Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Tarixin salnaməsi” sərgisi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar 5 may tarixində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi “Tarixin salnaməsi” adlı sərgini və “Milli sərvətimiz” adlı sənədli filmi ictimaiyyətə təqdim etdi.
Açılışda Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirinin müavini, Xalq artisti Murad Hüseynov, Azərbaycan Respublikasının UNESCO üzrə Milli Komissiyanın baş katibi Seymur Fətəliyev və Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun koordinatoru Selçuk Karakılıç çıxış etdi.
Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Tarixin salnaməsi” adlı sərgidə nümayiş olunan dərin fəlsəfi məna kəsb edən və orijinal kompozisiyaya malik xalçanın ideya müəllifi Şirin Məlikovadır. Muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsində toxunan bu sənətkarlıq nümunəsinin leytmotivi Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Mən həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam” kəlamıdır. Xalçanın bədii quruluşunda dahi şəxsiyyətin hakimiyyətdə olduğu bütün dövrlərdə Azərbaycan mədəniyyətinə, xalqımızın milli irsinə, xüsusilə də xalça sənətinə böyük diqqət və qayğısı simvolik dildə öz əksini tapıb. Bu unikal sənət nümunəsinin əsas elementi olan ağac isə soy-kökümüzün rəmzi kimi təqdim olunub.
Əməkdar rəssam Taryel Bəşirovun eskizi əsasında, muzeyin toxucuları tərəfindən ərsəyə gətirilən “Tarixin salnaməsi” xalçasının toxunmasında 100 rəng çalarında yun və ipək iplərdən istifadə olunub.
Sərgidə təqdim edilən xalçanın zəngin kompozisiyasını təşkil edən təsvir və ornamentləri canlandırmaq məqsədilə Qobustan qayaüstü rəsmlərinin, ov səhnələrinin, “Yallı” milli rəqsinin, el ağsaqqalı Dədə Qorqudun, xalq qəhrəmanı Koroğlunun, Azərbaycanın üçrəngli bayrağının, görkəmli mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin poemasından, həmçinin dahi lider Heydər Əliyevdən sitatların, Novruz bayramının əsas atributu olan səməninin, alov rəmzi olan butanın, müqəddəs ağacın və digər elementlərin animasiya videosundan ibarət videoproyeksiya nümayiş olunur.
Həmçinin, sərgidə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Milli sərvətimiz” adlı sənədli film təqdim edildi. Ulu Öndərin ölkəmizdə bütün sahələrin, o cümlədən, mədəniyyətin, incəsənətin, eləcə də Azərbaycan xalça sənətinin inkişafına göstərdiyi böyük diqqət və qayğını əks etdirən sənədli filmin istehsalında müxtəlif mənbələrdən toplanmış nadir kino və fotoxronika arxivlərindən istifadə olunub. Burada Lətif Kərimov, Kamil Əliyev kimi görkəmli xalçaçı-rəssamlar haqqında kadrlar, həmçinin 1983-cü ildə Bakıda keçirilmiş Şərq Xalça Sənəti üzrə I Beynəlxalq Simpoziumundan görüntülər yer alıb.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi tərəfindən hazırlanmış “Milli sərvətimiz” adlı filmin ideya müəllifi Əməkdar mədəniyyət işçisi Şirin Məlikova, rejissoru Mübariz Nağıyevdir.

В Азербайджанском национальном музее ковра состоялось открытие выставки «Летопись истории», посвященной 100-летию Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева
5 мая Азербайджанский национальный музей ковра представил общественности выставку «Летопись истории» и документальный фильм «Национальное достояние», созданные в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева об объявлении 2023 года Годом Гейдара Алиева.
На церемонии открытия выступили: директор Азербайджанского национального музея ковра Ширин Меликова, заместитель министра культуры Азербайджанской Республики, народный артист Мурад Гусейнов, генеральный секретарь Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО Сеймур Фаталиев и координатор Бакинского института Юнуса Эмре Сельджук Каракылыч.
Автором идеи ковра с оригинальной композицией, имеющей глубокий философский смысл, представленного на выставке «Летопись истории», приуроченной к 100-летию со дня рождения Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, является Ширин Меликова. Лейтмотивом композиции данного ковра, сотканного в отделе традиционных технологий музея, стали слова великого лидера Гейдара Алиева: «Я всегда гордился и горжусь тем, что я азербайджанец». В художественном строе ковра языком символов запечатлено то огромное заботливое внимание, которое гениальный лидер во все периоды своего пребывания у власти проявлял по отношению к азербайджанской культуре, национальному наследию нашего народа, в том числе к искусству ковроткачества. Изображение дерева, как основной элемент композиции этого уникального произведения искусства, выступает символом родословной всех азербайджанцев.
При создании ковра «Летопись истории», сотканного ковроткачихами музея по эскизу заслуженного художника Азербайджана Тарьера Баширова, было использовано ровно 100 оттенков шерстяных и шелковых нитей.
Выставка сопровождается видеопроекцией анимационного ролика, позволяющего «оживить» в воображении зрителей образы и орнаменты, составляющие насыщенную композицию данного ковра – наскальные рисунки Гобустана, сцены охоты, национальный танец «яллы», старца Деде Горгуда, национального героя Кёроглу, трехцветный флаг Азербайджана, строки из поэмы видного мыслителя Низами Гянджеви, высказывания гениального лидера Гейдара Алиева, главный атрибут праздника Новруз – «сямяни», орнамент «бута» – символ огня, священное древо и многое другое.
На выставке также был представлен документальный фильм «Национальное достояние», посвященный 100-летию со дня рождения Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева. При создании документального фильма, отражающего заботу Гейдара Алиева о развитии в нашей стране различных сфер, в том числе культуры, искусства, включая национальное ковроткачество, использовались редкие кадры из киноархивов и фотохроники, повествующие о таких выдающихся художниках по ковру, как Лятиф Керимов, Кямиль Алиев, а также о I Международном симпозиуме по восточному ковру, который состоялся в Баку в 1983 году.
Автором идеи фильма «Национальное достояние» производства Азербайджанского национального музея ковра является заслуженный работник культуры Азербайджана Ширин Меликова, режиссером – Мубариз Нагиев.