Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Müxtəlifliyin gözəlliyi” adlı sərgi açılacaq
İyunun 13-də ölkəmizdə ilk dəfə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Monteneqro xalqının milli mədəni özünəməxsusluğunu, dünyagörüşünü, həyat tərzini, etnik, dini xüsusiyyətlərini təcəssüm etdirən sərgi açılacaq.
Monteneqro Milli Muzeyinin “Müxtəlifliyin gözəlliyi” adlı bu sərgisində fərqli mədəniyyətlərin bir-birinə qarşılıqlı təsirindən yaranan 170-dən artıq eksponat yer alacaq. Bunlara Qədim Balkan, Roma, Bizans, yunan və slavyan irsinin özəlliklərini əks etdirən XIX-XX əsrlərə aid ənənəvi geyimlər, aksesuarlar, zərgərlik nümunələri, silahlar və s. aiddir. Onların arasında qədim Monteneqro xalqının milli kimliyinin vacib elementinə, əsas atributuna çevrilən, çoxsaylı nəbati, həndəsi, zoomorf motivlərlə bəzədilmiş rəsmi geyim dəstləri də yer alacaq.
Əsasən şəhər və kənd, xristian və müsəlman, həmçinin gündəlik və mərasim libasları kimi xarakterizə edilən geyimlər naxış elementlərinə, rənglərin harmoniyasına, biçiminə, formasına görə yüksək zövqlə hazırlanıb. Kişi geyimləri əsasən sadə, qadın geyimləri isə zəngin naxışlı və rəngarəngdir.
Qeyd edək ki, sərgi Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin, Monteneqro Mədəniyyət və Media Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Monteneqro Milli Muzeyinin təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.
Monteneqronun zəngin milli mədəni irsinin təbliği məqsədilə təşkil edilən sərgi iyunun 14-dən avqustun 31-dək ictimaiyyətə açıq olacaq.

The Beauty of Diversity exhibition of the National Museum of Montenegro will open at the Azerbaijan National Carpet Museum
For the first time in our country, the Beauty of Diversity exhibition by the National Museum of Montenegro demonstrating the national and cultural features of the Montenegrin people, their outlook, lifestyle, ethnic and religious intricasies will open on June 13 at the Azerbaijan National Carpet Museum.
The exhibition will showcase more than 170 exhibits created by the influence of different cultures. These are the traditional costumes, accessories, jewellery samples, weapons of the 19th-20th centuries reflecting the peculiarities of the ancient Balkan, Roman, Byzantine, Greek and Slavic heritage. Among the exhibits there is a set of official costume, decorated with the variety of floral, geometric and zoomorphic motifs that have become an important element and the main attribute of the national identity of the ancient Montenegrin people.
These samples with high taste in virtue of the elements of patterns, harmony of colours and shape are characterised as everyday and ceremonial apparel of Christian and Muslim population of cities and villages. Men’s costumes are mostly simple, while those worn by women are richly embroidered and more colourful.
The exhibition is organised jointly by the Azerbaijan National Carpet Museum and the National Museum of Montenegro with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Culture and Media of the Republic of Montenegro.
The exhibition aimed to promote rich national cultural heritage of Montenegro is on from June 14 to August 31.