Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Qərbi Azərbaycan xalçaları: tarixi naxış yaddaşımız” sərgisi açılıb
Dekabrın 5-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Qərbi Azərbaycan xalçaları: tarixi naxış yaddaşımız” sərgisi açılıb. Tədbir Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi çərçivəsində Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Qərbi Azərbaycan İcmasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Sərgidə Qərbi Azərbaycanın Göyçə, Zəngəzur, Ağbaba, Pəmbək və Loru mahallarına aid rayon və kəndlərdə müxtəlif sənətkarlar tərəfindən toxunan 21 məşhur kompozisiyalı xalça və xalça məmulatı nümayiş olunur.
Bunlar doğma yurdlarından məcburi deportasiya edilmiş soydaşlarımızın özləri ilə gətirdikləri, əziz, müqəddəs əşya kimi qoruduqları “Qasımuşağı”, “Ləmpə”, “Muğan”, “Qubadlı”, “Gəncə” və s. xalçalarıdır. Qadınlarımız Qərbi Azərbaycanda məşhur kompozisiyalar əsasında toxuduqları bu nümunələrdə klassik ənənələrə söykənərək zəngin naxış və kolorit həllindən bəhrələniblər. Eyni zamanda, toxuduqları xalçalara öz duyğu və hisslərini qatmaqla yanaşı, fərqli kolorit və məlumat xarakterli detalları ustalıqla verərək onları özünəməxsus etməyi bacarıblar.
Sərgidə maraqlı kompozisiya quruluşu ilə seçilən xovsuz xalça şəddə və məişətdə geniş istifadə edilən xalça məmulatı xurcun da nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, sərgi çərçivəsində “Qərbi Azərbaycan xalçaları: tarixi naxış yaddaşımız” adlı kataloq və bu mövzuda video-çarx təqdim olunub.

В Азербайджанском национальном музее ковра открылась выставка «Западно-азербайджанские ковры: историческая память наших орнаментов»
5 декабря в Азербайджанском национальном музее ковра открылась выставка «Западно-азербайджанские ковры: историческая память наших орнаментов». Выставка проводится в рамках празднования 100-летнего юбилея Общенационального лидера Гейдара Алиева. Мероприятие организовано Министерством культуры Азербайджанской Республики, Азербайджанским национальным музеем ковра и Общиной Западного Азербайджана.
На выставке будет представлен 21 экспонат – ковры и ковровые изделия известных композиций. Представленные произведения созданы различными мастерами в районах и деревнях уездов Гейча, Зангезур, Агбаба, Памбак и Лору.
Это ковры «Гасымушагы», «Лямпя», «Муган», «Губадлы», «Гянджа» и пр., сохраненные нашими соотечественниками, подвергшимися насильной депортации с родных земель. Сегодня эти ковры лелеют как дорогую семейную реликвию. Женщины Западного Азербайджана создавали эти ковры на основе известных композиций, руководствуясь классическими традициями, богатым разнообразием орнаментов и множеством цветовых решений. Ткачихи создали уникальные и колоритные ковры, выражающие их чувства. Особого внимания заслуживают мастерски добавленные детали информационного характера.
На выставке был также представлен безворсовый ковер «шедде» и ковровое изделие «хурджун», широко использовавшееся в быту.
В рамках мероприятия состоялась презентация каталога «Западно-азербайджанские ковры: историческая память наших орнаментов» и видеоролика на эту тему.