Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Yanis Akuraters Muzeyi üçün toxunan Qarabağa aid “Dəryanur” xalçasının təqdimatı keçirilib
Mayın 21-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Latviyada fəaliyyət göstərən Yanis Akuraters Muzeyi üçün yenidən yaradılan Qarabağ qrupuna aid “Dəryanur” xalçasının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Latviya Parlamentinin sədri Daiga Mierina, Latviyanın Xatirə Muzeyləri Birliyinin direktoru Rita Meinerte, Yanis Akuraters Muzeyinin direktoru Maira Valtere çıxış ediblər. Onlar 2023-cü ildə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Xatirə Muzeyləri Birliyi arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən həyata keçirilən birgə layihənin iki ölkə arasında mədəni əlaqələrə töhfə olduğunu bildiriblər. Həmçinin diqqətə çatdırılıb ki, Yanis Akuraters Muzeyində qorunan ağ-qara arxiv fotosunda əksini tapan xalça azərbaycanlı və xarici ekspertlər tərəfindən təhlil edilib, onun Qarabağ qrupuna aid “Dəryanur” xalçası olması, materialı, rəngləri və ölçüsü müəyyənləşdirilib. Vaxtilə Yanis Akuratersin evində yer alan həmin sənət nümunəsi Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Ənənəvi texnologiya şöbəsində yenidən toxunub.
Sonra qonaqların iştirakı ilə “Dəryanur” xalçasının qədim ənənələrə uyğun hanadan kəsimi mərasimi keçirilib, bu sənət nümunəsinin ərsəyə gəlməsində əməyi olanlara təşəkkürnamə təqdim olunub.
Qeyd edək ki, layihənin rəhbəri Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Şirin Məlikovadır.

Azerbaijan National Carpet Museum Held a Presentation of the Karabakh Carpet Daryaynur Recreated for the Janis Akuraters Museum
On May 21, the Azerbaijan National Carpet Museum held a presentation of the carpet Daryanur from the Karabakh group, recreated for the Janis Akuraters Museum in Latvia.
Shirin Melikova, the Director of the Azerbaijan National Art Museum, Daiga Mierina, the Chairman of the Parliament of the Republic of Latvia, Rita Meinerte, the Director of the Association of Memorial Museums of the Republic of Latvia, and Maira Valtere, the Director of the Janis Akuraters Museum delivered speeches at the event. They marked that this joint project realised in accordance with the agreement signed between the Azerbaijan National Carpet Museum and the Association of Memorial Museums of the Republic of Latvia in 2023 is a contribution to the cultural relations between the two countries. They also outlined that the carpet depicted in the black and white archive photo preserved in the Janis Akuraters Museum, was analysed by the Azerbaijani and foreign experts, its material, colours and size were defined as the Daryanur carpet of the Karabakh group. This art sample, which was initially preserved in Janis Akuraters’ house, was rewoven in the Traditional Technologies Department of the ANCM.
The guests participated in the traditional ceremony of cutting the carpet off the loom, the certificates of gratitude were presented to those involved in the project.
The head of the project is the director of the Azerbaijan National Art Museum, Honored Cultural Worker Shirin Melikova.