23-26 may 2024-cü il tarixlərində Moskva şəhərində Rusiya Federasiyası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “İntermuzey 2024” Beynəlxalq muzey festivalı keçirilir.
23-26 may 2024-cü il tarixlərində Moskva şəhərində Rusiya Federasiyası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “İntermuzey 2024” Beynəlxalq muzey festivalı keçirilir. “Muzey insanlardır” (Музей – это люди) mövzusunda təşkil olunan tədbirdə müasir muzeylərin inkişafı istiqamətində çalışan şəxslərin və auditoriyanın rolundan bəhs edilir. Tədbirə müxtəlif ölkələrin muzey rəhbərləri, kuratorlar, bərpaçılar və bu sahədə fəaliyyət göstərən digər mütəxəssislər qatılıb.
“İntermuzey 2024” Beynəlxalq muzey festivalının plenar iclasında Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, direktor müavini, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Mira Məmmədxanova çıxış edib. O, həmçinin “Xalça muzeyi: qiymətli iplərdən toxunmuş aləm” (Музей ковра: плетеный мир из драгоценных нитей) adlı məruzə də təqdim edib. Xalça muzeyinin tarixi, kolleksiyaları, burada tətbiq olunan tədris proqramları, bu mədəniyyət ocağının müasir üslublu binası haqqında geniş mühazirə auditoriya tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. M.Məmmədxanova daha sonra tamaşaçıların suallarını cavablandırıb, qarşılıqlı müzakirələr aparılıb.

On May 23-26, 2024, the International Museum Festival Intermuseum 2024, organised by the Ministry of Culture of the Russian Federation is held in Moscow.
On May 23-26, 2024, the International Museum Festival Intermuseum 2024, organised by the Ministry of Culture of the Russian Federation is held in Moscow. The event under auspices Museum is People, attended by the heads of museums of different countries, curators, restorers and other specialists in this field, deals with the role of individuals and audiences engaged in the development of modern museums.
At the plenary session of the Intermuseum 2024, Mira Mammadkhanova, acting director of the Azerbaijan National Carpet Museum, deputy director, PhD in Art delivered a speech, which was followed by a lecture on Carpet Museum: Universe Woven from Precious Threads. A wide lecture on the history of the carpet museum, its collections, educational programmes applied here and the modern building of this cultural centre was met with great interest by the audience. Mira Mammadkhanova’s report concluded with the mutual discussions.