Qədim sənətin müasir məkanı – Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi yeni binanın 10 illik yubileyini qeyd etdi
Avqustun 26-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin fəaliyyət göstərdiyi yeni binanın 10 illiyi münasibətilə “Qədim sənətin müasir məkanı” adlı tədbir keçirilib. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbir Ümumilli lider Heydər Əliyevin ölkəmizdə xalçaçılığa göstərdiyi qayğını əks etdirən videoçarxın nümayişi ilə başlayıb.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova və mədəniyyət nazirinin müşaviri Cahangir Səlimxanov 26 avqustun əlamətdar tarix olduğunu bildiriblər. Laçın Şəhəri Günü, Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, İSESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın doğum günü və Milli Xalça Muzeyinin yeni unikal binasının açılış günü münasibətilə təbriklərini çatdırıblar. Milli irsimizin qorunub saxlanmasında, muzeylərimizin inkişafında Mehriban xanımın misilsiz xidmətlərini vurğulayıblar. Natiqlər xalçaçılıq sənətinin Azərbaycan mədəniyyətində önəmli rolunu diqqətə çatdırıblar.
Sonra xalça və xalq tətbiqi sənəti nümunələrinin qorunması və təbliğindəki xidmətlərinə görə Milli Xalça Muzeyi Mədəniyyət Nazirliyinin fəxri fərmanı ilə təltif olunub.
Qonaqlara mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin iştirakı ilə ərsəyə gələn, xalçanın onların həyatındakı rolundan bəhs edən “Xalça mənim üçün...” video-layihəsi təqdim olunub. Tədbirin xüsusi qonağı – muzeyin yeni binasının müəllifi, məşhur avstriyalı memar Frans Yans müasir Bakının simvoluna çevrilən layihənin ərsəyə gəlməsindən bəhs edib. Türkiyəli xalça kolleksiyaçısı Hüseyn Konukçu şəxsi kolleksiyasından olan “Paşalı” kiliminin doğma vətəninə qayıdaraq dünyanın ilk Xalça Muzeyinin bir hissəsinə çevrilməsindən qürur duyduğunu bildirib. “Şıxlı” və “Bəhmənli” xalçalarını muzeyə təqdim edən italiyalı kolleksiyaçı Mirko Kattai də videomüraciət vasitəsilə eyni hissləri bölüşüb.
Yubiley tanınmış cazmen, pianoçu, Əməkdar artist Emil Əfrasiyabın muzey məkanında ilk çıxışı, “Caz naxışı” konsert proqramı ilə davam edib.
Tədbirdə qonaqlar doğma vətəninə qaytarılmış unikal dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri ilə - Mətin və Hüseyin Konukçular (Türkiyə), Mirko Kattai (İtaliya) və Hocat Abasinin (Almaniya) kolleksiyalarından XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəlinə aid “Paşalı” kilimi (Şirvan), “Şıxlı” (Qazax), “Açma-yumma”, “Bəhmənli” xalçaları (Qarabağ) ilə tanış olublar.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin memarı Frans Yansa, kolleksiyaçılar - Hüseyin Konukçu (Türkiyə) və Mirko Kattaiyə, Əməkdar artist Emil Əfrasiyaba muzey tərəfindən təşəkkürnamələr təqdim edilib.
Xatırladaq ki, 2007-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi üçün yeni binanın tikilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Bu irimiqyaslı layihə Heydər Əliyev Fondu və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilib. 26 avqust 2014-cü ildə Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə xalça formalı unikal binanın açılışı olub. Hazırda bu muzey ölkəmizdə ən çox ziyarət edilən mədəniyyət ocaqlarından biridir.

Древнее искусство в современном пространстве – Азербайджанский национальный музей ковра отметил 10-летие современного здания
26 августа в Азербайджанском национальном музее ковра прошло мероприятие «Древнее искусство в современном пространстве», посвященное 10-летию нового здания музея, организованное Министерством культуры Азербайджанской Республики и музеем ковра.
Мероприятие началось показом видео-ролика, отражающей заботу Общенационального лидера Гейдара Алиева о развитии ковроткачества в нашей стране.
В своих выступлениях директор Азербайджанского национального музея ковра Амина Маликова и советник министра культуры Джахангир Салимханов отметили значимость даты 26 августа. В этот день отмечается День города Лачын, день рождения Первого вице-президента Азербайджана, посла доброй воли ИСЕСКО и президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой и годовщина открытия нового здания. В своих выступлениях спикеры подчеркнули исключительные заслуги Мехрибан ханым в сохранении национального наследия и развитии музеев республики.
В связи с юбилейной датой Азербайджанский национальный музей ковра был награжден почетной грамотой Министерства культуры за заслуги в сохранении и популяризации образцов народно-прикладного искусства, являющихся носителями культуры азербайджанского народа.
Далее гостям был представлен фрагмент видео проекта «Ковер для меня это...» с участием деятелей культуры и искусства, в котором они делятся воспоминаниями о роли ковра в их жизни. Специально приглашенный гость – автор современного здания музея, выдающийся австрийский архитектор Франц Янц рассказал о реализации проекта, ставшего одним из символов Баку, поделился опытом и впечатлениями.
В продолжении мероприятия были представлены возвращенные на родину килим «Пашалы» (Ширван), ковры «Шыхлы» (Газах), «Ачма-юмма» и «Бахманли» (Карабах), датируемые XIX – началом XX вв. из коллекций Метина и Гусейна Конукчу (Турция), Мирко Каттаи (Италия) и Ходжата Абаси (Германия).
Юбилейный вечер продолжился концертной программой «Джазовые зарисовки» заслуженного артиста Азербайджана Эмиля Афрасияба, который впервые выступил в музейном пространстве.
Напомним, что в 2007 году Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал распоряжение о строительстве нового здания для музея ковра. Масштабный проект, направленный на сохранение, развитие и передачу будущим поколениям коврового искусства, был реализован Фондом Гейдара Алиева и Министерством культуры Азербайджанской Республики. Церемония открытия нового уникального здания, архитектурной особенностью которого стала форма разворачивающегося ковра состоялась 26 августа 2014 года при участии Президента Азербайджана Ильхама Алиева и Первого вице-президента республики Мехрибан Алиевой.
Сегодня Азербайджанский национальный музей ковра среди самых посещаемых культурных учреждений страны.