Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Gənclər Günü qeyd olunacaq
2 fevral – Gənclər Günü münasibətilə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Açıq qapı” aksiyası və əlilliyi olan gənclərin əl işlərindən ibarət “Sərhədsiz sənətkarlar” sərgi-yarmarkası keçiriləcək.
Gənclərin asudə vaxtının səmərəli təşkili, onların ölkəmizin zəngin mədəni irsi ilə muzeylər vasitəsilə yaxından tanış olmaları məqsədilə həyata keçirilən “Açıq qapı” aksiyası 14-29 yaşlı Azərbaycan vətəndaşlarına şamil olunur. Sadəcə şəxsiyyət vəsiqəsini təqdim etməklə bu fürsətdən yararlanmaq mümkündür.
Əlilliyi olan gənclərin istedad və bacarıqlarının təbliği, dəstəklənməsi, ictmaiyyətin diqqətinin onların sosial müdafiəsinə yönəldilməsi məqsədilə təşkil olunan sərgi-yarmarkası da muzeydə gün ərzində davam edəcək.
Bununla yanaşı, həmin gün saat 15:00-da Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin nəzdində Humanitar Kollecin müəllim və tələbələrinin konserti keçiriləcək.
Silsilə tədbirlər Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyi və Uşaq İnkişaf Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.

Азербайджанский национальный музей ковра отметит День азербайджанской молодежи
2 февраля, по случаю празднования Дня азербайджанской молодежи, в Азербайджанском национальном музее ковра пройдет акция "День открытых дверей" и выставка-ярмарка "Мастера без границ", демонстрирующая работы молодежи с ограниченными возможностями.
Акция "День открытых дверей", реализуемая с целью полезного проведения досуга молодежи и ее знакомства с богатым культурным наследием страны посредством музеев, рассчитана на граждан Азербайджана в возрасте от 14 до 29 лет. Для участия в акции достаточно предъявить удостоверение личности.
Выставка-ярмарка, организованная с целью пропаганды таланта и умения молодежи с ограниченными возможностями и привлечения внимания общественности к их социальной защите, продлится до конца дня.
Также, в этот же день, в 15:00, будет проведен концерт учителей и студентов Гуманитарного колледжа при Азербайджанском государственном университете культуры и искусств.
Серия мероприятий организована Министерством культуры Азербайджанской Республики, Азербайджанским национальным музеем ковра, Агентством социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики, Гуманитарным колледжем при Азербайджанском государственном университете культуры и искусств и Центром детского развития.