“Dövlətin memarı. Bir ömrün ensiklopediyası” triptix-xalça Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində sərgilənir
Dekabrın 11-də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Dövlətin memarı. Bir ömrün ensiklopediyası” adlı unikal xalçanın Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində növbəti təqdimatı keçirilib.
Xalça İqtisadiyyat Nazirliyi ilə “Azərxalça” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin ortaq layihəsi olsa da, ideyasına görə görkəmli sənət əsəridir. Belə iri həcmli, böyük istedad, fantaziya və zəhmət bahasına ərsəyə gələn gözəl əsər tam layiq olduğu məkanda təqdim edilib.
Təqdimatdan öncə toplaşanlara Ulu Öndər Heydər Əliyevin Xalça Muzeyinə ziyarətlərindən, onun milli xalça sənətinə diqqət və qayğısından bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Təqdimat mərasimində çıxış edən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova qonaqları salamlayaraq belə gözəl və unikal sənət əsərinin muzeydə sərgilənməsini təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirib.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli çıxış edərək Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş “Dövlətin memarı. Bir ömrün ensiklopediyası” triptix-xalçanı qədim xalça sənətinin ən yaxşı ənənələrinin davamı kimi dəyərləndirib: “Bu triptix-xalça, əslində, Ulu Öndərin həyatının, amalının xalça dilində kodlaşdırılmış hekayəsidir. Bu əsər yeni olsa da, qədim milli mədəni irsin daşıyıcısıdır”.
Sonra Azərxalça ASC İdarə Heyətinin sədri, ensiklopedik xatirə xalça kompozisiyasının müəllifləri – Əməkdar incəsənət xadimi Emin Məmmədov və Əməkdar rəssam Rəşad Ələkbərov xalça üzərində necə çalışdıqları barədə geniş məlumat veriblər. Xalq rəssamı, akademik Ömər Eldarov isə xalça sənətinin əcdadlarımızın çadır, alaçıq, yurta məskənləri ilə yaşıd olduğu barədə maraqlı fikirlər söyləyib.
Çıxşlar başa çatdıqdan sonra Əməkdar artist Ramil Qasımov pianoçu Zülfiyyə Sadıqovanın müşayiəti ilə Ulu Öndərin çox sevdiyi nəğmələrdən ikisini - Cahangir Cahangirovun “Alagöz” mahnısını və “Küçələrə su səpmişəm” xalq mahnısını ifa edib.

On December 11, the Azerbaijan National Carpet Museum held the presentation of the unique carpet Architect of the State. Encyclopedia of One Life, dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev.
The carpet is a result of a joint project of the Ministry of Economy and Azerkhalcha OJSC and is an outstanding artwork in virtue of its idea and artistic decision. This monumental artwork, created as a result of great talent, fantasy and effort is now presented once again at a decent place.
Prior to the main part of the ceremony the guests watched a video about Heydar Aliyev visiting the museum and his attention and care for the national carpet art.
Amina Melikova, the director of the museum, greeted the guests and described the presentation of this beautiful and unique artwork as an outstanding event for the museum.
Adil Karimli, Minister of Culture, characterised this carpet as the continuation of the finest traditions of the ancient national carpet art: “In fact, this triptych carpet is a narrative of life and dream of the Great Leader, encoded into carpet language. This is a new artwork, but, at the same time, it is a bearer of an ancient cultural heritage”.
The authors of the encyclopedic memorial carpet composition, Honoured Art Worker, Chairman of the Board of Azerkhalcha OJSC Emin Mammadov and Honoured Artist Rashad Alakbarov spoke in detail about the creation of the carpet. People’s Artist and Academician Omar Eldarov told interesting facts about the relation between carpet art and tents and yurts, which are the same age.