Avstriya zərgərlik brendi FREYWILLE Qarabağın vərni xalçasından ilhamlanaraq “Sehrli xalça” adlı yeni kolleksiya yaradıb
Dekabrın 5-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Avstriyanın dünyaca məşhur zərgərlik brendi FREYWILLE-nin “Sehrli xalça” adlı yeni kolleksiyasının təqdimatı keçirilib. Bu unikal kolleksiya Milli Xalça Muzeyi ilə FREYWILLE arasında imzalanan Anlaşma Memorandumuna əsasən milli irsimizin dünya miqyasında tanıdılması məqsədilə hazırlanıb.
Təqdimat mərasimində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova çıxış edərək milli-mədəni irsimizə xüsusi rəğbət və sevgidən yaranan “Sehrli xalça” kolleksiyası və Azərbaycan zərgərlik sənəti haqqında məlumat verib.
Mədəniyyət nazirinin müşaviri Cahangir Səlimxanov FREYWILLE brendinin Azərbaycan xalçalarının naxışları həkk olunmuş kolleksiyasını mədəniyyətimizin təbliği baxımından uğurlu hadisə adlandırıb. O, yeni kolleksiyanı sənətkarlığın, tarix və incəsənətin möhtəşəm harmoniyası kimi dəyərləndirib. FREYWILLE şirkətinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Nigar Namazova Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə Avstriyanın FREYWILLE zərgərlik evi arasındakı əməkdaşlıqdan qürur duyduğunu bildirib.
FREYWILLE şirkətinin rəhbəri Fridrix Ville isə öz videomüraciətində onların Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində kəşf etdikləri nümunələrin zərgərlikdə növbəti sənət əsəri yaratmaq üçün möhtəşəm ilham qaynağı olduğunu bildirib.
Tədbirdə Muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsində yeni toxunan vərni xalça fraqmentlərinin qədim ənənələrə uyğun hanadan kəsimi mərasimi keçirilib.
Tədbirin bədii hissəsində tanınmış tarzən, Əməkdar artist Şəhriyar İmanov və onu müşayiət edən sənətçilər tərəfindən Azərbaycan və Avstriya xalq musiqiləri ifa olunub, “Mirvari” rəqs ansamblı isə Qara Qarayevin “Yeddi gözəl” əsərindən rəqs təqdim edib.
Qeyd edək ki, müasir incəsənət və zərgərlik texnologiyası ilə xalqımızın zəngin tarixini özündə birləşdirən “Sehrli xalça” kolleksiyası Qarabağın məşhur xovsuz xalçası vərninin orijinal naxışlarından ilhamlanaraq yaradılıb. Bu xalçanın əsas özəlliyi üzərində stilizə edilmiş həndəsi əjdaha motivlərinin olmasıdır. Xalq inancına görə, mühafizəkar əjdahalar suyu, bolluq və bərəkəti təmsil edir, əjdaha təsvirli xalça asılmış evə şər qüvvələr gəlmir. Onu hətta evin, ailənin qoruyucusu hesab edirdilər.
1951-ci ildə təsis edilən və 30 ildən artıqdır ki, Fridrix Ville tərəfindən idarə olunan FREYWILLE şirkəti eksklüziv bədii zərgərlik məmulatları istehsalında lider brenddir. Şirkət dünyanın bir sıra məşhur muzeyləri - Viktoriya və Albert Muzeyi, Jivernidəki Klod Mone Muzeyi və Dövlət Rus Muzeyi ilə əməkdaşlıq edib. FREYWILLE-nin mütəxəssisləri bu muzeylərdə qorunub saxlanılan Qustav Klimt, Vincent van Qoq, Alfons Muxa, Vilyam Morris, Pol Qogen kimi dahi rəssamların əsərlərindən ilhamlanaraq əsrarəngiz kolleksiyalar yaradıblar.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə əməkdaşlıq nəticəsində isə FREYWILLE brendi ilk dəfə zərgərlik məmulatlarının dizaynında Azərbaycan xalça naxışlarından və motivlərindən istifadə edir.

On December 5, the world-wide known Austrian jewellery brand FREYWILLE held the presentation of a new Magic Carpet collection at the Azerbaijan National Carpet Museum. This unique collection, designed according to the Memorandum of Understanding between Azerbaijan National Carpet Museum and FREYWILLE, is aimed to promote the Azerbaijani heritage around the globe.
Director of the Azerbaijan National Carpet Museum Amina Melikova delivered a speech about the Magic Carpet collection created in virtue of special respect and love to our national and cultural heritage and the Azerbaijani jewellery art.
Jahangir Salimkhanov, advisor to the minister of culture called this collection a great success in promoting Azerbaijani culture. He characterised the new collection as magnificent harmony of craftsmanship, history and culture. Nigar Namazova, head of FREYWILLE representative office in Azerbaijan expressed her pride of cooperation between the Azerbaijan National Carpet Museum and FREYWILLE.
In his video message, owner of FREYWILLE, Dr. Friedrich Wille called the artworks preserved at the Azerbaijan National Carpet Museum “an endless inspiration source for the following jewellery pieces”.
The event included a ceremony of cutting off the loom the fragments of the Varni carpet, newly-woven at the Traditional Technologies Department of ANCM.
The artistic part of the event included Azerbaijani and Austrian national music performed by famous tar player and Honoured Artist Shahriyar Imanov and his band, the Mirvari dance troupe performed a dance from the ballet Seven Beauties by Gara Garayev.
The Magic Carpet collection which combines contemporary art, jewellery technology and rich history of our people is created inspired by the unique patterns of the flat carpet of Karabakh Varni. The stylised geometrical dragon motifs are the main feature of this carpet. According to the belief, dragons are protectors, they symbolise water, abundance and welfare. They believed that evil forces avoid houses with a carpet depicting a dragon.
Founded in 1951, FREYWILLE brand has been led by Friedrich Wille for more than 30 years and is a leader in production of exclusive artistic jewellery.
The company cooperated with number of world museums: Fondation Monet in Giverny, Victoria and Albert Museum and the State Russian Museum. Specialists at FREYWILLE have created many unique collections based on the works of great artists such as Gustav Klimt, Vincent van Gogh, Alfons Mukha, William Morris and Paul Gauguin, kept at the mentioned museums.
It is the first time when FREYWILLE applies carpet ornaments in designing jewellery pieces in cooperation with the Azerbaijan National Carpet Museum.