Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Müxtəlifliyin gözəlliyi” adlı sərgi açılacaq
İyunun 13-də ölkəmizdə ilk dəfə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Monteneqro xalqının milli mədəni özünəməxsusluğunu, dünyagörüşünü, həyat tərzini, etnik, dini xüsusiyyətlərini təcəssüm etdirən sərgi açılacaq.
Monteneqro Milli Muzeyinin “Müxtəlifliyin gözəlliyi” adlı bu sərgisində fərqli mədəniyyətlərin bir-birinə qarşılıqlı təsirindən yaranan 170-dən artıq eksponat yer alacaq. Bunlara Qədim Balkan, Roma, Bizans, yunan və slavyan irsinin özəlliklərini əks etdirən XIX-XX əsrlərə aid ənənəvi geyimlər, aksesuarlar, zərgərlik nümunələri, silahlar və s. aiddir. Onların arasında qədim Monteneqro xalqının milli kimliyinin vacib elementinə, əsas atributuna çevrilən, çoxsaylı nəbati, həndəsi, zoomorf motivlərlə bəzədilmiş rəsmi geyim dəstləri də yer alacaq.
Əsasən şəhər və kənd, xristian və müsəlman, həmçinin gündəlik və mərasim libasları kimi xarakterizə edilən geyimlər naxış elementlərinə, rənglərin harmoniyasına, biçiminə, formasına görə yüksək zövqlə hazırlanıb. Kişi geyimləri əsasən sadə, qadın geyimləri isə zəngin naxışlı və rəngarəngdir.
Qeyd edək ki, sərgi Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin, Monteneqro Mədəniyyət və Media Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Monteneqro Milli Muzeyinin təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.
Monteneqronun zəngin milli mədəni irsinin təbliği məqsədilə təşkil edilən sərgi iyunun 14-dən avqustun 31-dək ictimaiyyətə açıq olacaq.

В Азербайджанском национальном музее ковра откроется выставкa «Красота разнообразия»
13 июня в Азербайджанском национальном музее ковра впервые в нашей стране откроется выставка Национального музея Черногории «Красота разнообразия», отражающая национально-культурную самобытность черногорского народа, его восприятие мира, образ жизни, этнические и религиозные особенности.
Здесь будет представлено более 170 экспонатов, сформировавшися в результате взаимодействия различных культур. Это традиционная одежда, аксессуары, ювелирные изделия, оружие и т.д., отражающие особенности древнего балканского, римского, византийского, греческого и славянского наследия. Также, на выставке представлен комплект одежды, ставший важным элементом и главным атрибутом национального самосознания древнего народа Черногории, украшенный многочисленными растительными, геометрическими зооморфными мотивами.
Экспонаты, выполненные с высоким вкусом по элементам вышивки, гармонии цветов, рисунка и формы, характеризуются как повседневная, а также церемониальная одежда как христианского, так и мусульманского населения городов и сел. Мужская одежда, в основном проста, в то время как женская украшена богатыми узорами и более яркая.
Отметим, что выставка, организована Азербайджанским национальным музеем ковра и Национальным музеем Черногории при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики и Министерства культуры и медиа Республики Черногория.
Выставка, организованная с целью пропаганды богатого национально-культурного наследия Черногории продлится с 14 июня до 31 августа.