Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Müxtəlifliyin gözəlliyi” adlı sərgi açılıb
İyunun 13-də ölkəmizdə ilk dəfə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Monteneqro xalqının ənənəvi mədəniyyətini təcəssüm etdirən “Müxtəlifliyin gözəlliyi” adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova bildirib ki, sərgidə Monteneqronun zəngin milli-mədəni irsə malik olduğunu göstərən XIX–XX əsrlərə aid 170-dən çox eksponat yer alır. O, Monteneqro Milli Muzeyinin kolleksiyasından olan geyimlərin Qədim Balkan, Roma, Bizans, yunan, slavyan, hətta türk və islam irsinin özəlliklərini əks etdirdiyini diqqətə çatdırıb. Tamaşaçıların burada şəhərli və kəndli, zadəgan və sadə insanların, həmçinin gündəlik və bayram geyimləri ilə əyani tanış olacaqlarını vurğulayıb. Qeyd edib ki, mədəni, etnik və dini müxtəliflik, bu müxtəlifliyin qorunub saxlanılması və inkişaf etdirilməsi Monteneqro ənənəvi mədəniyyətini unudulmaz edir.
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, millət vəkili, akademik Rəfael Hüseynov iki ölkə arasında siyasi və mədəni əlaqələrin, həmçinin dostluq münasibətlərinin daim inkişaf etdiyini deyib. “Müxtəlifliyin gözəlliyi” sərgisinin qarşılıqlı əməkdaşlığın, mədəniyyət bağlarının möhkəmlənməsinə töhfə olduğunu bildirib.
Monteneqro Milli Muzeyinin direktoru Yakşa Çalasan Monteneqro mədəni irsinin bir hisəsini Azərbaycan xalqına nümayiş etdirməkdən böyük məmnunluq duyduqlarını söyləyib.
Monteneqro Tarix Muzeyinin direktoru Filip Kuzman isə çıxışında diqqətə çatdırıb ki, ölkəsinin ərazisi çox kiçik olsa da, zəngin və bənzərsiz mədəni irsə, unikal milli geyimlərə sahibdir. O, mədəniyyət və ənənənin bütün xalqları, ölkələri birləşdirən, fərqli dünyanı daha yaxşı anlamağa imkan verən vasitə olduğunu deyib. Mədəniyyətlərarası əməkdaşlığı inkişaf etdirməyin, ümumi mədəni və tarixi irsin, dəyərlərin təbliğinin vacibliyini vurğulayıb.
Sonra qonaqlar sərgiyə tamaşa ediblər.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin, Monteneqro Mədəniyyət və Media Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Monteneqro Milli Muzeyinin təşkilatçılığı ilə baş tutan sərgi avqustun 31-dək davam edəcək.

The Beauty of Diversity exhibition is open at the Azerbaijan National Carpet Museum
On June 13, the Azerbaijan National Carpet Museum held the opening ceremony of exhibition The Beauty of Diversity for the first time in our country showcasing the traditional culture of the Montenegrin people.
Amina Melikova, the Director of the ANCM delivered the opening speech. She said that the exhibition presented more than 170 exhibits of the 19th-20th centuries, featuring the rich national and cultural heritage of Montenegro. She emphasized that the costumes from the collection of the National Museum of Montenegro reflected the peculiarities of the ancient Balkan, Roman, Byzantine, Greek, Slavic and even Turkic and Islamic heritage. She also noted that the visitors would have an opportunity to see apparel used by urban and rural population, nobles and common people, as well as the everyday and festive clothing. She also marked that the cultural, ethnic, religious diversity, preservation and development of this diversity provided the uniqueness of the traditional culture of Montenegro.
Rafael Huseynov, the Director of the National Museum of the Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi, deputy of the National Assembly and academician talked about the consistent development of the political and cultural ties between our countries. He also underlined the contribution of the exhibition to the strengthening of mutual cooperation and cultural relationship between our countries.
Yaksha Chalasan, the Director of the National Museum of Montenegro expressed his gratitude for the organisation of the exhibition.
Filip Kuzman, the Director of the History Museum of Montenegro mentioned that despite its small territory, Montenegro had rich and unique cultural heritage and national costumes. He noted that culture and tradition served as the bridges connecting peoples and countries, they helped us to understand our diverse world. He also spoke about the importance of the intercultural cooperation and promotion of cultural and historical heritage.
The visitors viewed the exhibition afterwards.
The exhibition organised jointly by the Azerbaijan National Carpet Museum and the National Museum of Montenegro, supported by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Culture and Media of the Republic of Montenegro is on until August 31.