18 may – Beynəlxalq Muzeylər Günü
Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə 16-18 may tarixlərində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində silsilə tədbirlər təşkil olunacaq. Tədbirlər Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və “Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM) Azərbaycan Milli Komitəsi” İctimai Birliyinin dəstəyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.
Mayın 16-da, saat 12:00-da xüsusi yaradılmış “Çələbi” otağında 13 yaşdan yuxarı uşaqlar üçün Psixi Sağlamlıq Mərkəzinin psixoloqu Pərvin Müslümzadə “Mənim dünyam” adlı art terapiya seansı təqdim edəcək.
Gənc nəsli iqlim dəyişikliyi, biomüxtəlifliyin itirilməsi kimi əhəmiyyətli qlobal problemlərlə bağlı maarifləndirmək və onlara qarşı mübarizəyə təşviq etmək məqsədilə mayın 17-də, saat 16:00-da İqlim Dəyişmələri Mərkəzinin direktoru Cəmilə Məmmədova tərəfindən mühazirə keçiriləcək.
Mayın 18-də, saat 12:00-da isə muzeyin balaca dostları üçün 132-134 nömrəli təhsil kompleksinin şagirdlərinin ifasında “Təbiətin səsi sən ol!” adlı interaktiv tamaşa göstəriləcək. Yerüstü ekosistemin mühafizəsi mövzusunda hazırlanan, insanları təbiəti sevməyə və qorumağa səsləyən tamaşa sonda məzmuna uyğun art obyektin nümayişi ilə bitəcək.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təşəbbüsü ilə 1977-ci ildə təsis olunmuş Beynəlxalq Muzeylər Günü hər il 18 may tarixində dünyada müəyyən bir deviz altında qeyd olunur. Bu il isə ICOM tərəfindən “Muzeylər, dayanıqlılıq və rifah” devizi elan edilib.

18 мая – Международный день музеев
16-18 мая, по случаю празднования Международного дня музеев, при поддержке Министерствa культуры Азербайджанской Республики, Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики и Общественного объединения «Азербайджанский национальный комитет Международного совета музеев (ICOM)» Азербайджанский национальный музей ковра организует серию мероприятий.
16 мая, в 12:00, в специально созданной комнате «Челеби» детский психолог Центра психического здоровья Парвин Муслумзаде проведет сеанс арт-терапии под названием «Мой мир» для детей старше 13 лет.
17 мая, в 16:00, директор Центра изменения климата Джамиля Мамедова прочитает лекцию с целью просвещения молодого поколения о таких глобальных проблемах как изменение климата, потеря биологического разнообразия, а также мобилизации усилий молодежи в борьбе с вышеописанными проблемами.
18 мая, в 12:00, учащиеся образовательного комплекса №132-134 представят маленьким друзьям музея интерактивный спектакль «Будь голосом природы!». Спектакль на тему защиты наземной экосистемы, призывающий любить и охранять природу, завершится представлением соответствующего теме спектакля арт-объекта.
Международный день музеев, учрежденный по инициативе ИКОМ в 1977 году, ежегодно отмечается во всем мире 18 мая под определенным девизом. Девиз этого года – «Музеи, устойчивость и благополучие».