Heydar Aliyev was in office. The tree, which is the main element of this unique artwork is presented as a symbol of our roots and lineage.
The carpet “Chronicle of History”, woven by the museum weavers, based on the sketch by Taryer Bashirov, Honored Artist of Azerbaijan, is created using woolen and silk threads of 100 shades.
The exhibition will also feature a video projection in order to emphasize the images and ornaments of carpet’s rich composition. The viewers will behold the animation video of Gobustan Rock Art, hunting scenes, national “Yalli” dance, elder Dede Korkut, national hero Koroghlu, Azerbaijani tricolor flag, samani, the main attribute of Novruz Holiday, buta, the main symbol of fire, saint tree, quotes from the outstanding philosopher Nizami Ganjavi’s poem and a statement by a genius leader Heydar Aliyev.
Also, a documentary film entitled “Our National Heritage” dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev was presented at the exhibition. The documentary, reflecting Heydar Aliyev’s great attention and care for every field in our country, including culture, art, as well as Azerbaijani carpet art is created with the use of rare video footage and photo chronicle from different sources. The film features videos about outstanding carpet artists Latif Karimov Kamil Aliyev, and the First International Symposium on Eastern Carpet Art, held in Baku in 1983.
The author of the documentary idea, created by ANCM is Dr. Shirin Melikova, Honored Cultural Worker. The film is directed by Mubariz Naghiyev.